Simge(örnek) olabilmek;

Yayın Tarihi 04 Mart 2021

Bu aralar internette fenomen olan ve bütün dünyanın gıpta ile izlediği bir yargıç var. Amerikada yargıçlık yapan ve dünyanın sevgisine mazhar olan birisidir. Bu yargıç annesinden ve babasından aldığı eğitim ve terbiye ile ahlakını işine yansıttığından bahsediyor. Bu yargıcın adı; Frank Caprio ve milyonlarca taktir ve sevgi ifadelerinin ortaya konduğu videolu mesajları sürekli alıyor. Sevgi, saygı, önemseme ve yargılama yaparken suçlu ve suçsuz vatandaşları nasıl ayırt ettiği, samimiyetle kendini bütün dünyaya insanlık dersi veren, nasıl insan kaldığını gösteren simge değerlerden birisi olarak ispatlıyor. Lütfen bu yargıca Google'dan bakın ve izleyin. ''Böyle yargıçlar var mı?'' diye içinizdeki gerçek insanı dışarı çıkaracağınızı düşünmekteyim. Ne oldu bu insanlığa, neden bu kadar kötü olduk. Neden bu kadar acımasız, neden bu kadar kötümser olabildik.

Doğayı neden bu kadar tahrip eder hale geldik. Doğada eşi benzeri zor bulunan canlıların bile avlanmasına ülkemizde izin vererek ne yapmaya çalıştık. Derelerimizi ormanlarımızı neden rahat bırakmayarak sürekli tahrip ettik ve etmeye devam ediyoruz. Atmosfere zararlı gazlar bırakarak kendi dünyamızın gelecekte zararlı güneş ışınlarından ciddi zarar göreceğini görmedik mi, düşünemedik mi? Sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi sürekli yaşaması gereken dünyaya zarar vererek geleceğimizi ve çocuklarımızın geleceğini neden yok ettik?

GrenPace diye bir gönüllü örgütün dünyanın doğallığının bozulmasına karşı ne bu salaklar diye yaklaşım göstererek kendi salaklığımızı neden ortaya bu kadar bariz koyduk?

Müslüm Gürses'in ölümünden sonra hayatını konu alan filmini izlerken Müslüm Gürses'in kasetlerinin, şarkılarının daha hit olmasını nasıl sağladık. Hayattayken değerlerimizin kıymetini bilmeyerek neden sonra pişmanlıklar duyduk? (Rahmetle, minnetle ve sevgi ile anıyorum!)

Bu hayatın hepimize sonsuz yaşammış gibi geldiği ve ye ye ye aksırana tıksırana kadar yesen yine doymayacak duruma neden geldik, getirildik?

Bir şiir okuduğu için insanın ceza evine girmemesi gerektiğini bilemeyecek kadar neden kör olduk. Ceza evine giren insanların neden insanlığın yanlışlıklarını unutup daha da yanlışlara adım attığını neden göremedik? Şiir okumanın özgürlük olduğunu savunup haber yapmanın, fikir ifade etmenin suç olmasını nasıl savunur olduk? ''Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın'' pozisyonuna nasıl geldik?

Neden sosyal medyada simge –örnek davranış sergileyen konuları görünce sürekli beğenir taktir eder ancak kendi başımıza gelince de oralı olmaz hale nasıl geldik.

İşte ailemizden aldığımız o örf - adet, gelenek - görenek, sevgi - saygı, hoşgörü - empati yapma yeteneğini ne kadar fazla kullanırsak o oranda yargıç Frank Caprio gibi oluruz. Bulunduğumuz koltuktan güç alarak insanlığa zulüm değil, bulunduğumuz koltuğa güç vererek, karakter kazandırarak ve insanlığa hizmet ederek simge olmuş oluruz. İnsanın ahlaklısı yaşarken oluşuyor. Aslında tüm insanlar doğduklarında belirli bir yaşa kadar aynı kokuda oluyorlar. O bebeğin kokusu farklıydı diyeceğiniz bir bebek yoktur. Çünkü bütün bebekler mis kokuludur. Kötü kokmamak için temiz kalmalısınız. Frank Caprio gibi yargıçların ülkemizde inanılmaz çoğalacağına inancım vardır. Gerçek insanlığınızı o bebeğin kokusuna geri dönmenizi , temiz kokmanızı sağlayacak olan sizsiniz. Temiz toplum temiz kokulu insanların elindedir. Korkmayın aç kalmazsınız… Haytta temiz kalmanız, simge olmanız dileğiyle sevgilerimi sunuyorum.