Stat Projesi mi Kentsel Dönüşüm mü?

Yayın Tarihi 04 Mart 2016

İzmir kent merkezinin Körfez çanağına sıkıştığını her İzmirli yaşıyor ve görüyordur. İzmir’in yıllardır en elzem sorunu kentsel tasarımla birlikte yerinde kentsel dönüşümdür. Kentin yeniden tasarlanması gereği defaten tarafımdan dile getirilmiştir. Kentsel dönüşümün rantının sermaye guruplarına değil vatandaşa yansıması gerektiğini en çok savunanlardanım. Halkın vatandaşın menfaatine olabilecek her türlü rant, ülkenin kentin vatandaşın gücüne güç katacağı ve kalkınmayı sağlayacağı için önemlidir. Kısacası kendi tanımlamamı hatırlatırsam; “Yerinde Kentsel Dönüşüm =Ekonomik Sosyal Ve Kültürel kalkınmadır.”

Bu kalkınma, vatandaşın menfaatine dayalı olmak zorundadır. Kalkınma tabandan başlamalıdır. Sosyal politikalar çerçevesinde vatandaşını kalkınması için çaba sarf eden devletler birinci sınıf dünya ülkesi haline gelmişlerdir.

Ancak İzmir’de bir türlü kentsel estetik ve dönüşüm anlaşılamadı ve tasarım konusunda da bir çok yanlışlıklar devam etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi çok ciddi kentsel dönüşüm projeleri planlayıp ciddi tasarımlar yapmış olmasına rağmen, engel üstüne engeller yaratan bazı kesimler vatandaşla belediyeyi karşı karşıya getirme çabası ile sığ siyasi rant elde nasıl ederimin peşini bir türlü bırakmamışlardır.

İzmir de son bir yıldır stat sorunu ile karşı karşıyadır. Dünyanın en gelişmiş kentlerinde Spor kompleksleri ve stadyumlar şehir merkezlerinin dışında yer alır. Şehir merkezinde kalmış statların çoğu da eski statlardır.

İzmir kent merkezinin sıkışıklığı içinde kent merkezine stadyum yapılmasının sakıncalarını

5 yaşındaki çocuk bile çok net bir şekilde görebilir. Karşıyaka Yalı Mahallesine ve Göztepe semtimizin ortasına stadyum yapılması hangi akla hizmet amacı güder anlamış değilim.

Torbalı, Menemen aksında yüz binlerce dönüm arazi var; buralara neden yapılmaz? Ulaşım alt yapısının da yeterli olduğu göz önüne alındığında stadyumların şehir merkezine yapılmasını istemek bir kente hizmet değil, ihanetin ta kendisi değil midir?

Kent Merkezine stat yapılmasına itiraz eden ve yargıya taşıyan ve yapımlarını durduran Büyükşehir Belediyesi kentin geleceğini kurtarmıştır.

Bu konu İzmir in geleceği için önemlidir. Siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olan bu konuyu sığ siyaset anlayışı ile hareket edenlerin büyükşehir belediyesi başkanına karşı taraftarları tepkiye ve tahrike çalışmaları kabul edilebilir bir durum değildir.

Sayın Siyasiler; gelin artık İzmir’in geleceği, İzmir’in ve İzmirlinin menfaati için projeler ve politikalar üretin. Siyasi çıkarlarınız için lütfen yanlışa doğru demeyin. Gelin İzmirliyi aptal yerine koymaktan vazgeçin! Kim koymaya çalışıyorsa sözüm onlaradır!

Şimdi elzem iki proje var. Kentin yeniden tasarlanması ve stat projesinin bu tasarım içinde yer almasıdır. ‘Suçlama siyaseti’ ve ‘güç bende ama sen suçlusun’ siyaseti bırakılarak derhal İzmir için harekete geçilmelidir.

Stat projesi derhal Menemen-Torbalı hattında şehir merkezi dışına planlanmalıdır. İzmir’in kentsel tasarımında Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir ile ortak hareket ederek yerinde kentsel dönüşümün önünü açmalıdır. Milletvekilleri ve İlçe belediye başkanları yapamayacakları sözü halka verip halkın umutlarını kırmamalıdırlar. İzmirli artık siyasi çıkar değil İzmir’in çıkarı için çalışanları istiyor. Şimdi gelin samimi olun ve İzmir için boyoz da yiyin, el ele de verin ve sorunları çözün.

Sevgi ile kalın!