Recep İvedik siyanürlü altına karşı!

Yayın Tarihi 07 Ağustos 2019

Geçmişte Bergama-Ovacık siyanürlü altın çıkarma protestolarında Asteriks filmi karakteri Hopdediks simge olmuştu...

Geçmişte Bergama-Ovacık siyanürlü altın çıkarma protestolarında Asteriks filmi karakteri Hopdediks simge olmuştu. Bergamalı çevreci bir köylü çizgili pijamasıyla eylemlere katılıyordu ve toprağını suyunu savunuyordu. Gerçi Bergama daha çok simge isimler çıkardı ama halkın mücadelesi iktidarları ve uluslararası güçleri iknaya yetmedi. Bergama’da ve Efemçukuru’nda altın çıkarılmaya devam ediliyor.
Kaz Dağları'ndaki siyanürlü altın çıkarmak için binlerce ağacın kesilmesi kamuoyunda büyük infiale yol açtı. Aklıselim herkes bu ağaç katliamına hayır dedi.
Recep İvedik tiplemesi ile sinemada milyonlara hitap eden Şahan Gökbakar da Kaz Dağları'ndaki ağaç katliamına tepki gösterdi ve şöyle dedi:
“Tabiat ananın gözü yaşlı. Haberi geldi, evlatlarını öldürmüşler. İşte bunlar da Tabiatın Şehitleri… Üstelik kendi vatanı tarafından Kanadalıya satılmış, umursanmamış ve katledilmesine göz yumulmuş… Olayı Kanadalı...Gold şirketi yapıyor. Türkiye’den de iş birlikçileri var… Peki ya şimdi? Ne olacak biliyor musunuz? Bu toplu mezar kaldırılınca, bir de siyanürle altını işleyecekler. yıllarca zehirlerini bu topraklara akıtıp, bütün herkesi kanser edip, bitkileri kurutup, nehirleri kaynak sularını mahvedip, hayvanları öldürüp gidecekler Kanadalarına… Bayrağı ağaç yaprağı olan bir ülke Kanada…”
***
Şahan Gökbakar gibi bir çok sahne ve sinema sanatçısı ağaç katliamına tepki gösterdi. Su ve vicdan nöbeti önceki gün binlerin katılımı ile yapıldı. Talan olmuş alana ağaçlar dikildi. Binlerce dönüm alan tekrar ağaçlandırılsa. Hem de bunu çevreciler yapsa, ne güzel olurdu.
Ağaç dikme eylemi!
Çevreciler şüphesiz bir çok demokratik girişim düşünüyordur ama ağaç kesilen alana yine çam, zeytin, meşe vs. dikmek de güzel bir demokratik eylem olurdu.
Bakın fikir fikri doğuruyor. Recep İvedik filmlerinde ana karakter ne yapıyordu; cüzdanı kaybolan birine cüzdanını götürüyor, mahallede top oynayamayan çocuklara top sahası almak için çalışıyordu. Film kahramanı bu kez Kazdağlarına gelebilir!
Şahan Gökbakar’a önerimdir.
Recep İvedik siyanürlü altına karşı! diye bir bölüm çekebilir.
Lütfen konuyu sulandırdığımı düşünmeyin. Protesto kampanyalarının çok yönlü ve renkli olması kamuoyu duyarlılığını artırmada önemli olabilir.
Gözümün önüne Recep İvedik geliyor, karşısında “Türkler taş taşımayı iyi biliyor” diyen Kanadalı şirket yetkilisi var: “Hyöööt, bre densiz, bre hadsiz, böööğğğğ, sus tepene vururum hağğ, beni iyi dinle, (tam burada rahmetli Münir Özkul’un meşhur Yaşar usta tiradını uyarlar) Bak beyim, sana iki çift lafım var, koskoca adamsın. Paran var, pulun var, herşeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde.Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca ağacı kesmek? Millete hakaret etmek? ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Kanadalı bey. Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben! Recep İvedik-Yaşar Usta- sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne vatanıma ne topraklarımıza hiç birşey yapamayacaksın.Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Biz Türkiye'yiz. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun. Dokunma artık, eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, hiç düşünmeden kulağından tutar seni atarım anlıyor musun musun. Go home derim, bizler taş taşımayı da iyi biliriz, emperyalistleri kovmayı da iyi biliriz, seni kovarım ve dönüp arkama bakmam bile.(çıkar)”. Sevgili Cüneyt Arkın da Kaz Dağları'ndaki siyanürlü altın için kesilen ağaç katliamına karşı çıkan efsane sinamecılarımızdandı. Cüneyt Arkın da siyanürlü altına karşı yapılacak filmde yer alabilir bu çıkışıyla. Sayın Arkın şöyle dedi: “Burası Kaz Dağları bir zamanlar cennetti. Şimdi cehennem oldu. O zehir, siyanür toprağı yakmış, kavurmuş, parçalamış, öldürmüş. Düşman yapmazdı. Kimler müsaade ediyor, izin veriyor bu vicdansızlara. O güzelim ata kanıyla sulanmış vatan topraklarını üç kuruşa satan bu vicdansızlar kim, neredeler?”
Başka söze gerek var mı?