"İzmir'de CHP'li belediyelerin çoğu iyi yönetilmiyor!"

Yayın Tarihi 20 Aralık 2017

“İzmir’de CHP’li belediyelerin çoğu iyi yönetilmiyor!”

Bu tespiti yapan vatandaşlar CHP’ye oy verenler. Yani diğer partililerin ve AKP’li seçmenin görüşleri değil. CHP’li sıradan insanın, tabanın görüşü bu: “CHP’li belediyeler kötü yönetiliyor!”
Gazeteci, tabanın bu gözlemini ve yakınmasını duyurunca hemen şu cevap veriliyor: “Peki ama AKP’li belediyeler daha iyi mi yönetiliyor?”
Bir diğer karşı çıkış cümlesi de şu: “Belki söylediğiniz doğru ama bunu dillendirmek AKP’nin işine yarar, siz AKP’li misiniz?”
“Kol kırılır yen içinde kalır, CHP gitsin AKP mi gelsin?” “Ülkenin bu durumunda niye CHP’ye yükleniyorsun?”
Yıllardır ve kaç seçimdir CHP bu argümanları kullandı.
 * * *
Oysa yapılması gereken çok basitti. Söz, yetki, karar halka verilmeli diyen söylemle yönetime gelenlerin bunu uygulamada da hayata geçirerek, dürüst insanları, liyakate uygun olarak görevlere getirerek, en ufak bir şaibenin dahi üstüne giderek, solun efsaneleşmiş yerel yönetim uygulamalarını örnek alarak çalışmaları kadar basitti yapılması gerekenler.
Bir Fatsa, bir Ovacık örnekleri ortada dururken üç dönemdir bir örnek belediye çıkaramayan İzmir, solculuğu kullanmış, solculuk adına yeni sağcılık, yeni köşe dönmecilik, yeni devlet eliyle zenginleştirme, yeni kapitalist yaratma, yeni liyakatsizlik örnekleri sergilemiştir.
Yapılan içerden ve ciddi tespitler ve eleştiriler karşısında bu eleştirmenler uzaklaştırılmış, dar grupçu tavırlar alınmış, liyakatsiz ellerde maalesef ve maalesef ahlaki çöküşler hasır altı edilmiştir.
Kendilerine iftira atılanları, suçlamaların dışında kalanları, genelleme yapmadan tenzih ederek söylüyorum ki, onlar da sessiz kalarak bir gün bu çamurun kendilerine sıçramasına neden olmuşlardır. CHP en kısa zamanda genel merkez düzeyinde ve yerelden de alacağı uzmanlarla bir komisyon kurup yerel yönetimleri en acımasız şekilde denetlemeli, en küçük şikayeti incelemeli, bir dokun bin ah işit de olsa sonucu kamuoyu ile paylaşmalı ve CHP’ye zarar veren asalakları temizlemelidir.
CHP’li belediyelerin yaptığı çok güzel hizmetler, ve bu güzel hizmetleri yapan çok güzel insanlar, bürokratlar ve siyasetçiler yanlış insanlar yüzünden töhmet altında kalıyorlar. Bu yazı o güzel, dürüst, onurlu, işinde başarılı, şerefli insanları korumak adına da yazılmıştır.
O güzel insanların sessiz kalması diğerlerini azdırmış dahi olsa, artık yolun sonuna gelindiği arsızlara gösterilmelidir.
Arsızlar, mevki ve para ile bugün beyefendi görünümleriyle endam ediyor olabilirler, karşı çıkanları kızağa çekmiş olabilirler ama biz iyilerin bir gün kazanacağına inancımızı yitirmediğimiz sürece bu arsızların karşısında olacağız.
 * * *
Hiçbir şey için geç değil, hele CHP için hiç değil, yerel seçime tertemiz girmek istiyorsa temizlik çalışmasına derhal ve acilen başlamalı.
“CHP’li belediyeler iyi yönetilmiyor” veya “CHP’li belediyeler kötü yönetiliyor” algısını ortadan kaldırmanın yolu buna neden olan siyasetçileri Darvin’in eleme yasası gereği elemektir. Güçlü olan değil hukuka uyan, onuruyla yaşayanın tercih edildiği sisteme geçmek için geç değil. İzmir siyasetini dizayn etmeye çalışanlar biraz da bu konulara el atsalar sorun çözülecek. Bakalım çözme iradesi ortaya konacak mı, konmayacak mı hep beraber göreceğiz!