Trump denen Don…

Yayın Tarihi 09 Ekim 2019

Siyaset, diplomasi, ekonomi, kamu yönetimi gibi şeyler başta olmak üzere çok şeyi 1859’dan beri tam 160 yıldır öğreten Mülkiye’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olmama rağmen, artık neredeyse herkesin “terör uzmanı” ve “dış politika yazarı” olduğundan dolayı büyük bir şaşkınlık yaşadığım için bir süredir dış politika üzerine yazmıyorum.

Siyaset, diplomasi, ekonomi, kamu yönetimi gibi şeyler başta olmak üzere çok şeyi 1859’dan beri tam 160 yıldır öğreten Mülkiye’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olmama rağmen, artık neredeyse herkesin “terör uzmanı” ve “dış politika yazarı” olduğundan dolayı büyük bir şaşkınlık yaşadığım için bir süredir dış politika üzerine yazmıyorum.
  Düne kadar İngilizceyi sözlüklerle anlamaya çalışırken Birleşmiş Milletler ile Birleşik Devletleri karıştıran, Netherlands denen yer ile Holland denilen yeri ayrı ülkeler zanneden, Flaman diyeceği yerde Flemenk diyen (iyice çorba yapıyor, yanlış bildiği şey de yanlış; aslı Felemenk olmalı!) ABD’nin Rhode Island’ını Yunanistan’ın Rodos Adası sanan bu taife, şimdilerde örneğin Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikaları üzerine “öğretici(!)” yazılar yazmaya başlayınca “ben biraz uzaktan bakayım” demiştim ama şimdi yazmak şart oldu.
  Ne zaman birileri Trump dese, benim aklıma hep Atalarımın “delinin biri kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış” söz geliyor…
  Adam bir kez daha ülkemi tehdit etti; dolar yine kızkaçıran çatapat gibi oldu! 
  Biraz baştan alalım; bu (kendimize hiçbir yararı olmadığı gibi zararlarını iliklerimize kadar hissettiğimiz) hem İsa’ya, hem de Musa’ya yaranamayacağı en başından belli olan Suriye politikası elbette bir hataydı…
  Bak, birkaç gün sonra beni arayıp “haklısın kardeşim” diyebilir; bana kalırsa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bile “ahh beee!” diye içinde uzakta bir yerlerde esen pişmanlık rüzgarı hissediyor olabilir…
  Orta Doğu’da hep ABD’nin istediği gibi davrandık, havada ortak uçuşlar, karada ortak devriyeler gerçekleştirdik, ama hiçbir taviz ile doymayacağı açıkça görünen bu Trump denen Donald, yani Don, oturduğu yerden, aslında kapkara olduğu belli olmasın diye Beyaz Saray denen yerde, Türkiye için mahvetmekten, yok etmekten söz ediyor.
  Sosyal medya mesajlarında, envaiçeşit mahvetmek, yakmak, yıkmak, yok etmek sözcükleri gırla gidiyor; devastate, destroy, obliterate!
  Hedefi de ekonomimiz!
  Üstelik, 5 yıllık ilkokulu 10 yılda bitirdiği için sınıf arkadaşlarının, kolayca, her istediği zaman  ağzını burnunu kıran terbiyesiz bir azman gibi “bunu daha önce de yaptım!” diye övünüyor! 
  Bu Don denen adamı en iyi anlatabilenlerden biri -eski adamlarından biri olduğu halde ona tahammül edemeyip istifa eden- Brett McGurk, ama o da “Heval Brett” diye adı çıkacak  kadar Kürt yanlısı ve daha da ötesi bölgedeki her politika açısından baktığımızda amansız bir Türkiye düşmanı.
  Kimse Rus uzmanların dikkati çektiği haliyle Kürtlerin, bölgede, ABD tarafından, “Amerikan Ordusu’nun piyade birliği gibi” kullanıldığı gerçeğiyle ilgilenmiyor. (Trump denen Don, Suriye’de işi bitince Kürtleri “Bizimle savaştılar ama bunun için onlara muazzam para verdik” dedi, McGurk bölgeyle ilgisini keserse ne der bilemem!) 
  Özet bu, ne kadar titiz olursak, o kadar uzar gider, bu gazete yetmez...
  Ne yapmak lazım?
  Dedim ya; bu ne İsa’ya, ne de Musa’ya yarayan dış politakımızı en kısa zamanda terk etmek lazım.
  Nasıl?
  Suriye ile derhal iletişim kanallarımızı açarak.
  Nasıl olacak o?
  Başbakanımız bile “Rusya uçağını düşürme emrini ben verdim” diye atlamışken, çok kısa bir süre sonra Rusya ile nasıl can-ciğer kuzu sarması olduysak, aynen öyle.
  Sonra ne olacak?
  Meral Akşener’in az önce İYİ Parti Meclis Grubunda hatırlattığı İnönü’ye ait söz; “Yarın yeni bir dünya kurulur; Türkiye de orada yerini alır!”
  Hiçbir şey için çok geç değildir çünkü.

Dönelim Trump denen Don’a… Spekülatörler, taa 2019 yılı başındaki aylarda, 8 Ekim 2019 için pozisyon almışlar, hepsi de Nostradamus mu bu adamların yoksa “Çete”de Don (ve yakın dostları) da mı var! 
  Sosyal medyada kendinden “ben, büyük ve eşsiz bilgeliğimle...” diye söz eden bu adam, aslında dünya için çok faydalı(!). 
  ABD’nin kirli çamaşırlarını yani Amerikan kapitalizminin ve onun silahla iş yapan emperyalist takımının gizli saklı amaçlarını bu kadar utanmazca ortaya seren bir Başkan daha gelmemişti çünkü.