TBMM’nin çalışmaları ve kavgalar

Yayın Tarihi 10 Mart 2020

Geçen hafta CHP grup başkanvekillerinden Engin Özkoç’un konuşmasının ardından AK Parti'lilerin adeta linç girişiminde bulunmaları ne kadar çağdaş olduğumuzun göstergesidir.

Geçen hafta CHP grup başkanvekillerinden Engin Özkoç’un konuşmasının ardından AK Parti'lilerin adeta linç girişiminde bulunmaları ne kadar çağdaş olduğumuzun göstergesidir. Ben bugüne kadar AB ülkelerinde böylesine bir saldırıya ve linç girişimine hiç tanık olmadım. Nedense dinlemesini beceremediğimiz gibi sakince cevap hakkını kullanmak da ne yazık ki en büyük noksanlıklarımızdandır. 2002-2007 yılları arasında benim de içinde bulunduğum parlamentoda bu derece saldırgan bir tutuma tanık olmamıştım. Oysa o zamanlar da Türkiye’de bir değişimin, dönüşümün adımları atılıyordu. Ama yine de henüz sağduyu kaybolmamıştı. Hatta ufak tefek münakaşalar değiştirilmek istenen yasalara ilişkindi. 
Örneğin; görev yaptığım içişleri komisyonunda münakaşaya neden olan kamu yönetimi temel kanun tasarısı görüşülürken buna bizim grubun karşı durması ender kavgalı günlerimizdendir. Onun nedeni de Türk idari yapısının değiştirilmesine yönelik girişime geçit vermemek idi.
Sözlü ve yazılı soru önergelerine baktığımızda o 5 yıl içerisinde 202 soru sormuş ve bunun 8 tanesi hariç hepsinin cevabını ya kürsüden ya da özel olarak bana yazılan bilgilendirmelerden almışımdır. İçlerinde milletvekili lojmanlarının Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinden tutun çevre konusunda, göçmen kaçakçılığı konusunda, özelleştirme konusunda , belediye yasaları konusunda, eğitim konusunda, yargı konusunda, emeklilik konusunda bir sürü ülkemizi ve halkımızı ilgilendiren sorunlar dile getirilmiştir. Bunlardan bazıları yasalaşmış, bazıları kadük kalmıştır.
Eğer kaynakların bütününe ulaşırsam bu soruları ve verilen cevapları bundan sonraki yazılarımda siz değerli okurlarımla bilgilendirme amaçlı olarak paylaşacağım.