Siyasete ve yerel seçimlere bakış açım

Yayın Tarihi 12 Şubat 2019

Yerel yönetimler ile ilgili anlattım anlatmaya çalışıyorum. Siyaset, mevki, makam ve koltuk hırsı ile yapılmamalıdır. Sorumluluk, “ülkeye hizmet halka hizmet hakka hizmet anlayışı” ile yapılınca lezzetli oluyor. Ülke büyür vatan güçlenir toplum daha sağlıklı yaşamaya başlar. Bu vesile ile artık dürüst samimi siyasi anlayış ülkemizde yer etmelidir. Ayrıştıran değil birleştiren siyaset hakim kılınmalıdır.  

Gün, Birlik ve Beraberlik Günüdür

Ülkemizde inanması güç olaylar oluyor, halkımızın büyük kısmı geçim sıkıntısı içindeyken, yöneticiler siyaseti zenginleşme aracı olarak görüyor, kendilerine ve etraflarındakilere siyaset aracılığı ile büyük menfaatler sağlıyorlar. Büyük skandallar var ülke gündemimizde. Biz CHP olarak bunları uzun zamandır anlatmaya çalışıyoruz. Siyasetin, temiz toplumun, birlik ve beraberliğin önemine dikkatleri çekmeye çalışıyoruz. Büyük ve güçlü bir ülkeyiz. Uzun zamandır toplum ayrıştırılarak, ötekileştirilerek sıkıntılı bir hale sokuldu. Bunu yapanlar, ellerindeki fırsatla zenginleştiler, her tür kurumu ya elde ettiler ya da yok ettiler.

Genel Başkanımız bu yapılanların bir gün kötü sonuçlar vereceğini defalarca ifade etti. Artık siyaseti ayrıştırma ve hizipler üzerinden yürütmeye çalışanların sonu gelmiştir. Artık demokrasinin gerçekten değerini bilen yöneticilere ihtiyaç var, çalışkan ömrünü gerçekten halkına adamış yöneticilere ihtiyaç var.

İfade özgürlüğü ve demokrasi

İktidar sarhoşluğu çok kötü bir şeydir. Özellikle demokratik kurumların tam oturmadığı ülkelerde diktatörlük hastalığına yol açabilir. Bugün biz bunu yaşıyoruz, kamuoyuna uzanan bütün araçları ve iktidarı ele geçirenler demokrasinin tüm gerekliliklerini yok etmeye başladılar. Gezi olayları bunun bir sonucudur. Siz ifade özgürlüğü yok ederseniz, benden/senden diye toplumu ayırırsanız, insanların yaşam şekillerine, yapacaklarına karışırsanız, kısaca bir baskı ortamı kurarsanız, sonuç bu olur. Kendini ifade edemeyen insanlar isyan eder. 

Aslında siz böyle yaparak demokrasiyi katlediyorsunuz, insanların özgürlüklerini ellerinden alıyorsunuz, kaos ortamını yaratıyorsunuz. Çocuklarımıza güzel bir ülke bırakabilmek için bu bahsettiğimiz değerlere çok ihtiyacımız var. Adalet, özgürlük, demokrasi ve dürüstlük, toplumumuzda oluşan bu gerilimin yok olması için gerekli ve güçlenmesi gereken değerler.

Yerel seçim anlayışımızın örneği olacak

Yerel seçimlere çok kısa bir zaman kaldı. Ülkemizin karanlık ortamdan kurtulması için önemli bir fırsat var önümüzde. Önümüzdeki seçim, daha özgür, daha demokratik bir ülke için çok önemli. Yeni yönetici tarzımızın ortaya konması açısından önemli, hizmet odaklı politikalarımızın, kendini halkın refahına adamış kadrolarımızın, vatandaşımızın önüne çıkması açısından çok önemli.

Ben uzun zamandır halkın arasında bir çalışma yürütüyorum her fırsatta ifade ettiğim bir şey var: Demokratik ve ifade tarzına saygılı yöneticiler olmak zorundayız. İşçisini, çalışanını ekip arkadaşı olarak gören ve onlara saygı gösteren yöneticiler olmak zorundayız. Ayrımcılık üzerinden siyaset yapmak, baskı uygulamaları ile hakimiyet kurmaya çalışmak nerelere varıyor maalesef görüyoruz. O yüzden halkın yanında olan, tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan, zalimin karşısında ezilenin yanında olan, diktatörlük hastalığına kapılmış olanları söküp atan olmak için yola çıktık. Hortumlayanları bitireceğiz, kul hakkı yiyenlerden hesap soracağız, halkın çıkarlarını savunacağız. Bu partimin de, Genel Başkanımın da, Belediye Başkan adaylarımızın da,benim de sözümdür ve sözümüzden dönmeyeceğiz!