‘Pierre Turquoise’ Ekrem Demirtaş!

Yayın Tarihi 05 Mayıs 2013

 

İzmir Ticaret Odası Meslek komiteleri seçimi bugün yapılıyor. Meslek komite seçimleriyle birlikte meclis asil ve yedek üyeleri de belirlenecek. Herkese hayırlı olsun.

İTO seçim süreci Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) seçimlerine göre çok daha çekişmeli, hareketli, heyecanlı geçiyor.

İTO’da ben bildim bileli her seçim öncesi bir Ekrem Demirtaş dönemi artık yeter söylemi çıkar.

İTO başkanı Ekrem Demirtaş bu söyleme karşı bir çıkış yapmaz, sessiz ve sakin çalışmasını sürdürür.

Bu seçim dönemi de öyle oldu. Kişi ve gruplar direkt veya dolaylı Ekrem Demirtaş’ı hedef alan açıklamalar yaptılar. Birbirine karşı gibi duran kişi ve grupların ortak noktaları Ekrem Demirtaş’ın tek başına İTO’yu yönettiği ve Ortak Aklın İTO’ya hâkim olması gerektiği.

Ben daha önce Ortak Akıl söylemi ile ilgili yazmıştım. Ortak Akıl kulağa hoş gelen, iyi niyetle yola çıkılan ama bugüne kadar içi doldurulmadan ve gerçek uygulanmadan kalan bir felsefe.

Akılcılık güzel bir şey ve aydınlanma yoluna çıkar. Ama akılcılıkta hangi filozofun akılcılığı? Farabi’nin mi, Aristo’nun mu; Kant’ın mı, Descartes’ın mı?

Ortak akıl yeter mi?

Ortak zekâ,

Ortak heyecan,

Ortak uygulama.

Bunlar açılmadan sırf İTO’da kişisel yönetim var anlayışının karşısına çıkmak adına bir söylem olarak kalması inandırıcılığını yitiriyor.

* * *

Ekrem Demirtaş sessizce yürüttüğü çalışmalarının sonunda basın toplantısı ile kamuoyunun karşısına çıktı ve “Tek başına olan adam hiçbir şey yapamaz” dedi.

İTO’nun yaptıklarını tek başına Ekrem Demirtaş yaptı ise bravo ona. İTO’nun yaptıklarını burada saymaya kalksak sütunlar yetmez. EXPO ilk kıvılcımı, Kruvaziyer turizmi, Agora ören yeri kazıları, Kadifekale, Üniversite, Organize Sanayi Bölgesi ve şimdi de Dalgakıran projesi.

Bütün bunlar iktidarıyla muhalefetiyle İTO üyelerinin, İTO meclisinin ve üyeler ve meclisten aldığı güçle çalışan İTO yönetiminin ve İTO başkanı Ekrem Demirtaş’ın eserleridir.

Ekrem Demirtaş tek başına bunları yapmış değildir ve böyle bir iddiada da değildir. Başkan yardımcısı Akın Kazançoğlu başta olmak üzere yönetim kurulu çok özveriyle çalışmıştır.

 

Ortak Akıl grubu başkan adayı Salih Özçiftçi seçimlere heyecan getirdi. Ortak Akıl grubu tek kişi etrafında birleşmediklerini göstermek için önceleri başkan adaylarını açıklamadı, ortak akla önce kendileri hürmet ettiler ve daha sonra adaylarını belirlediler. Ama Ekrem Demirtaş eleştirileri kadar ne yapacakları konusunda da, projeleri konusunda da çaba harcasalardı daha iyi olurdu. Umarım yeni dönemde iktidar veya muhalefet artık hangisi olursa projelerini görme şansımız olur.

* * *

Yenigün gazetesi İTO seçim sürecinde tarafsız, objektif bir yayın sürdürdü. Ama ben köşe yazarıyım ve yorumum hür. Ben eğriye eğri derim, doğruya doğru. Bütün grupları dışarıdan takip etmeye çalıştım. Özel görüşmelerim olmadı. Bu süreçte bir çaylarını dahi içmedim. Ben de objektif olmaya çalıştım. İTO’nun ve Ekrem Demirtaş’ın İzmir’e kazandırdıklarını bilen birisi olarak İzmir adına bu projelere destek olmak gerektiğini düşünüyorum.

