Sorgulayabiliyorsanız, öyle ise varsınız!

Yayın Tarihi 21 Ekim 2016

Bir insan bir ülkenin vatandaşıdır. İnsan olarak hakkının, hukukunun olduğunu bilmesi gerekir. Ancak bilen insan sayısı eğitimli ve gelişmiş ülkelerde üst seviyelerde olurken bizim ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde çok alt seviyelerde yer almaktadır.

Eğitim seviyesinin insani gelişmişliğe doğrudan tesir ettiğini, dünyayı tanıyorsak iyi görebiliyoruz. Sorgulayabilme yeteneğini kazanmış bireylerin sayısının çok yoğun olduğu ülkelerde gelişmişliğin üst seviyelere tırmandığını gözlemliyoruz.

Sorgulamayan, insan hak ve hukukundan bihaber olan bireylerin oluştuğu ülkelerde diktatöryal ve krallıkla yönetim şekilleri belirir. Buna örneklerin başında Afrika, Arap, Ortadoğu, Uzakdoğu ülkeleri gelmektedir.

Ülkemizin de sorgulama yeteneği gelişmeyen ülkeler sınıfına girmesini en çok istemeyenlerdeniz. Ancak, ama, fakat demekten kendimizi alamıyoruz. Gittikçe kapalı bir toplumun aktive olduğu ülkemizde sorgulamayan, araştırmayan zihniyetin gelişmesi istense de ülke olarak buna direnmeye devam ediyoruz. 21 yüzyılda bile darbe teşebbüsüne ülkemizde yeltenilebiliyorsa bir yerde sorgulama yeteneğimizi geliştirmek zorundayız diye düşüyorum.

Kendinize sorun bakalım ülkemde çevremde olan bitenleri sorguluyor muyum? Sorumluluk alıyor muyum? Vatandaş olma insan olma haklarımla birlikte kendime güvenip neyi istediğimi biliyor muyum? Yoksa böyle gelmiş böyle gider sende sür kervanını menfaat kaynaklarına, “beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın” diye, sürü mantığıyla, iki ekmek bir süt’e sat kendini varsın olsun bitsin. Mi? Yok arkadaş yok! Memleket elden gidince mi aklımız başımıza geliyor? Memlekete darbe yapmaya kalkışan güruhlar, bu memleketin kılcal damarlarına girerken, her yerde cirit atarken neden sesimiz çıkmadı diye sorgulayabiliyor muyuz?

Bakın; TBMM Darbeyi Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyona gelip konuşanların yüzde 100'üne yakını “FETÖ yapılanmasının farkındaydık, hükümeti uyardık” diyorlar. Genelkurmay eski/yeni Başkanları, eski Bakanlar, Bürokratlarla, Emniyet mensupları, Milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri vs. vs. Hepsi sanki ağız birliği etmişçesine 2004 yılından bu yana bu yapılanmanın hükümetler tarafından bilindiğini dile getiriyorlar.

Şimdi bu ülkede ne oluyor bitiyor? Sorgulamaz iseniz bu ülkenin vatandaşı olamazsınız. Hatta var olduğunuzu bile sanamazsınız. Bu ülke hepimizin. Cumhurun başının olduğu kadar Cumhur’undur da! Sorgulayabilen olun lütfen! Ne, neden, niçin diye hep sorun, soruşturun. Gördüklerinize, duyduklarınıza değil bilgiye dayanan gerçekleri görmeye, bilmeye, duymaya çaba sarfedin. Şüpheci değil sorgulayıcı olun, hakkınızın farkında olun, yoksa “hak verilmez alınır” ilkesini biri size gelir iş işten geçtikten sonra anlatır. O zaman da kafalarınızı taştan taşa vurusunuz. Pişman olmamak için! Sorgulayabiliyorsanız öyle ise varsınızdır. Sevgiler!