Peryön'den "İş'te BirlİKte" projesi

Yayın Tarihi 13 Nisan 2020

Bugünkü yazımda "İş'te BirlİKte"projesini anlatmadan önce İlk olarak Peryön kimdir? Ne İş yapar? Onu paylaşmam gerekli sanırım.

Bugünkü yazımda "İş'te BirlİKte"projesini anlatmadan önce İlk olarak Peryön kimdir? Ne İş yapar? Onu paylaşmam gerekli sanırım.

Türkiye'de İnsan Yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN 3 bine yaklaşan üye sayısı ile özel sektörde istihdam edilen yaklaşık 2,5 milyon çalışan ve 1147 kuruma ulaşarak İnsan Yönetimi alanındaki profesyonellerin gereksinimlerine 40 yıldır hizmet sunuyor.

Genel Merkez İstanbul'da. Buna bağlı beş bölgede şubesi var.

Amacı istihdama katkı sağlayan, mesleki gelişimi destekleyen platformların oluşturulmasına öncülük etmek.

İnsan kaynağı profesyonellerinin yanı sıra, her sektörden yöneticiler, insan kaynakları alanında danışmanlık yapanlar, akademisyenler ve üniversite öğrencileri Peryön'e üye olabiliyor.

Peryön Türkiye İnsan Yönetimi Derneği'ne şahsımda üye. Bunu da parantez içerisinde belitmek isterim.

Latife bir yana Peryön yıllar içerisinde birçok konuda ilerleme kaydetti.

Mesela sosyal ve ekonomik dışlanmaya maruz kalmış yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınların güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen "Nar Taneleri" Projesi'nde de yer almıştı.

Şimdi ise sıra "İş'te BirlİKte"projesinde...

Bu projenin elbette birçok kolu var.

Ama en önemlisi iş hayatında ayrımcılıkla mücadele ederek cinsiyet çeşitliliği konusunda farkındalık yaratmak.

Ne yazık ki ülkemizde cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelinde yaşanan ayrımcılık had safhada. Hatta Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada...

Çözüm ise çok net:

Ayrımcılık karşıtı, kapsayıcı ve cinsiyet çeşitliliğini önemseyen İK politikalarının geliştirilebilmesi ve yerleştirilebilmesi adına meselenin hem akademik olarak incelenmesi hem de uygulanabilir olması adına kararlı ve samimi adımlar atmak.

Proje kapsamında Peryön ile İstanbul Gedik Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü içerik yönetimiyle İstanbul, Adana, İzmir ve Bursa olmak üzere belirlenen bu dört şehirde yuvarlak masa toplantıları organize edilecek ve toplantılar neticesinde bir rehber hazırlanacak.

Projede bir yıllık çalışmaların sonucunda kamu, basın, sivil toplum, akademi ve özel sektör temsilcilerinden 150 kişinin katılımıyla ayrıca kapanış oturumu gerçekleştirilerek, proje sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca eğitim katılımcıları da kendi deneyimlerini iyi uygulama örneği olarak kamuoyu ile paylaşacak.

Hadi hayırlısı olsun diyelim.

Bu vesileyle Peryön başta  olmak üzere projede emeği geçen herkese de çok  teşekkür ederiz