TRAFİK 

Yayın Tarihi 16 Mart 2018

TRAFİK 

Okurlarımızdan aldığımız yoğun telefon ve istek bugünkü köşe yazımızın konusunu oluşturdu. İzmir kent içi ulaşımda trafik sıkışıklığının ilgililerce duyulması istenmektedir. 
İzmir trafiğinin sabahları ve akşamlar çok yoğun olmasından vatandaşlar mustarip vaziyettedirler. 
Trafikte tıkanıklığın sebebi olaraktan yolların yetersizliği ve ağır tonajlı vasıtaların sabahları ve akşamları mesai saati öncesi ve sonrası trafiğe girmelerinden mütevellit olduğu düşünülmektedir.
 Aslında ulaşım koordinasyon birimlerinin olduğu büyük şehirlerde şehir içi ulaşım hatlarının ve caddelerin seyirleri düzenlenmeleri ve yönlendirmeleri dizayn edilir. 
Bu birim çalışmasında yanılmıyorsam Emniyet trafik müdürlüğü belediye trafikten sorumlu zabıta müdürlüğü ve ilçe den görevliler ile valilik kaymakamlık yetkililerinden oluşur. 
2002 yılından önce İzmir de bir uygulama vardı.  Ağır tonajlı yani Tır, çekici  ve Kamyon gibi araçların sabahları işe gidilerken ve akşam iş çıkışlarında şehir içi trafiğe girmelerine izin verilmiyordu.  Şehir girişlerinde trafik yoğunluğunun azalması beklendikten sonra örneğin sabah 10.00 dan itibaren trafiğe çıkabiliyorlardı.  Akşamda saat 17.00 ye kadar trafiğe girebiliyor, 17.00 dan 21.00 kadar yine trafiğe giremiyorlardı. Bu vesile ile şehir içi trafik yoğunluk ciddi azaltılmış, tıkanıklar büyük oranda giderilmişti.  Her neden se 2002 yılından sonra bu uygulamaya kademeli olarak son verdiler. Özellikle şehir girişlerinde ve otoban kenarlarında bekletilen ağır tonajlı araçlar son yıllarda sorumlu işi bilen trafik memurları tarafından arada sırada yine bekletilmektedir. Ancak bunun sistemsel olarak ayarlamasının yapılması zorunluluktur.  Özellikle ulaştırma ve koordinasyon (UKOME) biriminin şehir için alacağı bu tarz karar trafikte ciddi rahatlamayı sağlayacağı kanaatindeyim. 
Bu konuda valilik ve Büyükşehir belediyesi yetkililerinin birlikte organize olarak bu konuya eğilecekleri umuyoruz. 
Şimdi buradan yetkililere, okuyucularımızın isteği üzerine çağrıda bulunarak rica ediyoruz. Kent içi ulaşımın kısmi de olsa rahatlaması için , mesai saatlerinin başlangıçlarında ve mesai saatlerinin bitiminde ağır vasıta araçların trafiğe çıkmasına izin vermeyin lütfen!  Ayrıca daha sağlıklı çocuklarımız olsun ve yollarda saatlerce çocuklarımız heder olmasın diyorsak servislerin okulların açılış kapanış saatlerine de Milli eğitimin bir düzenleme getirmesi ile trafiğin yoğun olmadığı saatlerde derslerin başlatılmasını ve sonlandırılmasını sağlanması gerekmektedir.  Servislerin trafikte ciddi bir sıkışıklığa sebebiyet verdiği aşikâr gözlenmektedir. Örneğin milli eğitim tam gün sistem devrede olduğu için ders zillerini saat 10 alabilir. Akşam da saat 16 .00 da paydos edilebilir öğrenciler! Bizden söylemesi elçiye zeval olmaz. Trafik derdi büyümeden önlem almanızda fayda vardır. Sayın yetkililer!