"İnce'ye verdiğim oyu geri alıyorum"

Yayın Tarihi 11 Temmuz 2018

Bunu ben söylemiyorum. Çok sayıda okurum söylüyor. Nedeni de Muharrem İnce’nin kendisine verilen oyları yanlış okuması!

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan ve 24 Haziran seçimlerinde kaybeden Muharrem İnce, şahıs olarak kendisinin parti olarak CHP’den fazla oy aldığını ileri sürerek CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu tarafından olağanüstü genel kurula götürülmesini ‘eşlerin de katıldığı özel bir aile yemeğinde’ söyledi. Özel bir aile yemeğinde söylediklerini sonra basına açıkladı. Daha sonra bir çok kere basın önünde parti içi işleri konuşmam dese de maalesef yine basın önünde mesaj vermeye devam etti. İnce seçim süresince çok eleştirdiği bir üslubu kullandı. Eğer genel başkan Kılıçdaroğlu parti tüzüğünden gelen yetkisini kullanıp kurultaya gitmezse ‘gereği yapılır’ dedi! ‘Gereği yapılır’ terimini hatırlıyorsunuz değil mi? Gereği yapılır dendi mi tabii ki gereği yapılır!?

Durumdan vazife çıkaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu hemen basın ofisinden bir açıklama göndererek ‘İnce’ye desteğini ilan edip partinin genel kurula gitmesi gerektiğini ifade etti.

Her fırsatta basına ‘Ben belediye başkanıyım, siyasetle, parti içi konularla ilgilenmiyorum, siyaset yapmıyorum, İzmirliye hizmet yapıyorum’ diye söyleyen Kocaoğlu’nun bu çıkışı kamuoyunca şaşkınlıkla karşılansa da tabanda pek destek bulmadı.

   *   *   *

Okurlarımın “İnce’ye verdiğim oyu geri alıyorum” tepkilerini biraz araştırdım. Hepsi bilinçli, aydın, geleceğe umutla bakmak isteyen pırıl pırıl gençler. Özetle söyledikleri şu:

“Muharrem İnce kendisine verilen oyları ve mitinglerdeki muhteşem kalabalıkları yanlış okudu. Biz zaten hep buradaydık. Biz Cumhuriyet ve Demokrasi mitinglerinde de buradaydık. İzmir’de Cumhuriyet mitinginde 2,5 milyon insan Gündoğdu meydanındaydı o gün ama İnce yoktu. Şimdi milyonlarca insan İstanbul Maltepe’ye, Ankara Tandoğan’a, İzmir Gündoğdu’ya İnce geliyor diye gitmedi, tam tersi milyonlarca insan o meydanlara geldi diye İnce oraya gitti. O insanlar zaten hep vardı. O insanlar Cumhuriyet ve demokrasi ve bağımsızlık ve Atatürk aşıklarıydı. Hep de öyle kalacaklar. Ama İnce bunu kendisine yönelik ‘kötü başkana karşı iyi başkan’ isteniyor diye yorumladı. Öyle bir şey yok. İnsanlar başkan değil, parlamenter sistem ve demokrasi istiyor. İnce’nin söylediği 2 yıl içinde parlamenter sisteme döneriz sözü inandırıcı bulunmuyor.”

   *   *   *

CHP başkanlık sistemini kabul etti de bizim haberimiz mi yok?

CHP Grup başkan vekili Engin Altay pazartesi günkü başkanlık yemin töreni öncesinde televizyonların canlı yayınında sorular üzerine ‘Adın önemi yok, parlamenter sistem veya başka isim. Biz yasama ve yürütmenin ayrılmasını istiyoruz’ dedi.

Buradan anlaşılan başkanlık sisteminin bekle-gör politikası ile takip edilmesi ve parlamenter sisteme dönüş için zorlanmaması mı?

   *  *   *

İnce, Kılıçdaroğlu, CHP bir an önce kendisine oy veren milyonlarca insana tivitır üzerinden değil doyurucu açıklama ve analiz raporu sunmalıdır. Kısır çekişmelerden ve kazandı-kaybetti sığlığından uzak, bilimsel bir analizi bir an önce kitlesi ile paylaşırsa seçim gecesi sabaha kadar uyumayıp sandık ve sonuçları korumaya çabalayan insanlarla koymaya başlayan duygusal bağı yeniden yakalayabilir. Yoksa, oyumu geri alıyorum, düşüncesi büyümeye devam eder!