“Sonsuz bir şimdi”

Yayın Tarihi 12 Haziran 2019

Hepimiz biliyoruzki geçmişi değiştiremeyiz. Ancak geçmiş ile olan ilişkimizi değiştirme ve yeniden değerlendirme şansına sahibiz.

Hepimiz biliyoruzki geçmişi değiştiremeyiz. Ancak geçmiş ile olan ilişkimizi değiştirme ve yeniden değerlendirme şansına sahibiz. Zihnimiz sürekli geçmiş yaşantılar ve daha iyi bir gelecek hayali arasında gidip geliyor. Oysaki şu anda olanların farkına vararak hayatı daha dolu yaşayabiliriz. Böylece zamanı kullanmakta ustalaşabiliriz. Zaman ekseninin herhangi bir noktasında geçmiş gelecek, gelecek de geçmiş sayılır ve şimdiki an her ikisinin buluşmasıdır. Tümünü içeren tek sonsuz an’a ise ŞİMDİ denir.
Kendinizi geçmiş ya da geleceğinizi düşünürken yakaladığınız anlarda “dur” deyin. Şimdiki 'zaman'a odaklanın, çünkü şimdi ve burada yaşıyorsunuz, varsınız. Geçmişi veya geleceği düşünerek ne çok zaman harcadığınızı düşünün. Gelecek nasıl olsa gelecek, geçmiş ise adı üstünde geçmiş gitmiştir.
Sizi şimdi ve şu anda yaşamaktan alıkoyan şeyleri hayatınızdan çıkarın, örneğin sağlıksız ilişkiler, monotonluklar, rutinler, mantıksız hedefler, rahatsız ortamlar... Bunların yerine sizi mutlu eden ve geliştiren insan ilişkileri kurun, size katkıda bulunacak, zorluklar karşısında destek olabilecek kişilerle birlikte olun, sağlıklı beslenin, düzenli olarak yürüyüş yapın, erken yatın erken kalkın, kendinize mantıklı hedefler koyun ve bunlara ulaşmak için harekete geçin, sizi esir alan düşünceleri kovun, fikirlerinizi özgür bırakın. Kendinize zaman yaratın, yeni yerlere gidin, hayatınıza biraz heyecan katın, doğaya dokunun, programınızı değiştirin, günlük tutun, hayatta küçük şeylerden zevk almaya bakın. Ama en önemlisi kendinizden memnun olun. “Kendinden memnun olmak” için iki şey gerek: Geçmişle barışmak ve geleceği sürekli dert etmemek. Geçmişinizi pişmanlıklar olmadan kabul edin. Şimdinizi kendinize güvenerek kucaklayın. Geleceğinizi de korkusuz bir biçimde karşılayın. Geçmişteki pişmanlıklar ve gelecek ile ilgili kaygılarınızdan uzaklaştığınız anda duygu durumunuz da bundan olumlu yönde etkilenecektir. Kısacası, iç huzuru yakalamak için şimdiye odaklanmalıdır.
Geçmişimiz, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak bizler geçmişimizin bir özetinden ibaret değiliz. Bulunduğumuz o an ki zaman diliminde yaşamayı öğrenmeliyiz. Her ne yaşandıysa dünde kaldı. Bugüne taşımazsanız bu gününüzü etkilememiş olursunuz. Her gününüze hayatınızın en güzel günü olması için şans verin ve kendinize değer vermeyi günlük alışkanlıklarınız arasına koymayı ihmal etmeyin.
Ruhunuza iyi bakın…