Pranganın Adı: Gümrük Birliği

Yayın Tarihi 12 Nisan 2021

Sırasıyla gidelim. Birincisi; Türkiye Gümrük Birliğine üye değil. Teknik kısımlarına girmeden kısaca şu cümle ile devam edeceğim. Üye olsak, AB ile Türkiye arasında “güncelleme” diye bir gündem olmaz zaten.

NE ZAMAN HATIRLATIK?

Gümrük Birliği güncellenmesi meselesini gündeme ilk defa AB ile ABD arasında yapılması düşünülen Transatlantik Ticaret ve Yatırın Ortaklığı adı altında İngilizce olarak kısaca TTIP diye ifade edilen, ticaret anlaşmasının çok ötesinde olan bir tasarı olarak ortaya çıktığında hatırlamıştık. Yaklaşık 9- 10 yıl önce.

YANİ

Türkiye olarak yaklaşık 10 senedir bizler güncelleme diyelim duralım. Henüz masaya daha oturamamışız.

YENİ NE VAR?

Ekonomik pranga yetmedi şimdi de siyasi pranga takılmaya çalışılıyor. Yunanistan geçen hafta ne dedi? Gerekirse Gümrük Birliği güncellemesini veto ederiz. (Doğu Akdeniz -göçmen- Kıbrıs vb. sebeplerden ötürü)

NEYİ UNUTTUK?

AB’ye üye olmayı unuttuk. Şimdi başka mecralarda mücadele etmeye başladık (Gümrük Birliği güncellemesi gibi) ama iyi ki de unuttuk. Çünkü iki yüzlü AB bizi hiçbir zaman bizi AB’ye almayacağı gibi AB’nin günümüz konjonktüründe çok da fazla ömrünün kalmadığını söylemek lazım. (Çözülmedeki fitil BREXIT ile ateşlendi bile)

NEYİ MÜZAKERE EDECEĞİZ?

  • Ortak Gümrük Vergisi (OGT) uygulamaktan vaz mı geçeceğiz ya da karar mekanizmasına mı alınacağız? (ALMAZLAR/YAPMAZLAR)

  • Gümrük Birliğinde, sanayi ürünlerinde olduğu gibi tarım ürünlerine gümrük muafiyeti mi getirecekler? (GETİRMEZLER)

  • Birçok tarım ürününde olan kotaları mı kaldıracak? (KALDIRMAZLAR)

  • Avrupa Kömür Çelik Topluluğuna mı dahil edecekler? (AKÇT) DAHİL ETMEZLER

  • Avrupa’nın Serbest Ticaret anlaşması (STA) yaptığı ülkelere haricinde bizim özgürce istediğimiz diğer ülkelerle STA yapmamız yönündeki engelleri mi kaldırırlar? (KALDIRMAZLAR)

  • Avrupa’nın diğer ülkelerle yaptığı Serbest Ticaret Anlaşmalarına bizi dahil ederler mi? (İşte burası bir ihtimal güncelleme de yapsalar bir tek bunu yaparlar.)

TEKRAR SORALIM

Neyi müzakere ediyoruz? Evet denmeyecek birçok maddeyi mi? Ekonomik prangaların üzerine gelen politik prangaları mı?

YAPILMASI GEREKEN TEK ŞEY VAR

Gümrük Birliğinden çıkıp hızlı bir şekilde AB ile bir Serbest Ticaret Anlaşması yapmak. Tıpkı İngiltere’nin AB’den çıkması bu yetmezmiş gibi Gümrük Birliğinden çıkıp yeni bir STA imzalaması gibi.

SONUÇ: Aklın yolu bir gerisine gerek yok.