Siyaset, bir sonuç alma sanatıdır

Yayın Tarihi 07 Ocak 2020

Herkes siyasetçi olamaz. Herkes kolay kolay örgütçü (örgütleyebilen) olamaz. Örgütleme işi fedakârlık ister. Özveri ister. Sorumluluk ister. Deneyim ister. Emek ister. Liyakat ister. Sevgi ister. Bağlılık ister. Gönüllülük ister. Halkçılık ister. Demokratlık ister. Hak hukuk ister. Sözünün eri olmayı gerektirir.

Herkes siyasetçi olamaz. Herkes kolay kolay örgütçü (örgütleyebilen) olamaz. Örgütleme işi fedakârlık ister. Özveri ister. Sorumluluk ister. Deneyim ister. Emek ister. Liyakat ister. Sevgi ister. Bağlılık ister. Gönüllülük ister. Halkçılık ister. Demokratlık ister. Hak hukuk ister. Sözünün eri olmayı gerektirir. Evet örgütçülük ne dediğini iyi bilmeyi gerektirir. Boyunu aşan cümlelerden uzak durmayı gerektirir. Örgütçülük, köprüyü geçerken ayıya dayı demeyi gerektirmez. Örgütçülüğü bilmeyenler ayı ya dayı diyerek günü kurtarmanın peşinde olanlardır. Örgütçüler yol arkadaşı yoldaştır. Velhasıl örgütçülük insani esaslara dayanır. Yol arkadaşlığı esası ön plana çıkar. Verilen sözlerin yerine getirilmesi esastır. Esasa aykırı davranılmaz. Söz verdin mi yapacaksın. Yoksa örgütçü olamazsın. Örgütçülükte inanç esas alınır. Kişiler sana inandı mı inanır. İnanmaları içinde verdiğin sözleri yerine getireceksin. Yerine getiremeyeceğin sözleri de vermeyeceksin. Geçici örgütçülükte tehdit yöntemi ön plana çıkar ki, bu tehdit okları tehdit edene ilk fırsatta geri döner. 
Her siyaset yapan örgütçü olamaz, kesinlikle olamaz. Oportünist siyasetçiler örgütçülüğü emir komuta zincirine benzetirler. Erk elinde iken herkesin dinlediği kişi gibi kendini bir havalara sokarsın, erk elinden gidince kimseyi etrafında bulamazsın. Harç bitti yapı paydos misali bir durumdur. Buna daha reel örnek ise belediye başkanlık makamları ile işçi alınabilecek kurum makamlarıdır. 
Pazar günü CHP Bornova kongresini izledim. Bayraklı kongresinden sonra sonucu merakla beklenen bir kongre idi. Tecrübelerimizle sonucunu kesin gördüğümüz ve sonucunu doğru tahmit ettiğimiz bir kongre oldu. Sebeplerine aşağıda değineceğim; Üç adaylı seçimde üç farklı renkte atkıları ile salonu doldurmuş adayların tarafları ve kongre delegeleri yöneldikleri adayın kazanacağını dile getirirken, genç bir kızımızın, bir partilimiz tarafından benimle konuşması sağlandı. Yeni üniversite bitirmiş eğitimci olmuş kızımız ilk defa mahallesinden delege olmuştu. Şaşkınlığını yaşadığı bir olayı bana anlatmak istedi. Elbette ki seve seve dinleyeceğimi dile getirdim ve dinledim. İsmi bende saklı, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir şirketin genel müdürü tarafından arandığını, arayan bu kişiyi hiç tanımadığını delege numarası ile seçimde kendi istedikleri listeyi zarfa koyup diğer listeleri çıkışta yönlendireceği kişiye vermesi durumunda kendisini işe alacağının sözünü verdiğini dile getirdiğini ifade etti. Kız çok şaşkındı. “Evet işsizim ama ben bu partide işe gireceğim diye delege olmadım ki veya bu maksatla bakmıyorum. Mustafa Kemal’in partisinde siyaset yapmak için genç yaşımda görev almak, sorumluluk üstlenmek istiyorum diye buradayım diyen genç bir kızımızın bu hayali ve arzusuna bir genel müdürün bu tarz yaklaşımı ciddi bir şaşkınlık ve yıkım hatta oy verecektiyse tepki ile oy vermemeyi sağlamıştı. Kamu gücü kullanılarak, iş vaatleri ile delegelerin oylarını almaya çalışmak, demokrasinin içine kibrit suyu dökmekten farksızdır. AK Parti'yi kömür il oy alıyor diye eleştiren CHP'nin, içindeki örgüt bilmez örgütleme bilmez kişilerin bulundukları koltukların erkini ve kamu kaynaklarının verdiği gücü kullanarak  delegasyona hükmetmeleri kabul edilir gibi değil. Bu konu çoğu zaman ters etki yaratabiliyor. Bu vesile ile Bornova kongresinde delege kızımıza iş teklifinde bulunan tarafın kaybettiği bir seçim oldu. Bornova da yıllardır süre gelen Büyükşehir Belediye baskısının da son bulmuş olduğu, görülüyordu. Aziz Kocaoğlu döneminde Bornova kongreleri kongre olmak tan çıkıyor bir prestij meselesi, bir siyasi var olma, yok olma meselesi haline getiriliyordu. Unutulmaması gerekir bundan muzdarip çok kişi vardır. Şimdi şapkanızı önünüze koyup düşünün, elbette “siyaset bir sonuç alma sanatıdır”, ancak örgütçülük bilmezlerle örgütçülük yapılamadığını da unutmadan. CHP örgütünün satın alınamaz olduğunu bilerek, satın almakla örgütlenilemeyeceğini, satın alınanlarında örgüt değil, safra olduklarını bilerek tanıyarak hareket ederek. CHP örgütleri uzun soluklu siyaset yapıcılarıyla örgütlenir. Yol arkadaşı arar. Menfaat ekip taşı aramaz. Yol yürüyorsa kısa solukludur. Selamlar..