Parti emekçisi ağabeyler Konak için devrede

Yayın Tarihi 08 Temmuz 2014

 Cumhuriyet Halk Partisi’nde Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ilçelerde kongre heyecanı devam ediyor. Bazı siyasiler Türkiye’nin içinde bulunduğu bu dönemde ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde parti içi tartışma ve seçimlerin yeri olmadığını söylese de Ödemiş ve Çiğli’de ilçe kongreleri yapıldı. Şimdi sıra Konak İlçe kongresinde.

Geçen Pazar günü yapılan kongreyle CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı’na Mehmet Birlik seçilirken Çiğli İlçe Başkanlığı’nı ise Selim Utku Gümrükçü kazandı.

Milletvekilleri Mehmet Ali Susam Ödemiş’te, Alaattin Yüksel Çiğli’de etkin olmaya çalıştılarsa da taban kendi bildiğini yaptı. Ama neticesinde Çiğli’nin çiçeği burnunda Başkanı Gümrükçü’nün dediği gibi: “Bugün burada kaybeden yok, kazanan çok. Birlik ve mücadele kazandı. Cumhuriyet kazandı. CHP kazandı.”

Hep bir şeyler bahane edilir, şimdi zamanı değil denir veya geç kalındı denir ya da hazır değiliz denir. Oysa bakın işte CHP gayet demokratik ilçe kongrelerini bahanelere sığınmadan yapıyor. Umarım Konak kongresi de başarılı geçer.

Konak’ta ilk adaylığını resmi olarak açıklayan Mehmet Öncel’den sonra Murat Erginci de adaylığını açıkladı. Aday arkadaşlar sadece kendilerini değil, yönetim listesini de, ekiplerini de açıkladıkları için aslında tabanda çalışan ve güçlü isimler oldukları ve yönetime gerçekten CHP’yi bir yerlere taşımak için talip oldukları belli.

* * *

CHP Konak’ta bu gelişmeler yaşanırken dün Konak Otel’de bir toplantı gerçekleşti. Bu toplantıya bakınca CHP Konak’ta parti emekçisi ağabeylerin devreye girip duruma el koydukları anlaşılıyor.

30 kadar delege ve parti büyüğünün katıldığı toplantı karşılıklı görüş alışverişi ve durum değerlendirmesi çerçevesinde geçerken Perşembe günü tekrar biraraya gelme kararı aldıkları öğrenildi.

Peki toplantıya kimler katıldı? Yine aldığımız bilgilere göre eski İl Başkanı Zikri Dursun, eski İlçe Başkanı Selahattin Gürsoy, eski İlçe Başkanı Ali Yılmaz, İl Kadın Kolları başkanının, ilçe kadın kolları başkanının, Dursun Utku, Mustafa Düzyol, Gazi Keskin, Halil Erastuğ’un toplantıya katılanlar arasında olduğunu öğrendik. Yine istişare anlamında eski İl Başkanı Kemal Karataş’ın da toplantıda olduğunu tespit ettik.

Aldığımız kulis bilgilerine göre yukarıda açıkladığımız iki başkan adayından başka 4 adayın daha hazırlandığı ve toplam aday sayısının 6 olduğu, ancak kongreye daha az sayıda adayla gidilebileceği yönünde.

Mehmet Öncel ve Murat Erginci’den başka adı geçen adaylar şunlar; CHP Genel Merkezi tarafından yakınlarını belediye meclis listesine aldığı ve Genel Merkez’i dinlemediği gerekçesiyle listelerin Seçim Kurulu’na verildiği gece ani bir kararla görevden alınan Sinan Karamustafaoğlu’nun tekrar aday olabileceği konuşuluyor.

Diğer potansiyel adaylar ise Şakir Başak, Turan Çatal, Dilek Yıldız’dan oluşuyor.

* * *

Milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu’nun, parti meclisi üyesi Hüseyin Saygılı’nın Mehmet Öncel’i desteklediği ve onun seçilmesi için çalıştıkları gelen bilgiler arasında.

Ancak dünkü toplantı evdeki hesapları çarşıda değiştireceğe benziyor. 380 kadar delegenin olduğu Konak’ta 200 oya ulaşanın kongreyi kazanması bekleniyor. Çiğli ve Ödemiş kongreleri ortada. Orada evdeki hesaplar çarşıya uymadı ve taban kendi dediğini yaptı. Çiğli’de Belediye Başkanı kendi adayını seçtiremedi. Konak’ta ise Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ilçe kongresinde taraf olmayacağını açıklayarak en doğrusunu yaptı.

Peki hangi isim öne çıkıyor. Yine aldığım kulis bilgilerine göre Şakir Başak ve Mehmet Öncel arasında sıkı bir yarışın olması söz konusu.

Konak; İzmir’in kalbi, hatta Türkiye’nin kalbi. Konak’ta feodal ilişkilere,alt kimliklere göre değil de, CHP’nin ilkelerine göre çağdaş değerlere göre tercih yapılması halinde bu Türkiye için de güvence olacaktır.