Pinima ülkesi

Yayın Tarihi 11 Haziran 2013

Hayali bir ülke olan Pinima’da geçen olayları anlatan Mi Minör oyununu izledim. Bu oyunun Anadolu’da ve özellikle İzmir’de de oynanmasını isterdim. Tam da Anadolu turnesi için oyunu sahneye koyanlara ve davet etsinler diye belediye başkanlarına çağrı yapacaktım ki bir gazetede Taksim Gezi Parkı çevre ve onur direnişi ile ilişkilendirildiğini okudum.

Hayret ki ne hayret.

Oyunu sahneye koyan Memet Ali Alabora basın toplantısı ile bu ilişkilendirmenin kasıtlı yapıldığını ve kendisinin tehdit edildiğini açıkladı. Sadri Alışık’tan sonra gelen büyük komedyen, sanatçı Cem Yılmaz da sanata ve sanatçıya karşı cehaleti ayaklandırmanın yanlışlığına dikkat çeken bir mesaj gönderdi.

Cem Yılmaz twitter mesajında “Sanata, sanatçıya karşı cehaleti ayaklandırmaktan netice bekleyen de kalpsiz değil midir? Güzel insan olmak zor ama denesek olmaz mı?”

“Herkese güzellikler diliyorum, benim elimden gelen bu.” diye görüşünü ortaya koydu.

Cem Yılmaz ve diğer sanatçıların bu açıklamalarla Memet Ali Alabora ve Mi Minör oyuncularına sahip çıkıp dayanışma göstermeleri güzel insan nasıl olunurun güzel bir örneğiydi.

Şimdi sakince bir tiyatro oyunuyla gerçekte yaşananlar arasında ne ilişki var, ele alalım.

                                          *   *   *

Pinima hayali bir ülkedir ve tiyatroda oyun bir meydanda geçmektedir. Oyuncular ve seyirciler her an hem sahne olarak tanımlanan meydanda ve hem de seyirci koltuklarında olabiliyorlar.

Bazı tiyatrolarda oyun başlamadan önce “cep telefonlarınızı lütfen kapatınız veya sessize alınız, görüntü çekmeyiniz” diye anonslar yapılır. Mi Minör oyununda ise tam tersi. Cep telefonunuzla oyun sırasında konuşabilir ve görüntü çekip arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Twitter, facebook vs. kullanabilirsiniz.

İnteraktif tiyatro denemeleri daha önce de oldu. Ben oyunu izlerken Brehtiyen tiyatro mu yapılıyor diye düşünmüştüm. Bu bir sanattır ve sanatta evrensel tiyatronun bütün olanakları kullanılabilir.

Mi Minör bildiğiniz gibi tiz bir ses. Bir piyanist var ve tiz sesi yasaklanmış. Nerede? Pinima ülkesinde!

Pinima ülkesi nerede?

Dünyada veya uzayda veya hiçbir yerde! 

Demokrasiyle yönetilen Pinima’da iki parti var ve iki partinin de başkanı aynı. Her şeye başkan karar veriyor. Hatta halkın iradesi ve başkanın onayıyla mevsimler bile değiştirilebiliyor.

Düşünmeye gerek olmayan ülkede isteyen düşünce özgürlüğü satın alabilir. Kadınların kendi aralarında, erkeklerin kendi aralarında özgür olduğu bir ülke burası.

İşte bu Pinima ülkesinde tiz sesleri yasaklanmış piyanist ve onun ekibi, facebook, twitter vs. sosyal medyayı kullanarak ülkede yaşananları tüm dünyaya canlı olarak duyuruyor. Mi Minör oynandığı anda dünyanın her yerinden canlı olarak takip edilebiliyor ve farklı ülkelerden dijital oyuncular ve dijital seyirciler de oyuna katılabiliyor. Nasıl mı?

Mesela ben oyunu izlerken bir ara meydana-sahneye-indim, muhabir oyuncular kamera ile röportaj yaptılar bazı seyircilerle ve anında sosyal medyada paylaştılar. İngiltere’den, Amerika’dan, Mısır’dan izlenmiş ve aynı anda yankı verilmişti.

Şimdi bu oyun ile Taksim Gezi Parkı eylemleri arasında paralellik kurulmaya çalışılıyor.

O zaman ben de şunu sormak istiyorum. Eğer siz bu oyunla son 15 gündür yaşanan “Her yer Taksim” olayları ile bağlantı kuruyorsanız, oyunu gerçek gibi kabul ediyorsunuz demektir. Yani siz de oyun gerçekse oyundaki gibi her şeyi belirleyen, mevsimleri bile değiştiren bir başkanın varlığını kabul ediyorsunuz demektir.

Türkiye’de her şeyi ben bilirim diyen bir başkan mı var?

Var mı?!

Türkiye bir Pinima ülkesi mi? Eğer ülke bir Pinima ülkesi olmuşsa size de hayırlı olsun mevsimleri değiştiren başkan! Düşünmeye gerek yok, başkan sizin için düşünür. Yok illa düşünmek istiyorsanız satın alabilirsiniz düşünmeyi.

*   *   *

Benim bir önerim var: Bir televizyon kanalı bu oyunu telifini ödeyerek yayınlasın.

İzmir’in sanatsever belediye başkanlarına da çağrım; sanatın horlanmaya başlandığı ve sanatçının suçlandığı bu ortamda bu oyunu ve oyuncuları davet ederek sahnelenmesini sağlasınlar.

Hem Memet Ali Alabora ve oyuncularına sanat adına destek vermiş olurlar hem de sanatseverlerle son yılların en mükemmel oyununu buluşturmuş olurlar.