Stat var duvarı yok..

Yayın Tarihi 07 Temmuz 2020

İnsanın gördüğü en dogru olanı. Bilgin yoksa, yani görmeden duyduğunda yola çıkmışsan yanılmışsınır ta baştan. Bizim için çevresi 4 duvarla çevirili, ortasına ulaşırken bol topraklı, gözle bakıldığında belli oranlarda beyaz renkli çizgilerin içinde olan yer stattır. Biz böyle bilir, böyle iddia ederdik.

İnsanın gördüğü en dogru olanı. Bilgin yoksa, yani görmeden duyduğunda yola çıkmışsan yanılmışsınır ta baştan. Bizim için çevresi 4 duvarla çevirili, ortasına ulaşırken bol topraklı, gözle bakıldığında belli oranlarda beyaz renkli çizgilerin içinde olan yer stattır. Biz böyle bilir, böyle iddia ederdik. Yıllar geçince futbolun peşinden gidince stadın ne olduğunu öğrendik. Alsancak semtindeki halk sahası bizlerin gözünü açtı. Sonra Alsancak Stadı ve İzmirspor sahası sırasıyla bizi kendine bağladı. Tabii futbola da...
Statlar futbolun mabet yerleri olarak günümüzde daha da arttı ve modern duruma getirildi. Avrupa'nın bilgisi yanında bizim ilgimiz birleşince statların rengi ve ahengi birden oluştu.Atatürk Stadı, yani 1971 Akdeniz Oyunları'nın İzmir'deki eseri gözümüzü daha da açtı. Biz o hızla 70'li yılları milli futbol takımımıza verdik. Yani maçlarımızı bu statta yaptık. Sonraki yıllarda adeta tesis yönünden bir süre istirahate çekildik. Son 10 yıl için de birçok kentte önemli statlara sahip olduk. Bu durum insanımızı ve takımlarımızı epeyce morallendirdi. Hemen her takım Avrupa kupalarını ister hale bile geldi.
Sahalardan statlara geçişler çok kolay olmadı ama yine de ülkem bunun altından kalktı.  Takımları yönetenlere moral kazandırıldı. Ne varki şu virüs bazı kolaylıkları oldukça zorlar hale geldi. Kulüpler parasız kaldı, oyuncular ise meraksız... Yarınlarını göremez oldular.Türkiye Futbol Federasyonu ise eski hamamtaş örneği. Onun için maçların bitmesi dışında başka bir hedef yok.  Bu ligleri ayakta tutan  kulüpleri unutmuş gibi. Sahalardan statlar hem de devasa saraylara kavuştuk ama federasyonu geliştiremedik. Zaman mutlak ona da dokunacak ama ne zaman. Bekleyelim sabırla.