Tunç Soyer ile İmamoğlu (2)

Yayın Tarihi 17 Temmuz 2019

 3 Temmuz Çarşamba günkü yazımda,  43 bin kişilik Seferihisar’dan 4 milyon 300 binlik İzmir’e ve 332 bin kişilik Beylikdüzü’nden 15 milyonluk İstanbul’a “terfi eden” 2 başkan Tunç Soyer ile Ekrem İmamoğlu hakkındaki ilk izlenimleri dile getirmiştim...

    3 Temmuz Çarşamba günkü yazımda,  43 bin kişilik Seferihisar’dan 4 milyon 300 binlik İzmir’e ve 332 bin kişilik Beylikdüzü’nden 15 milyonluk İstanbul’a “terfi eden” 2 başkan Tunç Soyer ile Ekrem İmamoğlu hakkındaki ilk izlenimleri dile getirmiştim.

    Elbette, başkanları yakından izlemeye ve izlenimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

    Bugün olduğu gibi.

    Önce İmamoğlu…

    Ben, tahmin edersiniz ki, Ahmet Hakan gibi düşünenlerden değilim. İmamoğlu’nun her yerde konuştuğunu, her fırsatta nutuk attığını, ortalıkta çok göründüğünü, yüzünü eskittiğini düşünmüyorum yani.

    Ama, Ekrem beyin bazen çok acemice şeyler yaptığını da görüyorum… O kadar sıcakkanlı, kendinden emin, doğuştan insanlara sevgiyle dokunan bir yapısı olan, bu özellikleriyle de benzerlerine göre çok daha fazla öne çıkan bir adam için, “keşke bunu yapmasaydı” dediğim şeyler de oluyor…

    Söyledikleri toplumda karşılık görüyor ve çok alkışlanıyor ama acaba her yaptığı doğru mu? Lehinde hep tezahürat yapılan her kişi, her zaman hep haklı mıdır?

    İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantılarında çoğu zaman “herhalde yani, ben Başkanım yahu!” demesi yeterli midir, koskoca 5 yıl böyle meydan okumalarla geçebilir mi?

    Neyse… Biz şu acemice dediğim konulardan birine gelelim… Şu “istifa” hikayesine.

    Ekrem bey, AK Parti döneminin yöneticilerinin ekipleriyle birlikte Büyükşehir şirketlerini bırakmamalarını kastederek durumdan yakınmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve Göksel Gümüşdağ başta olmak üzere bu kişiler için, "Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. “İstifa ettik” diyen genel sekreter ve yardımcıları 10 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli iştiraklerinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa? Bu millet bizden hesap soracak" demişti.
    Bu ifadenin ardından jet hızıyla yanıt veren Baraçlı, istifa ettikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerindeki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin kendiliğinden sona erdiğini vurgulayıp, “tekraren istifa” etmesinin hukuken anlamsız olduğuna dikkat çekti. 
    Teamülleri göz önüne aldığımızda, bu yanıt çok doğru, düzgün ve yeterli. Yani Ekrem bey boşu boşuna etrafı velveleye vermiş oldu!

***

    Tunç Soyer’in göreve geldiği günden bu yana yaptığı en önemli hamlelerden biri ise önceki gün geldi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Kültürpak'a taşınacağı yolundaki haberleri açık bir dille yalanladı. 
    Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Medyada yer alan DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nin geçici bir süre için Kültürpark'a taşınacağı haberleri doğru değildir. Bu konuyla ilgili DEÜ'nden kimseyle görüşmedim, bir onay da vermiş değilim. Kültürpark'ın geleceği İzmir Buluşmaları süreciyle belirlenecek" dedi. 

    Başkan’dan hep böyle kararlı adımlar bekliyoruz.