Şimdi Buluştular

Yayın Tarihi 30 Eylül 2019

1978 yılında İstanbul da bir balıkçı lokantasında rakımızı yudumlarken yakınlarımda birinin “Vurdular...Vurdular...”diye bağırdığını duyunca sese bakmaya başladım.

1978 yılında İstanbul da bir balıkçı lokantasında rakımızı yudumlarken yakınlarımda birinin “Vurdular...Vurdular...”diye bağırdığını duyunca sese bakmaya başladım. Tabii benim gibi diğer müşterilerde lokantayı adeta ayağa kaldıran sese dikkat kesilmişlerdi. Ne oluyor derken bir kargaşa yaşandıki hiç sormayın...Meğer vurulan Abdi İpekçi'ymiş. Bağıran harkese vurdular diyerek anons yapan kişi bu kez küfür etmeye başladı. Lokanta da büyük bir sessizlik yanında herkes hesap isteyip kendini sokağa atarken biz de kendimizi Milliyet Gazetesi'nde bulduk. 
O yıllar Türkiye de kabuslar yaşanıyordu. Her yerde olaylar vardı ve hiç bitmiyordu.Evinden işi için  çıkanlar akşama döner mi diye de düşünülürdü. Neyse Milliyet'in Cağaloğlu'ndaki yeri insan kalabalağı içindeydi. Zar zor isim vererek içeri girdik ve olayları öğrenmeye başladık. O sırada bu ay içinde vefat eden ünlü Spiker Necati Karakaya ile karşılaştım. “Hadi gel yukarı çıkalım”deyip bana üst katı işaret etti. Alt katlar ana -baba günüydü. Telefonlar ardı sıra çalıyor insanlar gazetenin önünde toplanmışlardı. Olay büyüktü. Abdi İpekçi vurulmuştu. Kim ve nasıl vurmuş bilgi alınmaya çalışılıyordu. Bu arada bizde Spor servisine ulaşmıştık.
Necati Karakaya ağabey ile ben bu sessiz ortamda geçmişi koınuşmaya başlamıştık. Karakaya tıp ta okurken gazetecilik yapmaya başlamış ki şöyle anlatıyordu;
“ Beşiktaş'ın antrenmanına gitmiştim. Orada takım çalışırken oyunculardan Kamil sakatlandı ve antrenmanı bıraktı. Ertesi günü Milliyet te Özcan'ın sakatlandığı haberi vardı yani yanlış isim vardı. Ben de Milliyet'i aradım yanlışlığı telefonla belirttim. İki gün sonra bu kez G.Saray antrenmanına gittim. Kaleci Bülent çalışmaya gelmedi meğer hastalanmış. Milliyetteki haber yine yanlıştı . Haber de Ahmet hasta olduğu için çalışmaya gelmedi deniyordu. Bunu da telefonla Milliyete aktardım. Bu arada karşımdaki kişi yarın gazeteye yani bana gel konuşulım dedi. Ve beni Milliyete alan kişi bu gün vurulan Abdi İpekçi'ydi.”
Dünya çok küçük. Karakaya da vefat etti. Şimdi sanırım orada buluştular. Allah rahmet eylesin.