Saraysız Başkan, Tupamarolar ve Türkiye’nin Umut Krizi!

Yayın Tarihi 11 Kasım 2015

Türkiye’den bir Saraysız Başkan geçti. Uruguay önceki dönem başkanı Jose Mujica CHP’li belediyelerin davetlisi olarak Türkiye’ye geldi ve Eskişehir, İzmir, İstanbul ziyaretlerinin ardından Uluslararası Kitap Fuarı'na da katılarak arkasında derin ve anlamlı hatıralar bırakarak ülkemizden ayrıldı.

Bizdeki Saray tartışmalarına göndermede bulunduğu anlaşılan “saraysız başkan” tanımlaması Jose Mujika’nın gittiği her yerde gündemde oldu.

İzmir’de de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın misafiri olan Mujika ulusal basında herkesin niyetine göre çeşitli yönleriyle tartışıldı.

Sözcü gazetesinden Yılmaz Özdil Saraysız Başkan’ın özelliğinin sadece sarayda yaşamamak olmadığını, Uruguay devlet başkanı olmadan evvel tarım bakanlığı yaptığını ve bakanlığı sırasında ülkesinde tarım ve hayvancılığı kalkındırdığını öne çıkardı.

Habertürk gazetesinden de tarihçi Murat Bardakçı Jose Mujika’nın Ermeni soykırımı anıtı açtığını ve soykırım komitesinin çağrısını kabul ettiğini yazdı. Murat Bardakçı Mujika’nın “Türkiye tarihindeki bu karanlık sayfa ile yüzleşmeli” dediğini belirtti.

Murat Bardakçı bir de Saraysız Başkan’ın devrimci ve gerilla olduğunu vurguladı.

Ben de merak ettim, saraysız başkan vurgusuna giden yolda neden Jose Mujika’nın devrimci olduğu davet edenler tarafından vurgulanmadı diye.

Ülkemizde niyete bağlı olarak kimi Mujika’nın devrimciliğini eleştirebilir, kimi de onun devrimciliğini öğrenip şehir gerillacılığından nasıl halk iktidarına yol aldığını araştırıp dersler çıkarabilirdi.

Bizde kahramanları iki boyutlu karton tipler haline getirme merakı var. Oysa insan bırakın üç boyutu çok boyutlu, anlatmakla, analiz etmekle bitiremediğiniz bir değer. Mujika’yı sadece saraysız başkan olarak anarsak ona haksızlık yapmış oluruz.

* * *

Latin Amerika siyasi tarihi ile Türkiye siyasi tarihi özellikle işgaller, bağımsızlık savaşları, askeri darbeler ve Amerikan emperyalizmine karşı savaş ile faşizme karşı direniş tarihi incelendiğinde bir çok tarihsel koşutluklar bulunabilir.

Uruguay da bu süreçten nasibini almış bir ülke ve tabii ki her işgal ve faşist darbe direnişi doğuracağından Tupamarolar halkın içinden bir efsaneyi, İspanyol işgalcilerine karşı savaşan Tupac Amor’un adını alarak şehir gerillası kurdular. Jose Mujica da bir Tupamaro üyesi idi. 15 yıl cezaevinde işkence gördü, hücrelerde kaldı. Aynı yıllarda Türkiye de 12 Eylül askeri faşist yönetimi altındaydı. Uruguay’da halkın bu mücadeleye katılması ile 1985 yılında af çıktı ve Tupamarolar yasal örgütlenmeye gittiler. Halkın desteği ile de Mujika’yı devlet başkanı yaptılar.

* * *

Mujika aldığı devlet başkanlığı maaşının %90'ını bağışladı. Sarayda yaşamadı, bir köy evinde yaşadı. Uluslararası üne ve saygınlığa kavuştu. Amerika Başkanı Obama ile Küba’ya uygulanan ambargonun kaldırılması konusunda uzlaşma- arabuluculuk yaptı. Nobel Barış Ödülü'nü savaşların devam ettiği bir ortamda almanın ikiyüzlülük olduğunu vurgulayarak reddetti. Ödülden ziyade savaşların sona ermesi çağrısı yaptı.

* * *

Ve Mujika’nın Türkiye’de bıraktığı anılar ile siyasi mesajları iç siyasette özellikle CHP’de yankılandı.

İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’la arasında geçen özel sohbetlerde neler paylaştığını bilemiyorum ama CHP Genel Başkan adayı Mustafa Balbay ile paylaştığı çok önemli. İstanbul Kitap Fuarı'nda uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra Silivri hücrelerinde siyasete atılma kararı alan Mustafa Balbay’a Mujika’nın söylediği şu tespit önümüzdeki günlerde aşmamız gerekeni ortaya koyuyor.

Mujika Balbay’a “Ülkenizin en büyük sorunu UMUT KRİZİ” diyor. Mustafa Balbay da bunun üzerine “Size söz bir daha ki gelişinizde bunu aşmış olacağız” diye yanıt veriyor.

* * *

CHP 2001 ve sonraki ekonomik krizlerde Latin Amerika’ya heyetler gönderip araştırma yaptırmıştı. Şimdi de yine heyetler gönderip faşist darbelerden sonra nasıl halk iktidarlarının kurulduğunu araştırtabilir mi? Mesela CHP genel başkanlığa aday olan ve dolayısı ile iktidara aday olan Mustafa Balbay ve ekibi bunu yapabilir mi? Umut Krizini çözme yolunda bir adım atılabilir mi?