Tiktok: Gençlerin Yeni Toksiti

Yayın Tarihi 03 Şubat 2021

TikTok videoları sadece birkaç saniyelik de olsa enteresan ve bir o kadar yaratıcı içerikler sunuyor. Dolayısıyla pek çok genç için artık hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Peki, bu popüler uygulamanın gençler üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir? 5 yıldır piyasada olan bu Çin yapımı uygulamanın ne ayrıcalığı var? Hiçbir şeyin kalıcı olmadığı bu geçici şeylerin çağına mükemmel bir şekilde ayak uydurduğu, dinamik ve yaratıcı olduğunu biliyoruz. TikTok, tam da bu hızlı değişime ve görselliğe dayalı tüketim toplumu için dizayn edilmiştir. TikTok, kullanıcılarına 15 ila 60 saniyelik videolar yaratma şansı sunuyor, etiket kullanarak başkalarını etiketleyebilir, yorum ve beğeni bırakabilirsiniz. En çekici yanı ise sadece birkaç takipçisi olan hesapların bile bir anda popülarite kazanabilmesidir. Bunun yanı sıra para kazanma fırsatını da sunuyor. İçerisinde ne olduğunu bilmediğiniz ve her şeyin çok hızlı değiştiği oldukça büyüleyici bir dünyaya açılan bir pencere gibi, dikkatinizi hemen ele geçiriyor. Videolar siz tıklamasanız bile otomatik olarak oynamaya devam ediyor. Bu uygulama başka bir şeye zaman ayırmanıza izin vermiyor; tabii ki strajetik olarak böyle tasarlanmış çünkü sizin kesintisiz videoları izlemenizi istiyor. Adeta bir içerik kasırgası gibi! Elbette insan bu tarz bir formatın izleyici üstündeki etkisini merak ediyor. Özellikle de ebeveynler için ergenlik çağındaki çocuklar arasındaki popülaritesi kaygı verici bir hal aldı.

• Gençlerin çoğu TikTok’a karşı bağımlı bir davranış biçimi sergilemeye başladı.

• Beğeni ve izlenme toplamaya bağımlı hale gelen gençler, TikTok’un doğası gereği bu hedeflerine ulaşsalar bile kazandıkları zafer de çok geçici.

• Birçok anne-babanın bu uygulamanın varlığından bile haberi yok, dolayısıyla çocuklarının TikTok’ta saatler geçirdiğini ve kendilerini kameraya çektiğini bile bilmiyorlar.

• Genç kızlar takipçi ve etkileşim kazanma hevesiyle kendilerini cinsel bir obje haline getirmeye başladı.

• Her yaş grubunun bu uygulamaya kolayca ulaşabilmesi sakıncaları da arttırıyor.

• TikTok’un çok fazla kullanılmasının psikolojik sonuçlarından biri de gençlerin kişiliklerini ve öz saygılarını burada sergiledikleri şeyler üzerinden kurmaya çalışması.

• Esas amacı sosyal medyadaki içeriğine beğeni ve etkileşim toplamak olan böylesine devasa bir grup genç insan varsa, toplumumuzda ciddi bir sorun var demektir.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki artık birçok genç kendi dünyasını ve gerçekliğini bu ekran üzerinden yaratıyor. Bu, devamlı değişen dinamik bir dünya olsa da onlara sadece çok kısıtlı bir bakış açısı sunuyor. Etrafında olan şeyleri umursamıyor, hatta çoğu zaman fark etmiyorlar bile. Asıl tehlike de burada yatıyor. Teknolojinin doğru kullanımı bu yüzden çok önemlidir. Sağlıklı eğlence ile bağımlılık arasındaki çizgi de buradan çizilmeli. Hepimiz bunu aklımızın bir köşesinde bulundurmalıyız çünkü hiçbirimizin henüz buna karşı bir bağışıklığı yok. Özellikle de aileler çocuklarının sosyal medya kullanımına çok dikkat etmelidir.