Tunç Soyer Rüzgarı

Yayın Tarihi 05 Mart 2019

Heyecansız bir yerel seçim süreci yaşıyoruz.  Sesiz sedasız yürüyen seçim ofislerinin açılımı ve yerel medyadan gelen mesajlarla adayların çalışmalarından bilgi sahibi oluyoruz. Koordinasyon olarak en çok sosyal medya kullanılırken insan odaklı çalışmalarda Tunç Soyer ’in performansı ön plana çıkıyor. Nihat zeybekçi nin iktidar gücü henüz daha sahaya yansımadı. Değişim beklentisi adaylıklarda söz konusu olurken beklentiler yeterince karşılanamadı. Özelikle CHP nin Buca ve Balçova hamlesi şaşırttı.

Buca ile ilgili ciddi tepkisel durum söz konusu olurken Erhan Kılıç şansız bir şekilde hedef oldu. Hiç merak etmeyin. 21 gün süre içinde çok şey unutulduğu gibi bu durum unutulur. Ve buca halkı Erhan Kılıç a sahip çıkar. Erhan kılıç ın da kendinden ciddi ödün vermek durumunda kalması koşuluyla…

Balçova belediye başkanı Mehmet Ali Çalkaya'ya yapılanın ciddi bir haksızlık hukuksuzluk adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Ve çalkaya ya yapılan milli iradeyi özgürlüğü hiçe saymaktır.

Ancak bu çalkayanın eşinin kendisi olmadığı için aday yapılması anlamına gelmez. Oldum olası babadan oğula siyasi aktörlüğün geçmesine karşı oldum. Etik bulmadım. Kocadan eşe de doğru bulmuyor çalkaya nın eşinin aday yapılmasının etik olmadığını düşünüyorum. Mehmet Ali Çalkaya CHP nin belediye başkanı ve adayı idi yine CHP den Başka bir arkadaş çalkaya kadar emeği olan bir sürü arkadaşları vardır eminimki onlardan biri aday yapılmalıydı. Balçova halkı bu konuda CHP ye oy verdiği için çalkaya nın fonksiyonun 3 dönemden sonra artık eşine değil bir partili yoldaşına layık görmesi etik olacaktı. Ancak genel merkeze eşim olsun diye diretmesi doğru bulunmamıştır. Kendisinin mağduriyeti bir anda muktedirliğe dönmüştür. Olmaz olamaz olmamalıydı. Çalkaya'ya yakışan hareket Çalkaya'yı, Balçova belediye başkanlığından daha üst konumlara hem siyasi hemde halk nezdinde taşıyabilirdi. Erdoğan’ın şiir okuduğu için Ceza alıp ceza evine girdiği süreci hatırlarsak, anlaşılır diye düşünüyorum.  

Şu DSP yi anlamakta da zorlanıyorum. Ecevit rahmetli oldum olası bir türlü beli doğrulmayan omurgasında sorunlarla mücadele eden bir hal aldı. Cumhurbaşkanın dan randevu alamayan sürekli yerel seçimlerde CHP den elek altına düşenleri toplamaya çalışan, harman afaresini toplamaya çalışan köydeki yoksulları hatırlatıyor.( Afare nedir?  Buğday kömlerinin araçlara yüklendikten sonra toprakla karışan artık buğday tanelerine afare denir. Kısaca buğday kömlerinin dibi artığı diyebiliriz.) Siyasi benlik mücadelesi veren kişilerin ben olmazsam tukaka düşüncesi ile başka bir partiden gidip aday olması ve başkasına destek vermesi kadar omurgasız bir yaklaşım olamaz. İçlerinden haklı olanı varmıdır? Vardır elbette, istisnai durumlar olmuştur.

Şimdi gelelim İzmir de yerel seçim ilçelerdeki durumlara ilçelerde Tunç Soyer e ilgi üst seviyede fakat ilçe belediye başkanlarından üç beş tanesi hariç ciddi sıkıntılı seçim süreci yaşanacak gibi görünüyor. Özellikle seçimi almış edasında olan bazı adaylar varki kafalarını kuma sokmuşçasına çalışma yürütüyorlar. Seçim 31 Mart günü sandıklara atılacak oylarla kazanılacak veya kaybedilecek. Ancak akıllı olan halka dokunarak doğru mesajlar vererek ve tevazu sahibi olarak etrafında sevilen insanlarla dolaşarak kazanılır. Cumhur ittifakını kimse küçümsemesin ciddi çalışmalar yürüttükleri kesin. Bir yanlışları var eskiden direk insan odaklı çalışma yürütüyorlardı şimdi onu yapamıyorlar. İşte millet ittifakı nın yapacağı daha doğrusu CHP lilerin yapacağı en önemli şey halka dokunmak olacaktır. Ki tunç soyer bunu yapıyor halk tarafından sempati ile karşılanmaktadır. Bu seçim Tunç Soyerin rüzgarı ile sonuçlanacak seçim olacak ancak ilçelerle ilgili acil radikal kararlar alıp, küskünler Onürize edilmez ise ve doğru kişilerle halka gidilmesi sağlanmaz ise Tunç Soyer bile CHP nin ilçe adaylarını kurtaramaz.