Tabanda ve örgütte ittifak

Yayın Tarihi 26 Şubat 2019

Halkla yapılan ittifak tabanda yapılan ittifak olarak bilinir. Siyasi partilerin bu söylemlerinin realiteye döndüğü süreç seçmen kitlesinin oy yönelişleri ile ortaya çıktığı süreçlerdir. 

Taban ittifakı farklı siyasi görüşlerin bir yerde toplanmasının açılımı olarak değerlendirilir. 

Her nedense Türkiye de Cumhur İttifakının dışındaki tüm ittifaklar tu kaka oluyor. Ama cumhur ittifakı pürü pak bir ittifak olarak lanse ediliyor.  

Gerçekten öyle mi? Hafıza bandımızı geriye sarınca kürsülerden bu ortakların birbirilerine neler ifade ettiklerini , hiç de hoş olmayan söylemlerin yaşandığını hatırlarız.

Neyse taban ittifakı vermeden al oy u ittifakıdır. Siyasal sosyal ve toplumsal beklentiler doğrultusunda yönelişlerin doğal bir şekilde sandığa yansıdığı yönelişlerdir.  Tabanda Halk ittifakında siyasi görüşte ön plana çıkmaya bilir. 

2019 yerel seçimleri Türkiye de bir dönüm noktası olacağı konusunda kesin gibi görünmektedir. Soğan ve Patatesin ülke gündemine oturduğu bir durumda siyasilerin soğan ve papates lobisi diye düşman hedefi göstermesi iktidar partisinin ciddi açmazlara girdiğini göstermektedir. 

Bu vesile ile taban ittifakını sağlama almanın yöntemini çok iyi gözden geçirmek gerekir. 

Ankara uzun yıllardan sonra ilk defa bu kadar AKP karşıtı seçmen kitlesinin oluştuğu bir seçime gidiyor. İstanbul da Meclis Başkanı Binali Yıldırım bir rüzgar oluşturmadığı sıkışıldığında joker siyasetçi gibi her yere aday yapılan bir aktör olması hesabi ile istanbula heyecan vermemiş biri olarak görülüyor. Ekrem İmamoğlu daha sosyal ilişkileri güçlü dokunarak seçmende birebir sempati toplama konusunda iyi gidiyor.  İzmir de bir tarafta denizliden transfer  Nihat zeybekçi diğer taraftan haif görünümünden dolayı gönüllerin adamı olacak Tunç Soyer . Biz İzmir’e bakalım her ne kadar ilçelerde sorunlar olsa da Tunç Soyer e duyulan sempati halk tarafından yüzde 55 leri çok rahat aşacağı görüntüsünü çiziyor. Ancak Alsancak tan İzmire bakmakla Bayraklıdan, Karabağlardan, Buca dan, İzmir’e bakmak arasındaki farkı da göz ardı etmemek lazımdır. 

Tunç soyer bir çok ilçede ilçe başkan adaylarından çok fazla oy alacağı düşünülüyor ki realite de bu görülüyor. Heyecanın Tunç Soyer heyecanı olması çok önemli ama bu yük Tunç Soyerin omuzlarında hayli ağırlaşmaya başlamış. Bana göre Tunç Soyer bunların hepsi ile dinamizmi ve hoşgörülü yapısı ve sempatikliği ile baş edecektir. Ancak bu yükü birazda paylaşması gerekir ilçe adayları ile.. 

 Tabanda ittifak sürecinde 1.5 milyon seçmenin Kürt kökenli olduğu İzmir de Kürt kökenli bir aday olmaması bize mecburlar görüntüsü çizmesi haliyle tehlikeli ve bir o kadar da ötekileştirilmiş olarak algılanabilir. Bu vesile ile hiçbir kesimi ötekileştirmeden gönüllerine hitap eden hangi adayın yaklaşımı doğru olursa genel siyasi durumlara bakılmayacağı aşikar olarak ortaya çıkacaktır. Ne balkan göçmenleri ,ne doğu güneydoğulu Kürt göçmenleri duygusal bir sınıflama içine sokulmadan gönüllerine hitap edilmelidir.  Kim ki bunu ihmal ederse seçim sonucuna da katlanmak durumunda kalır ki! Son pişmanlık fayda etmez.  Kısaca tabanda ittifak mı, hiç kimseyi ayırt etmeden. Ötekileştirmeden. Herkese herkesime sahip çıkarak dokunarak yüreklerine girerek yapılabilir. Örgütte de ittifak küskünlerin gönlünü alarak gönül yaparak dokunarak onurize ederek ahde vefanın hatırlanması ile mümküdür. Saygılarımla..