"Rahat Batması"

Yayın Tarihi 03 Mart 2021

Rahat batması günlük hayatımızda sık sık karşı karşıya gelebileceğimiz değişik bir dürtüdür. Dertsiz başa dert açmak anlamında kullanılan bir deyiştir.

 

Bazen insana gelirler. Muhtemelen size de oluyordur. Hayatınızda her şey aslında düzendedir. Hayatın tam ortasındasınız ama bir anda boşluğa düşersiniz. İşte o zaman tam olarak gelirler hemde sağdan sağdan... Boşluğa düşerseniz kendinize ve yanı başınızda olanlara sararsınız. Yani öyle olur genelde. Kendinize sardığınız zaman kendinizi, etrafınızdakilere sardığınızda hem kendinizi hem de etrafınızdakileri yorarsınız. Kötü huylarının farkında olmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat farkındalık beraberinde çözüm aramayı da getirir.

 

İnsan yaşadığı süreç içinde dönüp kendine bakmaya vakit ayıramıyor maalesef. Herkesin rahatı ve katlanabileceği sıkıntı kendinedir.

 

Rahatı batan kişi mutlu ve huzurlu yaşamdan sıkılmıştır ve sürekli şikayet eder. Ancak bazen bu duygu durumu insanı felakete de sürükleyebilir. Rahat batması çoğu zaman akut gelişir. Adam gibi bir meşgale bulunamadığı takdirde uzun vadede kronikleşebilir. Her şey süt liman iken, hayatından sıkılıp heyecan arayan insanların başına gelen durumdur rahat batması. Sahip olduklarının ve huzurunun kıymetini bilmeyip ille de kaşınmaktır. Bazen de gereklidir rahatta olduğu anları hissetmek adına aynı zamanda.

 

***

 

Ne zaman bu kadar rahatımıza düşkün olduk? Hep mi böyleydik?

 

İnsan beyni kurulu düzeni pek sever ve değişim zorunlu olmadıkça da değişmek istemez. Değişim demek beyin için yeni nöronlar arası bağlantı kurulması yani enerji harcanması demektir. Bu sebeple mümkün oldukça bizi mutlu ve huzurlu olduğumuz yerde tutmaya çalışır. Lakin bazen gelişmek ve büyümek için bu duvarların dışına çıkmamız gerekebilir. İlk başta zorlanırız fakat hayatta kaldığımızı ve güçlendiğimizi gördükçe keyifli bir yolculuk haline gelir. Tek mesele ilk anın zorluğu ile geriye dönmemek meselesidir.

 

Bizi duvarın öbür tarafına geçiren duygu genelde tutku veya korkudur. Hayatta hangisinden beslendiğimizi bulmak önemlidir. İkisiyle de başarılı olabilirsiniz ancak sadece tutkuyla gelen başarı huzurlu olacaktır.

 

Zihninizin sonradan söylediklerine rağmen en başında kalbinizle aldığınız yolculuk kararının arkasında cesaretle duramıyor ve ruhunuzun söylediğine dünyevi gerekçelerle kayıtsız kalıyorsanız şayet başınız biraz derde girebilir. Her denizde fırtına olur ama sonrasında mutlaka güneş açar, yapılması gereken dümeni sıkıca tutarak güneşi hayal etmektir.

 

Çünkü bazen hayat, konfor (rahatlık) alanınızın bittiği yerde yeniden başlar...