Sokakların rolü

Yayın Tarihi 07 Nisan 2020

Hepimizin sokak dünyamızda sözünü ettiğim örnekler mutlaka vardır. Örneğin bizim sokaktan sürpriz ölümler olduğu gibi hiç de tahmin edilmeyen ünlü sporcular çıktı.

Hepimizin sokak dünyamızda sözünü ettiğim örnekler mutlaka vardır. Örneğin bizim sokaktan sürpriz ölümler olduğu gibi hiç de tahmin edilmeyen ünlü sporcular çıktı. Belirttiğim gibi profesörler de çıktı. Bu çocuk büyük adam olur denilen örnekler ise bir şey olamadı. Gerçekten de sokaklar insana diploma veren nesneler gibi sessizce insanları izliyor ve sonunda kararını veriyor.

Bizim çocukluğumuzda sokaklar oldukça boştu. Kimin topu varsa bir ıslıkla evden çağrılır o vazgeçilmez maçlara devam edilirdi. Mahallemizde bir çoğumuz dönemin ünlü takımı Beşiktaş'ı ve Altay'ı tutardık.

 Durum böyle olunca da iki ayrı takım kurmakta zorlanırdık. Ya Fenerbahçe ya da Galatasaray rakip olacaktı ama sayıları hiç yetmezdi. Sonuç olarak maç oynamalıydı ve Beşiktaşlı çocuklardan takviye yapılınca akşama kadar maçlar devam ederdi. Sokaklar boştu ve insan kalabalığı ancak Türk filmlerinde görülürdü. Biz o dönemlerde çok şanslıydı diyebilirim. Şimdi ise virüs korkusu ile sokaklar boşaldı ama eski rolünü üstlenememek şartıyla...

Sporcular ayrı ayrı kulvarlarda bu sokaklardan çıkmıştı. Ayhan, Ayfer, Nail ,Özcan, Kaya, İlhan, Güner,   Armağan ve niceleri o sakin sokakların eseriydiler. Ya şimdi... Sokaklar trafik canavarlarıyla dolup taşıyor. Sporu  bırakın yürümek bile önemli oldu. Sokaklar bu durumda özelliğini kaybetti. İzmir eskisi gibi bu sokak daralmasından epeyce üzerine düşen payı aldı. Sporun yerini başka zevkler aldı. Ve koskoca bu kent sokak kültürünü çoktan kaybetti. "Peki başka kentlerde durum nedir?" diye sorarsanız,  yok İzmir'den farkları....