Suriyeli erkekler askere alınsın…

Yayın Tarihi 28 Aralık 2016

 

Ülkemiz, Suriye’den gelen şehit haberleriyle kahrolurken, sosyal medyada 18-45 yaş aralığında olan, sağlık durumu elverişli, Suriyeli erkeklerin askere alınması ile ilgili kampanya başlatıldı

 

Art arda gelen şehit haberlerinin ardından, toplumsal açıdan bakıldığında makul bir istek aslında…

 

Bu kampanyanın tuzak olduğu, Suriyeli gençlerin askere alınması için Türk vatandaşı olmaları gerektiği, oyun içinde oyun olduğu tezleri ileri sürülmektedir.

 

Bakmayın siz bu safsatalara…

 

Sonuçta ülkemiz çadır devleti değil!

 

Anayasası olan, kanunlar ile yönetilen büyük bir ülke.

 

Kanunlar çerçevesinde, Türk vatandaşı olmadan da sürdürülebilir bu süreç.

 

Hem unutulmamalı ki bu yapılan terörle mücadele bizim sınır güvenliğimiz olduğu kadar, Suriye’den ülkemize iltica eden kardeşlerimiz için de vatan ve var olma sorunudur.

 

Madem tarihsel bağlarımız var…

 

Madem dinsel, mezhepsel kardeşliğimiz var..

 

O zaman kardeşliği pekiştirme, Suriye’yi terör belasından kurtarmak için el ele verme zamanı gelmiştir, öyle değil mi?

 

Ayrıca uzmanların uyarılarını dikkate almak gerekir!

 

Son beş yılda Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkesinden kaçan Suriyelilerin sayısı neredeyse dört milyonu aştı. Türkiye ise resmi verilere göre üç milyona yakın Suriyeli mülteciye kapılarını açarak “dünyada en fazla mülteciye sahip ülke” konumuna geldi.

 

Uzmanlar, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin büyük bölümünün kalıcı olacağına işaret ederek, eğitim imkanlarındaki eksiklikler, yoksulluk ve işsizlik nedeniyle marjinalleşme tehlikesine karşı uyarıyor.

 

Hem doğabilecek bu tehlikeleri bertaraf etmek hem de Suriyeli vatandaşların ülkelerini savunmasına yardımcı olabilecek olması nedeniyle bu kampanya desteklenmeli, Adalet Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı bu seslere kulak vermeli diye düşünmekteyim.

 

Suriyeli erkekler, ülkeleri paramparça olmuşken, mülteci sıfatıyla Türkiye ve Lübnan başta olmak üzere, birçok ülkeye kaçarak canlarını kurtarmaya çalışırken vatanları sahipsiz kalmıştır.

 

Bu kampanya Suriyeli erkekler için bir fırsattır.

 

Kendi ülklerinin bağımsızlığına katkı sağlayan bu Suriyeli askerler, Afganistan’da olduğu gibi, yeni kurulacak Suriye Cumhuriyeti’nin ordusunu ve polis teşkilatını oluşturacak, gelecekte eğitmen sıfatıyla yeni nesil askerler ve polisler yetiştirecektir.

 

Suriyeli erkeklere Genelkurmay Başkanlığı tarafından temel askeri eğitim verilmeli, başta El-Bab'daki askeri operasyonlar olmak üzere kendi vatanları için mücadeleye katılmaları konusunda şans verilmelidir.