Sen iyi şoför değilsin!

Yayın Tarihi 12 Haziran 2019

Ramazan bayramı 9 günlük tatile dönüştü ve maalesef yine trafik kazalarında onlarca vatandaşımızı kaybettik. 

Ramazan bayramı 9 günlük tatile dönüştü ve maalesef yine trafik kazalarında onlarca vatandaşımızı kaybettik. 
Trafik sadece bayramlarda değil her gün sorunumuz. Her gün trafik kazalarında yaralamalı ve ölümlü sonuçlar ortaya çıkıyor. Ben Avrupa’yı dolaştım. Her konuda Avrupa benzetmesi yapılmasını sevmiyorum ama trafik konusunda yapmak istiyorum; trafikte Avrupa’da bu kadar ölümlü kaza olmuyor. Daha doğrusu kaza Avrupa’da istisnai bir durum, bizde ise sürekliliği olan bir durum.
Bir ara “Trafik canavarı” diye soyut bir şey uydurduk. Oysa canavar bizdik, canavar sistemdi, canavar vurdumduymazlığımızdı, canavar umursamazlığımızdı, canavar çok bilmişliğimizdi, canavar ahkam kesmemizdi, canavar her şeyi bilmemize rağmen direksiyon başına oturduğumuzda bir başka kişiliğe bürünmemizdi, canavar hepimizdik!
hiç kimse üzerine almıyordu. Herkes başkasından daha bilgiliydi, daha iyi sürücüydü, daha iyi şofördü. 
Bu bayram İstanbul’dan Ege’ye yaptığım oto yolculuğunda bir kez daha tanık olduğum gibi aslında trafik kurallarına uyan çok az sayıda insan vardı. Trafik ekipleri diğer zamanlara göre daha çok önlem almıştı ve sanırım bunun faydası görüldü. Duble yolların da faydası var tabii ki ama neden hala trafik kazaları önlenemiyor ve kazalarda ölümler yüreğimizi dağlıyor?!
Diğer etmenleri trafik uzmanları anlatır, ben şimdilik kişisel gözlem ve duygu ve düşüncelerimi yazayım.
   *   *   *
“Sen iyi şoför değilsin!”
Böyle haykırmak istiyorum trafikte slalom, makas, zikzak, drift yapanlara. Böyle seslenmek istiyorum önündeki arabanın tamponuna arkadan dayanıp korna ve selektörle taciz edenlere. Böyle seslenmek istiyorum her arabayı sollayıp geçme dürtüsü içinde olan şoförlere: 
Sen iyi şoför değilsin!
Çünkü sen yolda her dakika en az 10 kural ihlali yapıyorsun ve diğer sürücülerin “def-i bela” tabiri ile senin kural ihlallerinden kaza çıkmasın diye aldıkları önlemlerle yol alıyorsun ve bunu kendi başarınmış gibi sunuyorsun. Aslında diğer sürücüler iyi sürücü, iyi şoför; ama sen iyi sürücü, iyi şoför değilsin!
Sen hava atıyorsun; şu kadar saatte gittim, şu kadar zamanda vardım, benden önce kimse bu kadar kısa zamanda varamaz, diye. 
Sen kendinden başka diğer bütün sürücüleri küçümsüyorsun, araba kullanmayı bilmiyorlar diye. Sen trafik kurallarına uyanları aptal olarak niteliyorsun, salaklar diyorsun, gülüyor alay ediyorsun, aynada kendi yüzüne bakmadan!
Sen bazen yüksek tahsilli olarak karşımıza çıkıyorsun, bazen ilkokul mezunu, sen bazen son model araba kullanan zengin olarak karşımıza çıkıyorsun bazen vasat bir araba kullanan, sen bazen sağcı bazen solcu olarak karşımıza çıkıyorsun ama her türlü görüş ayrılığına rağmen sadece bu konuda görüş birliğindesin: En iyi şoför sensin, en iyi araba kullanan sensin, senin dışında herkes trafik kurallarına uyan zavallılar!
Oysa sen ister sağcı ister solcu ol, oysa sen ister zengin ister fakir ol, sen var ya sen bei iyi dinle sen iyi şoför değilsin!
Direksiyon başına oturmadığında ahlaktan, dürüstlükten, vicdandan, eşitlikten, hak yememekten bahsediyorsun ama trafikte bunların hiç birini tutmuyor, hiç birini uygulamıyorsun!
     Sen başkalarının hakkını yediğin için trafikte yol alıyorsun ve varacağın yere onların aptallıklarından değil, onların def-i bela tavırlarından dolayı erken varıyorsun.
Şüphesiz bu satırları okuyan benim sevgili okurlarım umarım bu tanımını yaptığım tiplerden değildir. Ama bu satırları okuduktan sonra kendi ile aynada yüzleşir gibi oluyorsa bu da iyi bir şeydir. Her kes kendine çeki düzen verirse her şey otomatik düzelmeyebilir, biz üzerimize düşeni yapmış oluruz ve sonra da sistemden daha iyisini talep etme hakkımız doğar.
Sistem ve biz elele verdiğimizde bir çok konuda eleştirdiğim Avrupa’yı en azından trafik konusunda yakalar ve onların seviyesine çıkarız. 
      *   *   *
Sen aslında özünde çok iyi birisin. direksiyon başında olmadığın zamanlardaki sakin ve normal halini direksiyondayken de uygularsan daha iyi olacaksın.