Sürekli’nin sürekliliği! 

Yayın Tarihi 17 Mart 2021

İzmir Medya Platformunda yer alan gazeteciler AK Parti İzmir il başkanı Kerem Ali Sürekli’yi ziyaret etti. Ziyarette ben de bulundum. Sayın Kerem Ali Sürekli il kongresinden yeni çıkmış, yönetimini oluşturmuş, seçilmiş çiçeği burnunda il başkanıydı ve planladığı gazetecilerle buluşmasına ilk olarak medya platformu ile başlıyordu.  

Uzun masada maske-mesafe-temizlik kurallarına uygun otururken gözümün önünden mesleği avukat olan Kerem Ali Sürekli’nin siyasetteki uzun ve emin adımlarla yürüyüşündeki sürekliliği geçti. 2001 yılında AK Partinin İzmir il kuruluşunda yer alan Sürekli İl başkan vekili olarak görev yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ve Grup Sözcülüğü, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı, Karşıyaka Spor Kulübü İkinci Başkanlığı, AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği ve İzmir Milletvekilliği görevlerinde bulundu. Bu anlamıyla tam bir görev adamı olduğunu ispatladı ki, bugün İl başkanı olarak halen görev başında. Bütün bu görevler siyasette süreklilik gerektirir ki sayın Kerem Ali’de bu özellik fazlasıyla bulunur.  

Nitekim 2019 yılında il başkanı Aydın Şengül’ün istifasının ardından temayül yoklaması yapıldı ve temayülden Aydın Şengül, Tanfer Kemerli ile birlikte üç isim çıktı. Genel merkez görev adamı olarak Kerem Ali’yi atadı. Veee şimdi 2021’de bu kez il kongresinde atamayla geldiği başkanlığa seçimle oturdu.  

Kerem Ali Sürekli Gölcük doğumlu olmasına karşın tam bir Karşıyaka’lıdır. Karşıyaka Cumhuriyet İlköğretim okulu ve Karşıyaka Lisesinde okuyup ta Karşıyakalı olunmaz mı? Karşıyakaspor ikinci başkanlığı yapılır da Karşıyakalı olunmaz mı? 

Karşıyaka İzmir’in önemli bir ilçesi, hatta Türkiye’nin önemli bir ilçesi olmanın çok çok ötesinde il olma vasfı taşıyan, kendine özgü toplumsal ruhu olan, çağdaş, ilerici, Atatürkçü bir ilçedir. Türkiye’nin herhangi bir coğrafyasında bir duvarda, bir ağaçta KSK yazısını görebilirsiniz. KSK’nın bu yapısı burada yaşayanları, burada misafir dahi olsa gelip geçenleri etkilemektedir. Hangi siyasi partiden ve görüşten olursanız olun siz yine de Karşıyakalısınızdır.  

                          *   *   * 

Sayın Sürekli’yi makamında ziyaretimizde tam kalkarken ben “Biz işadamı değiliz, gazeteciyiz. Başkana hayırlı olsun dedik ama soru da soralım” dedim ve biz sorduk başkan yanıtladı. Benim uzun süredir yazılarımda işlediğim merkezi yönetim ve yerel yönetim koordinasyonu konusundaki açıklama ile başlayayım: “Hükümet ile yerel yönetim işbirliğiyle kentte pek çok projenin önü açıldı!”  

İşte manşet bu! “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir’e ne kadar önem verdiğini bir kez daha göstermiş oldu. Büyükşehirin talep ettiği krediyi onayladı. Başkan Tunç Soyer’den de teşekkür mesajı geldi.” 

İşte bu! İzmir’in beklediği, istediği bu! 

Tamam partiler siyaset yapsın, birbirini eleştirsin ama bu eleştiriler kente hizmete engel noktasına kadar gelmesin. Umarım bundan sonra da merkezi yönetim ve yerel yönetim işbirliği, koordinasyon devam eder! 

                          *   *   * 

Peki işbirliği ve koordinasyonun diğer başlıkları neler: Kentsel dönüşüm, Karşıyaka stadı, Özkanlar Pazaryeri, Karabağlar Yeşillik Caddesi, Buca Metrosu, Çiğli Tramvayı, Şehir Hastanesi, İzmir Elektrik Fabrikasının müze yapılması konusu. 

                                  *   *   * 

AK Parti İzmir il başkanı Kerem Ali Sürekli bu güne kadar sessiz ve çalışkan olarak siyasette yerini aldı. Sessiz derken popüler olmadı anlamında söyledim. Popülerlik olmadan da siyaset yapılır ama siyaset bir nevi iz bırakma sanatıdır. Kerem Ali İzmir siyasetinde bundan sonra bu etkileriyle, İzmir’e kazanmasında katkısı olduğu eserlerle iz bırakacaktır. Tabii ki İzmir de;  kendisine katkı sunan siyasileri hangi partiden olursa olsun, ister sağdan ister soldan olursa olsun bağrına basacaktır.