Tunç Soyer’in “demokrasi”si(!)

Yayın Tarihi 27 Ağustos 2020

Göreve geldiği ilk günlerde bisikleti, kasketi, yüzmesi, koşması vesairesi ile dikkatimizi “cezbeden”

Göreve geldiği ilk günlerde bisikleti, kasketi, yüzmesi, koşması vesairesi ile dikkatimizi “cezbeden”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilerleyen dönemde (ne olduysa?) birdenbire parlayan sinirli yapısıyla dikkat çekmeye başladı…

Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplantılarında...

Geçtiğimiz günlerde de bu son su ve ulaşım zamları konuşulurken AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Grup sözcüsü Hakan Yıldız’ın anlattıklarına kızan Soyer, “Sizi dışarı çıkartırım, grubu da çıkartırım. Demokrasi bazılarına bol geliyor” gibi acayip sözler sarf etti.

Bu ilk değil.

Daha önce de -Seferihisar’da yaptıklarıyla ilgili Sayıştay raporu sorulduğunda-

AK Partili Belediye Meclis üyesi Hüsnü Boztepe ile tartışmış, öfkelenerek yine böyle “sizi dışarı çıkartırım; salondan attırırım” falan gibi şeyler söylemişti!

 Soyer’in bu son “attırırım-çıkartırım parlayışı”na en sert tepkilerden biri AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar’dan geldi; ilginç bir değerlendirmede bulunan Kırkpınar, “Büyükşehir Belediye Başkanı bu sözleri söylerken ABD Başkan adayı Joe Biden’e güveniyor olmalı ki böyle bir konuşma yapıyor. Sayın Soyer’in Batı ve terör örgütleri ile iş tutanlara olan hayranlığını biliyorduk ancak ABD’ye de bu kadar güvendiğini de öğrenmiş olduk. Yerel siyasette Batı ağzı ile konuşup, eleştiriye bile tahammül edemeyen bir belediye başkanının kendi başkanı olduğu Meclis’te despot bir tavır içerisinde demokrasiden bahsetmesi de çok ilginçtir” diye görüş bildirdi.

Kimsenin kurulduğu günden beri demokrasi mücadelesi veren AK Parti’ye demokrasi dersi veremeyeceğini vurgulayan Yaşar Kırkpınar, “Demokrasi bazılarına bol geliyor” derken 27 Mayıs hatırlatması mı yapıyor? Bu aziz millet bu tür zihniyetlere gerekli cevabı 15 Temmuzda çok açık ve net bir şekilde vermiştir” dedi.

Bu kişisel görüşlere karışmam.

Ama, Tunç Soyer’in gerçekten de tuhaf bir demokrasi anlayışı var gördüğüm kadarıyla…

İki defa yaptığı il başkanlığı bile kongre kazanarak değil atama ile olan Rıfat Nalbantoğlu,

8-9 yıl sonra, neredeyse unutulmuşken çıkıp geldiği CHP İzmir İl Kongresi’nde Kurultay delegesi bile seçilememişken onu “ne yapıp edip” Parti Meclisi’ne sokan kişi Tunç Soyer değil mi?

Sırf atama il başkanlığında kendisini Seferihisar Belediye Başkan adayı yapan ve daha sonra da İzmir Büyükşehir’e getirtmeye çalışan adamı ödüllendirmek için!

Tekrar ediyorum; CHP örgütünü hiç tanımayan Soyer, o kadar liyakatli adam yıllardır hiç gelmeyen sıralarını beklerken, o kadar parti emekçisi dışarıda kalmışken, Kurultay delegesi bile seçilememiş bir adamı Parti Meclisi’ne soktu!

O zaman hangi demokrasiden bahsediyor ki?

Hangi demokrasi?