Smyrniote'den Simavname'ye…

Yayın Tarihi 07 Kasım 2018

 

İngiliz arkeolog 10 Temmuz 1890 günü trenle Alaşehir’e yola çıktı. Sımsıcak Temmuz onu yolundan alıkoymadı ve Kula, Selendi, Gediz, Çavdarhisar, Altıntaş, Seyitgazi, Afyonkarahirar’a ulaştı. At ve katırlarla dönüş yolunda Simav ovasını geçerek Kuşu, Samat, Delhadır ve civar köyleri bir bir dolaşıp gezi notları yazdı ve günlüklerini, anılarını daha sonra kitaplaştırdı.

Kışlak köyü misafirhanesinde otururlarken aniden bir adam giriyor içeri. Kaçak bir adam. Köylüler adamın karnını doyurmuş ve adam geldiği gibi çekip gitmiş sırlarıyla. Ardından köylüler “İzmir’den gelen adam: Smyrniote” diye seslenmişler.

Simirnioti!

İzmirli, yani İzmirli demek!

                              *   *   *

Smirnioti yani İzmir ile Simav arasındaki bağı bu şekilde kurduktan sonra gelelim Simavnameye…

Ben Simav’ı önce Nazım Hikmet’in Şeyh Bedreddin Destanı’nda , Simavneli Kadı olarak duydum. Şiir-destanı okuduktan yıllar sonra Simav’da Şeyh Bedreddin’in camisini ziyaret ettim.

Sonra Simav’lı gazeteci Alaattin Gürırmak ile Simav’ı daha yakından tanıdım. Rahmetli efsane gazeteci Akın Simav’ın kestane dağı eteğindeki mezarını ziyaret ettim.

Sonra yine Alaattin Gürırmak ile özel davetle Yaren gecesine katıldım. Öyle herkesi yaren gecesine almazlar. Müthiş tarihi bir atmosferde harika bir geceydi. Yüzlerce yıllık gelenek hala yaşatılıyordu.

                       *   *   *

Simavname ile gezerken anılarım canlandı. Şimdiki Ankara’nın aslında tarihteki ilk kuruluş yerinin Simav gölünün Susurluk nehri ile birleştiği nokta olduğunu biliyor mudunuz?

Anadolu tarihi henüz tam keşfedilmemiş. Elin İngilizi 1800’lerde taa İngiltere’den kalkıp arkeolog numarası ile ajanlık yaparak Anadoluyu karış karış gezip bilgi-belge-tarihi eser toplarken, biz tarla sürerken karasabana takılan tarihi eseri köpek yalağı yapıp, ev temelinde taş olarak kullanmışız.   

Gazeteci Alaattin Gürırmak Simav aşığı olarak işte tarihine sahip çıkmanın veciz örneklerini veriyor.

Etki yayınlarından çıkan Smyrniote-Yani İzmirli anı kitabı ve Simav belediyesi katkılarıyla bastırdığı Simavname kitabı Alaattin Gürırmak’ın İzmir’e, Simav’a, tarihe saygı ve aşkının birer eseridir.

Her iki kitabı birlikte okurken Simirnioti’den Simav’a ve bir bütün egeye ve Anadolu tarihine yolculuk yapıyorsunuz.

Ne güzel, iyi ki Evliya Çelebiler gibi gezen ve gezdiğini yazan Alaattin’ler var.

Milattan sonra 176 yılında basılan Roma imparatoriçesi Faustina’nın resmi bulunan para bulursanız sağlık tanrıçası Asklepion’un resmini de görürsünüz ve Simav Eynal kaplıcalarının asırlardır sağlık dağıttığını anımsarsınız. Yolunuz Simav’a düşerse, ki düşürün sağlık ve tarihle doyun.