Tunç Soyer’den büyük hamleler…

Yayın Tarihi 31 Temmuz 2019

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki gün Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) temmuz ayı olağan meclis toplantısındaydı...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki gün Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) temmuz ayı olağan meclis toplantısındaydı.

Yeni projeler hakkında bilgi veren Başkan, seçilmeden önce söz verdiği bazı şeylerden, “İzmir’e geçmişteki o müthiş ruhunu, dünya kenti olma özelliğini geri kazandıracak” büyük hamlelerden bahsetti.

Ben böyle yazınca, son dönemde alıştığımız söylemlerle, Tunç Bey'in de buradan başlayıp, oradan buradan kıvrılıp taa şuralardan çıkacak kanallar, gökyüzünden bilmem nereye ulaşacak şeylerden söz ettiğini sananlar olabilir; ama değil…

Soyer, tutarlı şeylerden söz etti; hem yepyeni bir Alsancak yaratma sözü verip, kentin ışıltılı vitrinini ihmal etmeyeceğini söylerken, hem de İzmir’de kalkınmada önceliğin dezavantajlı kesimlerde olacağı yolundaki sözünde duracağı kararlılığını gözler önüne serdi. 

Bir süre önce Belediye tarafından satın alınan Alsancak Elektrik Fabrikası ve Alsancak trafiğinin rahatlatılması konusunda ‘Bölgede trafiğin yeraltına alınmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Başkan Soyer, “Tarihi elektrik fabrikasının çevresiyle ilgili de çalışmalarımız var. İkinci bir Alsancak yaratacağız. Alsancak Elektrik Fabrikası bilim müzesi, büyük kütüphane olabilir, sinema endüstrisine ev sahipliği yapabiliriz. Bunların hepsini İzmirlilerle birlikte düşüneceğiz. Sonuçta, İzmir yeni bir yaşam alanına kavuşacak” dedi. 

Büyükşehir’e aday gösterildiği ilk günden itibaren İzmir için yapmayı düşündüğü şeyleri, bir kez daha üstüne basa basa yineleyen Tunç Soyer, “İzmir’i dünya kenti yapmak zorundayız. Bundan anladığımız şey sadece Akdeniz çanağında yüzlerce yıl sürdürdüğü önderliği geri kazanmak değil. Biz çok kuvvetli bir liman kentiydik. Ön Asya’nın başkentiydik. Sonra kan kaybettik. Şimdi tekrar bu çanakta öncü rol üstlenmeye başlıyoruz. Çin Araştırma Enstitüsü kuracağız. İzmir’in yeni hedefi Çin olacak. Çin ile çok yakın ilişkiler kuracağız” diye konuştu. 
 
En başından beri hep söylediği üzere, İzmir’e gerekli olan şeyin “birliktelik ruhu” olduğunu tekrarlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmir’de kurumların olağanüstü güzel işler yaptığına, birbiriyle bağlantı sağlandığı taktirde çarkın döneceğine ve İzmir’in ekmeğinin büyüyeceğine dikkat çekerek, “Hepimizin birlikte olması ve yaptığımız işlerden haberdar olması gerekiyor. Yani bu hikayeyi birlikte yazmamız gerekiyor” dedi.

Büyükşehir’in kalkındırma yolunda önceliğinin yukarı mahalleler ve dezavantajlı kesimler yani kendinin tercih ettiği deyimle “arka sıradakiler” olduğunu bir kez daha vurgulayan Soyer, buralarda eşleri vefat etmiş, hasta ya da tutuklu ev kadınlarına ile onların küçük çocuklarına destek olacak Masal Evleri gibi toplumu kucaklayan projeleri anlatarak “önceliğimiz budur, hiç sapma yok” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte dava süreçleriyle sıkınıtılı dönemler geçirdiğine değinen ve bunların belediyeyi gereksiz yere yorduğunu ima eden Başkan Soyer, şimdi ise yeni bir heyecan dalgasının meydana geldiğini, aşk ile çalışacak Büyükşehir Belediyesi’nin önce kendini, sonra İzmir’i değiştireceğini, İzmir’in de Türkiye’yi değiştireceğini söyledi. 

Yürü Tunç Soyer; sen hem iddialı hem de tutarlı bir lider olarak hedefini bu kadar açık seçik anlatabiliyorsan, bu ölümsüz İzmir’in aydınlık insanları seni izleyip, seninle birlikte o hedefe doğru yürüyecektir.