Siyasetin Münazarası

Yayın Tarihi 18 Haziran 2019

AK Parti iktidarından bu yana siyasetçilerin münazara yapılması mümkün olmamıştı. En son Uğur Dündar, Recep Tayyip Erdoğan ile Deniz Baykal'ın münazarasını yapmış ardından da 2009 yılı sonunda CHP gurup başkan vekili olan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek arasında münazaralar gerçekleşmiş ve kamuoyunda ciddi beklentilere neden olmuştu.

AK Parti iktidarından bu yana siyasetçilerin münazara yapılması mümkün olmamıştı.
En son Uğur Dündar, Recep Tayyip Erdoğan ile Deniz Baykal'ın münazarasını yapmış ardından da 2009 yılı sonunda CHP gurup başkan vekili olan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek arasında münazaralar gerçekleşmiş ve kamuoyunda ciddi beklentilere neden olmuştu.
Bu sefer AK Parti'ye göre yeni bir münazara metodu ile buluşması gerçekleştirildi diyebiliriz. Moderatör partiler tarafından ortak belirlendi. Konuşulacak konuların formatı sadece İstanbul ölçeğinde tutulacaktı. Eski konuşulmayacak yeni İstanbul konuşulacaktı. Sorularda moderatör dikkatli sorular soracaktı. Ne suya ne de sabuna dokunulmayacaktı. Beklentilerin çok altında kalan bir münazara oldu diyebilirim. Ekrem İmamaoğlu'na ordu üzerinden yüklenilmeye çalışılması ile Binali Yıldırım'ın İstanbul yerine İzmir yağmursuyu ve atık ayrıştırma kanallarından bahseden dövizler kameralara yakalatması eleştirilere neden oldu. Binali Yıldırım’ın puan toplarım mücadelesi rakibine sürekli yalan diye yönelmesi karşısında İmamoğlunun nezaketini koruyarak konuşması taktir edildi. Binali Yıldırıma kibirli konuşmasını hatırlatıp, kötü söz sahibinindir cümlesi yetersizdi. Ancak seçimin iptal edilmesi ile ilgili çaldılar ifadelerini sarf eden Binali Yıldırım’a İmamoğlunun “kim nerede nasıl çaldılar” diye sorularına Yıldırım dan yeterli cevap gelmeyişi eleştiri konusudur.  Seçimin niçin iptal edildiği konusuna anlaşılan pek girilmemesi düşünülmüş olsa da kısmen girildi. 20 Tl lik banknotu cebinden çıkaran İmamaoğlu'nun örneklerini belgelere dayandırması taktir edildi. İmamoğlunda ciddi özgüven enerji ve kararlılık ve hırs seçmen üzerinde samimi bir algı oluşturmuş görünüyor. Binali Yıldırım'da devlet benim edası ve ben her şeyi yaparım tavrı her şeyi ben yaptım edası yine ben yaparıma güveni pek oluşturmuyor. Beka sorunu kampanyasının ardından şimdi bir çok konuda imamoğlunun projelerini kopya etmesi tartışmaları ile bireysel siyasette öne çıkmaya çalışması seçmen üzerinde etkili olabileceği konusunda olumsuz bir tabloyu vatandaş sergilemektedir. Sonuç olarak demokrasinin gereği olan bu tarz münazaraların olması gayet olumludur. Kazanılmış bir seçimi iptal ettirip seçim yenilenmesine normalmiş gibi bakılması ülkemiz vatandaşları ve İstanbul seçmeni vicdanında ciddi rahatsızlıkla yer etmiştir. Mağdur olan Ekrem İmamoğlu'ndan yana olan milletimizin bu seçimlerde Ekrem İmamoğlu'na yetkiyi vereceği ve cumhurbaşkanına da bir mesaj vermiş olacaktır. Haydi bakalım inşallah her şey çok güzel olur. Sayın Ekrem imamaoğlunun sabrının insani anlamda ciddi sınandığı süreci görüyoruz yaşıyoruz. Kendisini de sabrından dolayı kutluyoruz. Siyaset münazarasını sonucunda birleştirme bütünleştirme ve demokrasinin medeniyetin siaysiler arası tatlı rekabetlerle hizmet yarışına dönmesini temenni ediyoruz. Siyasette ahlak ve hizmet odaklı siyaset yapma yarışına liyakatın esas alınması ile ülkemizin geleceği daha iyi noktaya varacaktır. Saygılarımla