Saçma !

Yayın Tarihi 24 Kasım 2017

ABD Dış İşleri Sözcüsü Heather Nauert'in sık dile getirdiği bir cümledir. FETO odaklı ABD yargılaması diye Türk hükümetinin “bunun ABD komplosu” dile getirdiği iddiaları, sürekli bir dille Saçma diye bulan Heather Nauret' e sorulan bir soru üzerine   İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Rezza Zarraf  davası savcıları için soruşturma açmasına da aynı dille 'saçma' demesi  'saçma' kelimesinin ne anlama geldiğini anımsamamızı sağladı.

Saçma ; Türk Dil kurumunun belirttiği gibi , Yersiz, Akla Aykırı, Tutarsız söz  olarak bilinir. Bir çok anlamlandırıla bilme özellikleri de vardır. Örneğin Tüfek saçması, mermi özelliği görürü avcılıkta yoğun kullanılır.

Saçma , yersiz, akla aykırı, tutarsız söz... Bu kelimelerin sahibi ABD Dış İşleri, muhataplarını çok kaale almadıkları, önemsemedikleri ve umursamadıkları zamanlarda dile getirdikleri bir kelime  imiş saçma kelimesi !  Peki Büyük Ortadoğu Projesi ( B.O.P )nin  eş başkanının başkanlığındaki bir ülkenin Baş savcıları tarafından açılan bir soruşturma veya hükümet tarafından Zarraf davası ile ilgili FETÖ kumpası ve ABD oyunu söylemlerine ve/veya Türk hükümetinin tepkisine, ABD Dış İşleri neden saçma der. Yoksa BOP Eş Başkanlığı askıya mı alındı?  ABD ile Türkiye’nin evliliği hakikaten ara sıra inişli çıkışlı bir boşanma davasına mı dönüşüyor. İlişkiler hiçbir zaman olmadığı kadar kötü seyir göstermesinin sebebi gerçekten eş başkana duyulan güvensizlik mi?, Yoksa eş başkanın "Artık ben istifa ediyorum. Kendinize yeni bir eş başkan bulun" demiş ola bilmesi gibi bir konu mudur? Vallahi ülkem kültüründe evlilerin arasına fazla girilmez denir. Onlar isterse bir demet yasemen le birbirlerine serenat yaparak tekrar sıcak ortam oluşturabilirler.

Ancak ülkemde bir gidişatın var olduğu kesin, bu gidişat da pek hayra alamete benzemiyor. Sonucu nereye varacak bilinmiyor. Ancak bize bişey olmaz diye düşünen  kafaların bu söyleminin de saçmalıktan öte olmadığı kesin! Bugün dolar 4 TL oldu! Benzin 6 TL oldu. Vergilerimiz dünya ölçeğinde rekorlar kırıyor. Üretim ekonomisi yerle bir, inşaat sektörü ile büyüme potansiyelimiz çağ atlıyor.  Vallahi güllük gülistanlık yaşıyoruz… diyerek bir de vatandaşın gözünün içine bakarak  havuz medyasının baş kuruluşları ve yandaş yazarlar  başka bir ülkeden bahsedercesine sürdürülemez yalanlarını sıralıyorlar.

Zarraf dosyasının ülkemize ABD ve Birleşmiş Milletler vasıtası ile ciddi ekonomik ambargolarının uygulana bileceği göz ardı ediliyor. Yapılan hataların ve yanlışlıkların ülke menfaatlerine ciddi hasarlar vereceği göz ardı edilmeye devam ediyor. Bilinçli bir dış politika uygulanmadığı açık ve göz önünde iken, tüm umudumuzu ABD'nin arka bahçesi Putin'e bağlamış vaziyetteyiz. Saçma mı saçma, ülkemin ihracata dayalı ekonomik büyümesi gerekirken, ithalata dayalı küçülmeyle süslenmiş bu günlerde , ekonomik ambargo ile karşı karşıya İran'ın tereyağından kıl çekercesine Zarraf'la ilgili davadan sıyrılması ve potansiyel suçlu pozisyonuna bizim sokulmamız kabul edilemez. Saçma bir durumdur. Bu Saçma durumun başımızda olmasının sorumlularının mutlaka milletimize hesap vermesi zorunluluktur.   Tabi ki hesap soracak kudrete sahip milletimizin insanlık ayarlarına dönüp sağlıklı düşünmesi sonucunda bu gerçekleşecektir. Kocasından haksız yere dayak yiyen horlanan kan revan yüzü ile şikayetçi olacakken eşinin bir tutam tuz bas geçer demesini iyi niyetli algılayan kadından farkımızın olduğunu göstermek insan olduğumuzu hatırlamamızı sağlamakla mümkün olacaktır.  Sağlıklı düşünebilen, yargılayabilen Allah'ın emri "oku"  denildiği halde okumayan, okumaktan sorgulamaktan uzak duran zihniyetten artık okuyan sorgulayan ve hesap soran insan yaratılış ayarlarına dönmemiz Allah'tan korkan olmamız gerek ve şarttır. Saçma lamadan kalın sağlıcakla !