İTO Agora kazılarına ödenek ayırdığında “Biz Kültür Bakanlığı mıyız? diyen meclis üyeleri gördüm, EXPO gezilerini gereksiz bulan meclis üyeleri gördüm, kıskançlığın bu boyutlara gelişini gördüm. Bir gün İTO meclis toplantısını izliyorum. Bir üye bazı çalışmaları niye yapıldı diye eleştiriyordu. Demirtaş söz aldı ve İTO yıllık programını okudu. “Biz programda olanı yapıyoruz. Sayın üyenin de oyları ile kabul edilen programı asıl uygulamazsak eleştirmesi lazım” dedi.

İTO İzmir’e ve Türkiye’ye daha çok şey katacak.

* * *

Ekrem Demirtaş’ın meslek komite ve meclis üyelikleri seçimlerinde listeleri turkuaz mavisi olacak.

Fransızlar Pierre Turquoise diyorlar. Türk Taşı!

Mavi ile yeşilin güzel bir karışımı. Ekrem Demirtaş’ın göz rengi.

‘Pierre Turquoise’ Ekrem Demirtaş!

 

 

 

Karşıyaka Karşıyaka’dır!

 

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, İster Samsun’da askerlik yapın, İster Şırnak’ta bir ağaca oyulu Kaf-Kaf yazısı görürsünüz.

 

Karşıyaka her yerde Karşıyaka’dır.

 

Karşıyakalı her yerde Karşıyakalıdır

 

* * *

 

Yenigün Gazetesi’nin Bornova ile başlayan anketinin Karşıyaka’da daha farklı olacağı belliydi. Karşıyaka aydınlık bir ilçe… Her dönem böyle oldu. Doğru Yol Partisinden Kemal Baysak Karşıyaka belediye başkanı seçildiğinde Kemal Baysak’ın sanayici bir kişi olarak aydınlık yüzü ve Cumhuriyete bağlılığı bunda etken oldu.

 

Cihan Türsen, Kemal Baysak, Şebnem Tabak ve Cevat Durak hangi partiden olursa olsun, SODEP-DYP-DSP-CHP- hep Karşıyakalıyı temsil etti.

 

* * *

 

2014 Mart yerel seçim sürecinde CHP’nin rakibinin AKP değil de yine CHP olacağı belliydi.

 

Nitekim anket sonuçları bunu böyle gösterdi.

 

Karşıyaka’da başkan Cevat Durak bir dönem daha istiyor. Bunu gizlemiyor ve açıkça beyan ediyor. İkinci dönem dördüncü yıl çalışmalarını anlattığı toplantılarda basına, vatandaşlara ve partisi CHP örgütüne açıkça bu mesajları verdi. Cevat Durak’ın belediye başkanlığının başarısına kimse söz söyleyemiyor. Fakat CHP ilçe örgütünün başkanın çalışmalarını halka daha iyi anlatması gerektiği ortada…

 

Bu dönem kendi partisinden karşısına iki kuvvetli aday adayı çıktı. Cihan Türsen ve mevcut il başkanı Ali Engin.

 

Cihan Türsen adı ilk çıktığında ve Türsen yazılı açıklama ile aday adaylığını duyurduğunda bir heyecan yaratmıştı. Sonradan Türsen’in sessiz çalışması mı nedendir aynı heyecan devam etmedi.

 

Yenigün anket sonuçlarında Cevat Durak fark attı.

 

Cevat Durak Karşıyaka’yı ne kadar çok istediğini ortaya koydu. Karşıyakalı da onu…

 

Fakat CHP genel merkezi ne düşünür onu bilemiyoruz. Cevat Durak daha önce de yazdım; CHP’lidir ve CHP onu değerlendirmek zorundadır.

 

Ama bu belediye başkanlığı mı yoksa milletvekilliği ile mi olur bunu genel merkez bilir.

 

Bir duyum ve bilgiye göre Cevat Durak için milletvekilliği düşünülüyor. Karşıyaka’ya Cihan Türsen, Çiğli’ye de Ali Engin adı geçiyor genel merkezde.

 

Ben bu sürecin kimseyi küstürmeden ve rencide edilmeden geçilmesinden yanayım.

 

CHP eğilim yoklamaları ve anketlere önem vereceğini açıkladığına göre ve Cevat Durak da Karşıyaka’da açık ara önde çıktığına göre sanırım genel merkez bunu dikkate alacaktır.