Tarım bakanından müjdeler!

Yayın Tarihi 29 Nisan 2020

Koronavirüsle mücadele günlerinde bakan olmak zor. Dünya çapında bir salgınla mücadele ederken elde olmayan nedenlerin ağır bastığı ortamlarda mevcut durumu iyileştirmenin ve önceden hazırlanmış programları hayata geçirmenin yerine yeni duruma adapte ve yeni durum program güncellemesinin yapılması müthiş refleks istenen çalışmalardır.

Koronavirüsle mücadele günlerinde bakan olmak zor. Dünya çapında bir salgınla mücadele ederken elde olmayan nedenlerin ağır bastığı ortamlarda mevcut durumu iyileştirmenin ve önceden hazırlanmış programları hayata geçirmenin yerine yeni duruma adapte ve yeni durum program güncellemesinin yapılması müthiş refleks istenen çalışmalardır.

Türkiye koronavirüsle mücadelede her türlü eleştirel opsiyona karşılık dünyada en iyi en rasyonel en içten çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Böyle dönemler işini aşkla yapan insanların öne çıkma dönemleridir. Sağlık bakanı ve tarım bakanı bunun iyi örnekleridir.

Tarım ve Orman Bakanı sayın Bekir Pakdemirli dünyanın panik yaşadığı ve geleceğinin ne olacağı endişesi içerisinde çırpındığı bir ortamda paniksiz, telaşsız, taşları yerine oturtan, önerileri dikkate alan, önceki çalışmalarını süratle yeni duruma uyarlayan, kriz yönetim becerisi geliştiren, toparlayan ve güven veren çalışmalara imza atarak bu dönemin hafızalarında yerini alıyor.

Bekir Pakdemirli İzmir milletvekili olması nedeniyle de İzmir’e ve Ege'ye ayrı bir önem veriyor. Şüphesiz tarımda uygulanan politikalar ulusal olmak zorunda ama bu birinci elden tanık olduğu yörenin tarımsal dinamiğine özen göstermesinin önünde engel değil.

Sayın Bakan geçen hafta İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ziraat odaları, meslek komite üyeleri, ve gazetecilerin katıldığı zoom internet programı konferansında çok güzel ve çok önemli bir sunum yaptı. Bu zoom programından yayınlanan tele konferansı dikkatle not alarak takip ettim ve bir de soru sordum sayın bakana.

Çok önemli çalışmalar yapıyordu bakanlık ama bunun tabanda aynı oranda algılanıp algılanmadığı, insanlara ulaşıp ulaşmadığı konusunda, yapılan çalışmaları halkın ne kadar bildiği konusunda eksiklikler vardı. Çalışmaların halka ulaşmasında yerel medyadan yararlanılması düşünülebilirdi.

Sayın Tarım ve Orman bakanımız Bekir Pakdemirli’nin sunumundan özet bilgileri sunayım:

Dünya un ihracatında 1. sıradayız. Dünya makarna ihracatında 2. sıradayız. Hazineye ait tarıma elverişli atıl araziler çiftçilere bedelsiz olarak tahsis edilerek üretime kazandırılacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesi sağlanacak. 14 milyon metrekare hazine arazisi tarıma açılıyor. Gençler, kadınlar, arazisi küçük üreticiler için pozitif ayrımcılık uygulanacak.

22 milyar TL desteklemenin 10.7 milyarı üreticilerin hesaplarına yatırıldı. 2020 bütçesinin %54.5 tarımsal desteklemeye ayırdık.

İyi tarım uygulamaları, organik tarım desteklemeleri devam edecek. İzmir’de 15 bal ormanı oluşturuldu. 6 tarımsal ovamızı sit alanı olarak koruma altına aldık. 59 milyon metreküp içme suyu temini sağladık. 27 baraj 8 gölet 96 taşkın koruma projesi gerçekleştirdik.

114,5 milyon fidan toprakla buluşturuldu. 3 şehir ormanı 70 mesire yeri hayata geçirildi. 11 kasım 2019 da Guinnes rekoru kırılarak 1 milyondan fazla fidan dikildi.

2020 de nüfusumuz kadar fidan dikimi hedefleniyor.(İnşallah şu korona yaz sonu biter de hayat normale dönerse bu hedefe ulaşmak nasip olur. Bütün temennimiz bu.-Benim notum.)

Bergama,Selçuk, Kiraz, Karaburun, Kemalpaşa ve diğer ilçeler müjdeler var.

32 birimde 2/b orman kadastro çalışması yapılacak. Mera ıslah çalışmaları devam edecek. Kemalpaşa Nif çayı ıslahı 1. Kısım başlıyor. 565 baraj inşaa ettik, 5 yıllık kalkınma planı 2019 yılında ülke ekonomisine %6.4 katkı yaptık.”

* * *

Sayın bakanın bu sunumuna ve çalışmalarına CHP İzmir milletvekili Kani Beko’dan karşı görüş geldi. Kani Beko İzmir il ve ilçeler Ziraat Odaları başkanlarının kendisini TBMM’de ziyarete geldiklerini söyledi ve şöyle dedi: “Tarımda üretim çok pahalı, neden derseniz, tohum ithal, yerli tohum bulabilmek zor, gübre ithal, yerlisi çok pahalı, elektrik özelleştirildi artık ateş pahası, suya erişim kısıtlı….”

Ziraat Odaları Başkanlarımız, bölgesel ve planlı üretimin çok önemli olduğunu ifade ettiler. Plansız üretimin arz fazlasına sebep olarak, pazarlamada sorular yaşanmasına yol açtığını ve çiftçilerin emeklerinin ve ürettikleri ürünlerin karşılığını alamadıklarını anlattılar” dedi.

* * *

CHP İzmir milletvekili Kani Beko’nun eleştirilerine yanıt AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar’dan geldi. Kırkpınar şöyle dedi: “Sendika sefası sürenler çiftçiyi ve tarımı bilmezler. Hükümetimizin ve bakanlığımızın tarıma ve çiftçiye verdiği desteği görmek isteyenler Ödemiş’te, Bergama’da, Bayındır’da, Kınık’ta ve Kiraz’da çiftçimizi ziyaret edip, verilen destekleri öğrenebilirler. Sırf eleştiri yapmak için yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmasınlar.”

* * *

Zor günlerden geçiyoruz. Bu dönemlerde güncel, kısır, dar iç siyasi polemiklerin yapılmaması görüşündeyim. Herkes bu zor dönemi geçmemiz için elinden gelen olumlu katkıyı yapmalı, olumlu çalışmalar öne çıkarılmalı.

Sağlık çalışanlarımız gibi tarım çalışanlarımız da bizim için canla başla mücadele ediyorlar. Onların emeklerine saygı ile inşallah bu dönemleri de atlatacağız.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu zor günlerde çalışmalarıyla öne çıkıyor ve bu dönem geçilince bu çalışmaların öneminin daha iyi anlaşılacağını umuyorum.