Savaşa değil, sandığa gidiyoruz!

Yayın Tarihi 28 Mart 2019

Bugüne kadar gerek genel, gerekse yerel seçimleri çok yaşamış biri olarak, böylesine saldırganca propaganda yapıp, yerini korumak isteyen bir iktidara hiç rastlamadım. Durup dururken sanki farklı düşünülüyormuş gibi bir “Beka” sorunu (Beka= var olmak – sanki aksini savunan varmış gibi) ortaya atıldı. Sanki seçime giren diğer muhalefet partileri ülkeyi bölmek için çabalıyormuş şeklinde bir propagandaya tanık oluyoruz. Oysa bu bir yerel seçimdir. Nihayet belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarlar seçilecektir. Hangi aday bulundukları yörelerde halka kendini sevdirip, propaganda yapıyorsa, seçimi kazanmaları en doğal haklarıdır. Bunlardan da öte, son zamanların deyimi ile hangi aday halka dokunuyor, sıcak ilişkiler kuruyorsa onların seçilmesi doğaldır ve kaçınılamaz.

            Bence bu seçim, olmayan beka sorunu, ekonomik krizin üzerini örtmek için girişilmiş yoz bir propagandadır. Tanzim satışlar bunun en somut göstergesidir. 73’lerde CHP’ li Belediyeler tarafından, denenmiş ve başarılmış ezilenleri koruma anlamında, daha çok yoksul halka arz edilen, genel tüketim maddelerinin, güzel bir örneğidir. Şimdi de varsılların kuyruklara girip alışveriş yapabildiği, yoksulların karşıdan bakabildiği yeni bir tanzim satış anlayışıdır. Bilinmelidir ki,  bu seçim ekonomik çöküşün halk tarafından değerlendirileceği bir seçim olacaktır.

            Dünyanın her yerinden ekonomik çöküş baş gösterdiğinde, iktidarlar değişir. Türkiye‘de de 31 Mart tarihinde yapılacak seçim bunu gösterecektir. Yeter ki, daha çok insan sandığa götürülebilsin. Yeter ki, sandıklar korunabilsin. O nedenle yazımın başlığında belirttiğim gibi adeta savaş çığırtkanlığı yaparak, insanları birbirlerine düşman etmeye çalışarak değil, barışçıl söylemlerle halk ikna edilebilsin. Yüksek seçim kurulu görevini tarafsızca yapsın. Kolluk güçleri sandıkların korunmasına yardımcı olsun.

Haydi Abbas vakit tamamdır!           

Güle oynaya sandıklara gitmek üzere…

Savaşa hayır, barışa evet…

Haydi hayırlısı…