Şubat soğuğu ve Demirel

Yayın Tarihi 11 Şubat 2020

İzmir’de soğuk havalar sayılı günlerle sınırlıdır. Hatta çoğu zaman çocuklar ve gençler kar yağdığında sevinirler ve kartopu oynarlar.

İzmir’de soğuk havalar sayılı günlerle sınırlıdır. Hatta çoğu zaman çocuklar ve gençler kar yağdığında sevinirler ve kartopu oynarlar.
Yanılmıyorsam SHP-DYP Koalisyonu'nda 1991 yılında Ege Belediyeler Birliği’nin bir kongresi yapılmıştı İzmir’de. Katılım oldukça yoğundu. Koalisyonun Başbakanı Süleyman Demirel de katılımcılar arasındaydı. Oluşturulan Divanda başkan bendim. İzmir Belediye Başkanımız Yüksel Çakmur açılış konuşmasını yaptıktan sonra ben de kısa bir konuşma yaptım. Süleyman Demirel bana bakarak konuşma talebi olduğunu belirtti. Kendisini konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Konuşmasına başlamadan önce alışık olduğumuz cümleleri ile orada bulunanları selamladı. Önce İzmir'deki ender görülen hava koşullarının ender rastlanır bir olay olduğunu, sonra Şubat ayları da dahil olmak üzere 40 yıldır İzmir’e gelip gittiğini ve ilk defa İzmir’de ‘karı’ gördüğünü esprili bir dille belirtti ve kahkahayı patlattı. Daha sonra belediyeciliğin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu kendine özgü cümleleri ile anlattı. 
Bizim kuşak 27 Mayıs 1960’ı 12 Mart 1970’i 12 Eylül 1980’i en sıcak biçimiyle yaşamıştır. Adeta Süleyman Demirel ile büyüdük, Süleyman Demirel ile yaşlandık. Kimimiz öldü kimimiz yaşamaktayız. Süleyman Demirel’in siyasete adım attığı günleri bizim kuşak çok iyi bilir. Morrison Süleyman, Çoban Sülo isimleri bizim dönemimizde kendisine atfedilmiştir. İlk hayali ihracat onun döneminde baş göstermiştir. Yeğeni Yahya Demirel’in sunta ihracatı onun döneminin ürünüdür. İktidara ilk geldiği (1965) zamanlardaki toparlayıcılığı 1970'lerde yerini cepheleşmeye bırakmıştır. Gençlerimiz onun döneminde öldürülmüştür. ‘Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz’ sözü ona aittir. Ülkenin 70 cente muhtaç duruma geldiğini ondan öğrenmişizdir.
12 Eylül’den sonra değişen sosyal yapı onu tekrar öne çıkartmış ve Cumhurbaşkanlığı makamına kadar yükselmiştir. Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Türk halkının geçmişe adeta sünger çekerek beğenisini kazandığı bir dönem olmuştur. Tarihte eşine az rastlanır iade itibarı kendisine paye olarak verilmiştir.
Takdir siz okuyucularındır.