Romanlar şaşırttı!

Yayın Tarihi 21 Temmuz 2015

Hadi kafamızı kumdan çıkaralım biraz, kral çıplak diyelim. AKP İzmir'de 11 vekile sahipti , 8 vekile düştü. CHP 13 vekile sahipti, 12 vekile düştü. MHP'nin 2 vekili vardı, 4 vekile çıktı. HDP'nin hiç vekili yoktu. 2 vekil çıkardı. AKP yüzde 10 oy kaybederken CHP yüzde 1 oyunu artırmış. MHP yüzde 2.4 oyunu artırırken HDP oyunu yüzde 6 artırmış. AKP ve CHP İzmir'deki doğu, güneydoğu ve Kürt kökenli adayları seçilecek yerden listelerine almazken oy kaymalarına engel olamamışlardır. AKP ve CHP, 900 bine yakın seçmen kitlesini yok sayarken kamuoyunda ciddi PR sağlayan roman adaylar ile oy çekeceğini düşünmüşlerdir. 50 bin nüfusa sahip olmayan roman oyları CHP ye de AKP’ye de gelmedi. Karşılıklı Roman Hareketi de tutmadı. Ne CHP’nin ne de AKP’nin romanlardan beklentisi istenilen düzeyde olmadı. Tam bir hayal kırıklığı yaşandı. Romanlar, CHP ve AKP'den ziyade HDP ve MHP'ye oy vererek şaşırttılar. Bu arada İzmir'de AKP'ye karşı duran insan sayısının ciddi şekilde arttığını göz ardı etmemiz mümkün değil.

AKP'li üst düzey yöneticilerin koro halinde CHP ile yapılacak koalisyonun sürdürülebilir olabileceğini ifade etmeleri ne kadar manidar değil mi? On üç yıl boyunca CHP'ye vurarak seçmen kitlesinden oy alan AKP’nin, şimdi en doğru koalisyonun, diğer adıyla hükümet ortaklığının CHP ile olabileceğini ifade etmesi sizce de enteresan değil mi?

Oysa ki CHP'li seçmen kitlesinin çoğunluğu; AKP ile koalisyona karşı çıkıyor. Çünkü AKP'nin 13 yıl boyunca ülkede ciddi tahribat yarattığını, kutuplaşma ile ötekileştirme yarattığını düşünüyor. CHP'ye oy veren seçmenlerin, Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden gençlerin ve 17-25 Aralık'ta açığa çıkan yolsuzlukların hesaplarının sorulması ile birlikte en önemli istekleri ülkede özgürlüğün, adalet ve hukukun özgür bağımsız olmasını bekliyorlar.

Şimdi bu durumda CHP'nin AKP ile koalisyon yapması, CHP'nin bir sonraki seçimde ciddi yara almasına neden olur düşüncesi ön safta yer alıyor. Bu kadar haksızlık, hukuksuzluk yapan, yolsuzluğa bulaşmış bir parti ile CHP koalisyon yapamaz denebiliyor. Elbette doğrudur. Ancak iktidar da olamazsanız bu taleplere cevap veremezsiniz. Bu kadar önemli seçim süreci yaşayan, özgürlük adalet ve hukuk dışında ülke için ciddi ekonomik reformlar yatırımlar ve projeler sunan CHP'nin almış olduğu oy yüzde 25-27 bandına sıkışmıştır. Bir el bir şekilde CHP'yi iktidar yapmamak için çaba içerisinde diyebilirsiniz.

Ancak öteki tarafta da AKP’li seçmen acaba ne düşünüyor diye soran yok. AKP, seçmeninden hangi yolla oy alıyor? “Dünyada hangi iktidar ana muhalefete vurarak oyunu artırmıştır” diye sorduğunuzda tek örneği Türkiye dir. Şimdi AKP'li seçmen sormayacak mı “Ey AKP sen CHP'ye vura vura iktidar olmuştun. Şimdi de CHP'den daha iyi koalisyon ortağı olmaz diyorsun“. AKP'nin CHP ile koalisyon kurmasının AKP açısından da ciddi politik tezatları olacaktır. AKP'ye oy verenlere anlatılmalıdır. AKP'ye oy verenler de yarın eğer iradeleri varsa sorgu sual gerçekleştireceklerdir.

NOT: Köşe yazımı yazarken, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden bir katliam haberi aldık. 28 kişinin öldüğü haberleri ajanslara ve sosyal medyaya yansıyor. 100'ün üzerinde yaralı var. Ölenlerin çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. SGDF'li gençlerin Kobani'ye çocuk oyun alanı ve park yapmak için bulunduğu Suruç'ta basın açıklaması yaparken bombalı saldırı sonucu katledilmişler. Radikal İslam'ın temelde büyük bir oyunun çatışma sürecine ülkemiz sürüklenmek istenirken buna dikkatle duyarlı davranılması gerekir. Ölenler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bütün siyasi partilerin bu konuda yek vücut olması gerekiyor.