TOBB nedir?

Yayın Tarihi 26 Kasım 2016

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB); Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetiminde çok değerli işadamları var. Ancak ülkemizin bir çok kesimi TOBB'un ne iş yaptığını bilmez. Ben de Google amcaya sorayım dedim. Ve soruma TOBB resmi internet sayfasından aynen alıntı ile;

TOBB’un Çalışma Amacı karşıma çıktı: “Odalar ve borsalar arasında birlik ve dayanışmayı sağlayan, ticaret ve sanayinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlayan, üyelerinin mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmaya çalışan, üyelerin birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlakı korumaya çalışan bir birliktir” diye yazıyor.

Peki TOBB’un görevlerinden bazıları neymiş bir de ona bakalım:

*Türk girişimcisinin çalışmalarına öncülük ve liderlik eder.

*Özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda siyasi güce görüş ve çözümlerini iletir.

*Kanunlar ve düzenlemeler ile ilgili görüşlerini ilgili bakanlıklara, meclis komisyonlarına sunar. Yukarıdaki üç madde asli TOBB’un görevleri arasında yer almaktadır.

365 Oda ve Borsayı ve 1.5 milyon üyeyi kapsayan, Türkiye’nin en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) seçimler 4 yılda bir yapılır. 2001 yılında yapılan seçimlerde Rifat Hisarcıklıoğlu Başkan olarak göreve gelmiş ve 2002, 2005, 2009 ve 2013 yıllarında yeniden TOBB Başkanı seçilmiştir. Toplam 5 dönemdir görevini sürdüren Rifat Hisarcıklıoğlu ithalat ihracat ve arazi ıslahı ile ilgili ticareti ile de ciddi işler yapan bir ailenin ferdi olarak bilinir.

TOBB'un görevleri içeriğinde özellikle, “Özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda siyasi güce görüş ve çözümlerini iletir.” maddesi yıllardır tartışma konusu olmuştur. TOBB genel kurullarında özellikle Başkan'ın Merkezi hükümete övgüler yağdıran yaklaşımı karşısında, 1.5 milyon üyenin şaşkınlığı ile karşılaşmasına rağmen delegasyona hakim seçim sonuçları ile yine başkanlığını yürüten Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Üyesi ve temsilini gösterdiği 365 odanın sorunları hiç yokmuşçasına davranması benim de eleştiri konum oldu. Twiter'da sayın Hisarcıklıoğlu'nu iktidara yaranmaya çalışmakla suçladım. Ki bu suçlamamda da haklı olduğumu düşünüyorum. Benim kendisini eleştirmemi hakaret ve sövme olarak algılayarak hiç durmadan, demokratik eleştiri hakkı olan bir üyesi aleyhine hemen hakaret davası açmış. Bizde gittik ifademizi verdik. Dava açtıysan sonucunda bizde kendimizi savunuruz. Özel sektör kan ağlıyorken, sen benim derdimi dile getirmekten ziyade kendi geleceğini düşünüyorsan, odalar ve borsalar birliğinde başkanlık görevini sürdürmen tartışma konusu olur.

TOBB Başkanı olacaksın. 365 odayı 1.5 milyon üyeyi temsil edeceksin. İktidara sürekli methiyeler dizeceksin. Üyelerinin sorunlarını dile getirmeyeceksin. Bu ülkede odalara bağlı milyonlarca insan işsiz ve borç batağına saplanmış vaziyette iken, icara dosyaları 5 katına çıkmışken, özel sektör şuanda kan ağlıyorken, çözüm önerileri ile siyasi güce gerekli tavır almayan bir tutum içinde olmak ne kadar doğrudur. Bunu eleştirmek bir oda üyesi olarak benim hakkım değil midir? Sorgulama hakkımızı elimizden alma ya çalışma zihniyetine karşı durarak, TOBB asli görevleri ışığında yönetim kurulunun değerli üyeleri ile özel sektörün kanayan yarasına derman olabilmek, ülkenin bekası için onurları ile mücadele edip sayın Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da bu yönde çalışmalar yapmasını ivedilikle istemelerinde fayda vardır. Aksi halde ülkenin içindeki duruma suspus oturarak 365 oda ve özel sektörün temsilciliğini yapan bir birlik olmaktan çıkarlar. Umutla ülkemize sarılın… Sevgiler.