Temizlik seferberliği ve biz gazetecilerin katkısı!

Yayın Tarihi 25 Eylül 2019

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer'in kent yönetiminde katılımcılık anlayışı ile başladığı çalışmalar kapsamında kentteki temizlik seferberliği ilçeler ve mahallelerde bütün hızıyla sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer'in kent yönetiminde katılımcılık anlayışı ile başladığı çalışmalar kapsamında kentteki temizlik seferberliği ilçeler ve mahallelerde bütün hızıyla sürüyor. 
Bende temizlik seferberliğine nasıl katkı koyabilirim diye düşündüm. 
Bir vatandaş olarak zaten yere çöp atmıyorum, yere tükürmüyorum, yere kağıt atmıyorum, yere poşet atmıyorum, yere teneke kola kutusu atmıyorum, yere sakız atmıyorum, yere bira şişesi atmıyorum...
Bir gazeteci olarak da yazılarımda temizliğe dikkat çekiyorum. 
Ama, fakat, lakin bu yeterli gelmedi bana!
Başkan Tunç Soyer'in temizlik seferberliğine bir seferberlik anlayışı ile biz gazetecilerin de katılması gerektiğini düşündüm. 
    *   *   *
İlkokulda münazara konularımızdan bir şuydu: "Herkes evinin önünü temizlerse şehir tertemiz olur!"
Diğer görüş aksini savunurdu: "Devlet ve belediyeler temizlerse şehir tertemiz olur."
Burada münazara yapmadığımıza göre her iki görüşün de olumlu yanlarını alabiliriz. Ne tek başına belediyelerin temizlik seferberliği yeterli olur, ne de tek başına vatandaşların temizliği. İkisi de el ele verip ortaklaşa temizliğin üstesinden gelebilirler. Şimdi İzmir'in yapmaya çalıştığı gibi.
   *   *   *
Biz gazetecilerin görevi kamu hizmetini üstlenmek değil. Biz kamu hizmetlerini takip ederiz, verilen sözlerin takipçisi oluruz, kamuoyu adına eleştirimizi yaparız ve gerçekleri eğip bükmeden haberlerimizle sunarız. 
Bazen de elimizi taşın altına sokmamız gerekebilir. Geçmişte sevgili gazeteci büyüğüm Ahmet Yazıcıoğlu Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk heykelini kendi elleri ile temizleyince hayran olmuştum. 
68 kuşağı devrimcilerinin Atatürk heykellerine saldırılar artınca koruma kararı aldıklarını ve temizlediklerini okumuştum, dinlemiştim. 
Gazetecilerin kenti temizlemek gibi bir görevi yok. Kent temizliğine katkı görevi var. 
Katılımcı yönetim anlayışını ortaya koymaya çalışan bir belediye başkanımız var. Sayın Tunç Soyer madem seferberlik başlattı o zaman biz gazeteciler de haber yapmanın dışında elimizi bir kerelik de olsa taşın altına koyabiliriz. Biz de temizlik seferberliğine katılabiliriz. 
   *   *   *
Bu konuda İzmir Gazeteciler Cemiyeti başkanı sayın Misket Dikmen nezdinde cemiyete ve Gazeteciler Sendikası temsilcisi Halil Hüner nezdinde sendikaya ve diğer gazeteci dernekleri temsilcilerine, bir sivil toplum gibi çalışan İzmir Medya Platformu başkanı sayın Ahmet Kaplan nezdinde platformu oluşturan gazeteci gazete sahipleri, köşe yazarları, internet gazetesi sahipleri ve gazetecilerine bu görüşümü paylaşmak istiyorum. 
Eğer Tunç Soyer ve ilgili ilçe belediye başkanı mesela Konak Belediye başkanı Abdül Batur, veya Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu uygun görür ve bu görüşüme yaklaşım gösterirse kampanya çerçevesinde biz gazeteciler de elimize süpürgelerimizi alıp sokak temizliği yapabiliriz. 
İzelman Anaokulu öğrencileri çocuklarımız bu temizlik kampanyasına katılıp "Çiçek gibi İzmir" diyorlarsa biz neden demeyelim?
   *   *   *
Tertemiz İzmir kampanyasının kalıcı olması için ne yapabiliriz, diye düşünce üretebiliriz. 
Kısa bir film ile sinemalarda film arası temizlik seferberliği gösterilebilir. 
"Sokağı temiz tut! Yere çöp atma!" gibi emir komutları yerine daha katulımcılığı teşvik edici çağrılar yapılabilir. 
"Ben sokağımı temiz tutuyorum! Ben yere çöp atmıyorum! Ben yere tükürmüyorum. Ben yere sakız atmıyorum! Ben yere sigara izmariti atmıyorum!" 
   *   *   *
İlk taşı bana atın. Ben elimi taşın altına sokacağım. "Çiçek gibi İzmir" için sevgili arkadaşlarımın da katılacağına inancım tam!