Söz vermek

Yayın Tarihi 13 Mayıs 2020

Bazı insanlar ne kadar kolay ve doğal bir şekilde sözler, vaatler verebiliyor değil mi?

Bazı insanlar ne kadar kolay ve doğal bir şekilde sözler, vaatler verebiliyor değil mi?

Sanki hayat dilediğiniz her şeyi söz verebileceğiniz bir oyunmuş gibi. Elbette kimse bir şeyleri yapmak zorunda değildir. Bazıları için önemsiz, bazıları için ise mühimdir verilen sözler.

Peki ne oluyor da insan bu kadar rahat söz verip, bu kadar rahat sözünden dönebiliyor..? Verdiği vaatleri yerine getirmek için çaba sarfetmek yerine, sözünden dönmek ya da sözünü tutmamanın bahanelerini üretmek çok daha kolay geliyor. E bir de hesap verme kaygısı yoksa o zaman insan daha bir sözünde durmaz oluveriyor.

İnsanın kendisine duyduğu saygı ve başkalarının saygı duyduğu değerler arasında bir kimlik bunalımıdır aslında verdiğimiz sözler. Tutamadığımız her söz bizde sakat bir kimlik yaratır. İnsanın onuruyla arasında çok ince bir tel vardır ki o da sözdür.

Eski zamanlarda bir sözü tutmak, ölüm kalım meselesiydi. Sözü verilen şey, ister küçük ister büyük bir şey olsun, bir şeyi yapacağınızı söylemek, bu sözden sorumlu olmanız için yeterliydi o zamanlarda.

Birisi bize söz verip de sözünde durmadığında neler hissettiğimizi bir düşünelim. İlk olarak hissettiğimiz şey hayal kırıklığıdır, sonrasında kızgınlık ve öfke gelir.

Vaatlerimizi tutmalıyız çünkü söz veriyoruz. Söz, değeri olan tek kişisel varlığımızdır. Tutamayacağımızı bildiğimiz sözler verdiğimizde, bir durumdan kurtulmak için söz verdiğimizde, birini kandırmak için söz verdiğimizde veyahut bir şey elde etmek için vaatte bulunduğumuzda, bu kıymetli varlığı yavaş yavaş kaybederiz.

Maddi şeyler koşullara bağlıdır ve günün birinde elimizden yitip gidebilirler ama sözümüz ve eylemlerimiz bizi insanlar olarak tanımlayan şeylerdir.

Verdiğimiz söze bağlı kalırsak, bizi tanıyan herkes sözümüzü gerçek bir garanti olarak algılayacak ve bize itimat edecektir. Bu sebeple, boş yere söz vermemeliyiz ve verdiğimiz sözü ne olursa olsun tutmalıyız. Söz verip de sözünde durmayan kişi aslında önce kendini kandırıyor ve kendi öz varoluşunu anlamsızlaştırıyor.

Verdiğimiz bir sözü tutamıyor veya tutmak istemiyorsak, baştan bu sorumluluğu hiç almamalıyız. O yüzden, bir daha ki sefer söz vermeye heveslendiğinizde iyi düşünün… "Ne olursa olsun verdiğiniz o sözü tutmayı gerçekten istiyor musunuz?"