Seçim anketleri uçuşuyor!

Yayın Tarihi 11 Kasım 2019

Ortalıkta seçim-meçim yok ama anketler uçuşmaya başladı. Ama bu uçuşma kışın karlar altında yol alan bir leyleğinki kadar anlamsız değil. Seçim yapmaktan yorulmuş bir ülke olarak (daha geçen hafta CHP ile ilgili yazımda da vurgulamıştım!) ne zaman seçim olacağı da hiç belli olmaz yani!

Ortalıkta seçim-meçim yok ama anketler uçuşmaya başladı.

Ama bu uçuşma kışın karlar altında yol alan bir leyleğinki kadar anlamsız değil.

Seçim yapmaktan yorulmuş bir ülke olarak (daha geçen hafta CHP ile ilgili yazımda da vurgulamıştım!) ne zaman seçim olacağı da hiç belli olmaz yani!

 

Neyse…

 

Seçim anketlerine çok önem veririm ben, hatta “bunlara anket değil de kamuoyu araştırması demek lazım” diyecek kadar.

 

Her ne kadar seçimlerde anketlerin ne kadar çok yanıldıklarına defalarca şahit olsak da (ama onlar hep biz doğru tahmin ettik diye kendilerini yerden yere vuruyorlar o başka!), yine de doğru analizler yapmaya çalışan kişilere veri oluşturuyorlar bana göre.

 

Şimdi son anketlere bir bakalım ve notlar halinde vurgularımızı yapalım;

 

* KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, (geçen ay) AK Parti’nin oyunun % 30’un altına indiğini söyledi. Bana göre mümkün değil; AK Parti karşıtları için söylüyorum; % 40’ın altına indiğine gerçekten inanırsanız “göbek atmaya başlayın”.

 

* Tam da KONDA’nın böyle dediği günlerde Optimar, AK Parti’nin oy oranını % 40,5 olarak açıkladı ve MHP ile devam eden müttefiklik kurumu içinde Cumhur İttifakı’nın oy oranının % 50’yi aştığına (% 51,4) dikkat çekti. Bu oran da bana göre gerçekleşemeyecek kadar yüksek görünüyor mesela! (Ama “Barış Pınarı” sonrasında yapılan anketlerde % 26 gibi yüksek bir orandaki kararsızların oyları dağıtıldığında da AK Parti % 41,9, CHP ise % 21,3 görünüyor.)

 

* Anketlerde CHP’nin durumu ilginç… Bana göre % 20 küsür bandından kurtulması, yerel seçimlerde yerel iktidara gelen Büyükşehir Belediye başkanlarının yapacaklarına bağlı olan CHP’nin şu sıralarda % 30 bandının üstünde olması mümkün değil. Araştırma şirketlerine göre CHP’nin son oy oranları şöyle: ORC: 30,9, PİAR 29,10, Optimar 26,7, ADA 22,8…

 

* Çeşitli parametreler ışığında yaşayacağına kesin gözüyle bakılan İYİ Parti ise, bütün anketlerde % 10’un altında görünüyor.

 

Bu durumda İYİ Parti’nin sağda ittifaklara gidebileceği büyük olasılık olarak görünüyor.

 

Bu durumda sağda yeni kurulacak parti ya da partiler büyük önem taşıyor ama o konuda da rivayet muhtelif…

Anket şirketlerinden bazıları Ahmet Davutoğlu’nu, bazıları da Ali Babacan’ı önde gösteriyor.

Gerçekte Babacan mı daha etkili olacak; Davutoğlu mu?

Bunun bana göre ilk cevabı Ahmet Davutoğlu idi ama son gelişmeler onu gösteriyor ki, (zaten bunu bilemeyecek ne var!) Abdullah Gül ne tarafa giderse o taraf etkili olacak!

 

Hep birlikte göreceğiz; daha bu köprünün altından çok sular akacak.