Terörün sebebi neden araştırılmaz

Yayın Tarihi 31 Temmuz 2015

Çarşamba günü TBMM, son günlerde aniden hortlayan terörün sebebinin araştırılması önergesi ile olağanüstü toplandı. Toplantı çağrısı 115 CHP'li milletvekili imzası ile yapıldı. Sorumlu bir vatandaş olarak baştan sona izleme fırsatı buldum.

Terör olaylarının araştırılması için CHP'nin vermiş olduğu mecliste araştırma komisyonu kurulması önergesi, AKP ve MHP'li milletvekillerinin ret oyu ile kurulamamıştır.

Bunun Türkçesi, son günlerde artan terör olaylarının kaynağının neler olduğu araştırılmasın, bilinmesin, hakikatler ortaya çıkmasın demektir.

Hangi devlet adamı, vatandaşlarının ölümünün sebeplerini öğrenmek istemez. Kim hakikatlerin açığa çıkarılmasını istemez neden istemez? Cevap verir gibisiniz.

10 günde 35 sivil, 14 şehit haberi ile toplam 49 cana mal olan terör saldırılarının durdurulması ve akan kanın durması için bütün Türkiye’nin meclisten bir hamle yapma beklentisi suya düşmüş oldu. Hangi ülkenin vatan evlatları ölüme dur demez? Ölüme neden dur diyemez? Meclis çözüm üretme yeri, vatan evlatlarının akan kanını durdurmak için birlik ve beraberlik içinde topyekûn hareket etme yeridir. Ancak ne enteresandır ki kürsüye çıkan parti temsilcileri partilerinin siyasi menfaat ve çıkarlarını seçim hesapları yaparak ortaya koydukları tavır ve davranışları ülkenin bir çok kesiminde infial yaratmıştır.

Hele hele olayların sebeplerinin araştırılmasına önce çekimser daha sonra AKP'nin Grup Başkanvekili'nin MHP'li Oktay Vural’a bakarak ne yapıyorsunuz tarzında uyarısı ile çekimserlikten vazgeçip ret oyu veren MHP'nin bu davranışı hafızalardan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

“Bu ülkede koalisyon kurulmasını tek istemeyen birisi varsa o da Cumhurbaşkanı'dır” diye düşünenlerin oranı yüzde 90'a varmış bulunuyor. “Neden Cumhurbaşkanı koalisyon kurulmasını istemez” diye düşünmeyin. Başkanlık sistemine ülkenin yüzde 60'ı hayır demiş. Anket firmalarına göre de AKP'nin içinden de en az yüzde 35'inin karşı çıktığı gözlemleniyormuş.

Şimdi bundan sonra ne olacak? Bilinmezliğe giden bir yolda birileri düğmeye basıyor, ülke yeniden karışıyor teraneleri okunmaya devam edilecek. Bence o teranelerin dönemi geçti. Bu saatten sonra ölüm olaylarının sebepleri kamuoyu ile paylaşılmadığı taktirde gaz sıkışması yaşayan toplumda ciddi bir patlama söz konusu olabilir. Toplumun sakin ve sükunet içinde olma sebepleri ülkenin milli birlik bütünlüğünü korumak içindir. Şimdi sormak lazım terörün sebebi neden araştırılmaz? Şimdi vatandaş soruyor. “Olayların araştırılmasını istemeyen AKP olabilir. Belki açıkları vardır deşifre olmak istemiyorlardır. Tamam da ey MHP sana ne oluyor? Sen neden olayların açığa çıkmasını istemiyorsun. Yoksa senin de elindeki siyasi argümanlar mı alınacak kaygısı taşıyorsun.”

Şehit cenazelerinden oy devşiriyorlar suçlamasına çanak bu hareket MHP'ye pek yarayacak gibi görünmüyor. İşte toplumda 24 saatte oluşan algı budur.

Vatandaşımın anası ağlarken ağlayan ananın çocuğunun neden öldüğünü bilmemesi anaya en büyük acıların acısını yaşatmak değil midir?