"Fayton" yasaklansın!

Yayın Tarihi 09 Ağustos 2017

Change.org adresinde faytonların yasaklanmasına dair başlatılan kampanyayı görür görmez bunu köşemde yazmalıyım dedim.

İnsani bir borçtu bu benim için.

Neden bunu daha önce akıl edip, yazmadım diyerek hayıflanmadım da değil.

Çoğu turistik olmak üzere çeşitli sebeplerle atların biz insanoğlu tarafından ‘fayton’ adı altında işkence gördüğü herkesin malumu.

Change.org’da başlatılan bu kampanyanın amacı da atların çektiği acıları dindirmek için fayton kullanımının ülke genelinde yasaklanmasını sağlamak.

Turistik bölgelerde bulunan faytonlara koşulan atlar, Hayvanları Koruma Kanunu’na tamamen aykırı olarak işkence ve vahşete tabi tutulmakta, adeta “insanlık utancının, devlet kurumlarının çaresizliği ve etkisizliğinin” göstergesi olarak, zulüm altında yaşamaktadırlar.

Ne yazık ki bu atlar 40 derece sıcakta saatlerce bekletilmekte, dilleri kesilmekte, kırbaçlanmakta, dövülmekte, bıçaklanmakta, yokuş çıkamayıp düştüklerinde tekmelenmekte, hastalandıklarında ölmeleri için ıssız alanlara terk edilmektedirler.

Atların sağlık, bakım ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmadığı, sağlıksız koşullarda çalıştırılıp şiddet gördüğü, dört kişi binilmesi gereken faytonlara beş-altı kişi bindirildiği bilinmesine rağmen halen önlemlerin alınmaması ve denetimlerin sağlanamaması anlaşılır gibi değil.

Bırakın faytonların yasaklanmasını, atlara kötü davranan ve vahşet uygulayanlara en yüksek biçimde para cezası verilmesini, psikiyatrik açıdan müşahede altına alınmalarını, fayton kullanmaktan men edilmesini, atlarının devletce koruma altına alınmasını başaramadık.

Az okumadık haberlerde turistlere kent turu yaptırmak için faytonlara koşulan atların tur sırasında aşırı sıcak ve susuzluktan çatlayarak öldüğünü. Hatta faytoncunun ölen atın koşum takımlarını çıkarıp başka bir faytonla olay yerinden kaçtığını…

Ayaklarına nal yerine araç lastiğinden kesilen parçaların çakıldığını gördük bu ülkede.

Bu kampanya ne kadar etkili olur bilinmez lakin uzun zamandır hayvanseverler tarafından mücadelesi verilen ama çok da ses getirmeyen bu harekete bir ucundan destek olun!

Bırakın atlara binilmezse atların sucuk olacağı söylentisini…

İnsanoğlu vicdanını kaybetmediği sürece atlar ne sucuk olur ne de susuzluktan ölür bu dünyada.

Cüzdanı ile vicdanı arasında kalan sürücülerin cüzdanı tercih etmelerine ortak olmayın.

Destek olun ki ortalama 25 sene yaşayabilen atlar, faytona koşularak erkenden ağrılı ve acılı ölümlere mahkûm edilmesin.

Ulaşım sorunu için atların kullanılmadığı, doğaya ve ekolojik sisteme dost çözümlerin uygulamaya konulacağı yeni fikirler çıksın ortaya.
 

Devlet de hayvan kullanımını içermeyen, doğaya ve herhangi bir canlıya zarar vermeyen önerileri dikkate alsın.

Kısaca atlara en temel hakları olan özgürce yaşam hakkı geri verilsin.

Unutmayın!

Hayatta bir kere olsun faytona binmemek eksiklik değildir.

Faytona binmezsek ölmeyiz lakin atlar yaşarlar…