Panel mülakatı

Yayın Tarihi 04 Kasım 2019

Genelde grup görüşme denen 2 tip iş görüşmesi çeşidi bulunmaktadır. Birincisi, diğer başvuranlarla beraber bir ya da birden fazla görüşmeciyle bir araya geleceğiniz görüşme çeşidi. İkincisiyse panel görüşme denilen iki veya daha fazla işe alım uzmanı tarafından gerçekleştirilen görüşmedir.

Genelde grup görüşme denen 2 tip iş görüşmesi çeşidi bulunmaktadır. Birincisi, diğer başvuranlarla beraber bir ya da birden fazla görüşmeciyle bir araya geleceğiniz görüşme çeşidi. İkincisiyse panel görüşme denilen iki veya daha fazla işe alım uzmanı tarafından gerçekleştirilen görüşmedir. Panel mülakatı en az iki, en fazla altı kişiden oluşan bir mülakat şeklidir. Adayın verdiği cevap ve görüşme sırasındaki tutumu hakkında farklı görüş ve yorumlar alınmasını sağlar. Görüşmecinin bireysel önyargısını azaltmak amaçlanmıştır. Panel mülakat, mülakat türleri arasında adayların en korktuğu mülakattır. Panel mülakatı gözünüze zor gelebilir. Çünkü mülakata katılan birçok kişi arasında öne çıkmak gerekmektedir. Aslında işletmelerin panel mülakatı düzenleme amacı, zaman kazanmak istemelerindendir.
Panel mülakatının diğer bir amacı ise adayların grup içerisinde nasıl davrandığını görmek istemeleridir. Bu sebeple hızlı sorular sorarlar. Bir diğerinin cevabını başka bir adaya sorarlar. Mülakatta aşağıdaki sorularla karşılaşmanız mümkündür. 
"Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?
En güçlü yanlarınız nelerdir?
Neden bu işletmede çalışmak istiyorsunuz?"
Bu nedenle panel mülakatına gitmeden önce hem şirketi araştırmak hem de işe alım uzmanları hakkında bilgi toplamak önemlidir. 
Mülakat başladığında genellikle her biri teker teker sorularını sorabilir ancak bazı durumlarda, baskı altında sizin durumu nasıl yönettiğinizi görmek için çapraz sorgu sorabilir ve davranışınızı ölçebilirler. İşe alım çalışanı tüm adayları aynı anda gözlemlemek, zaman kazanmak, adayların stres – kriz yönetim performanslarını, ikili ilişkilerini, topluluk içindeki davranışlarını, takım çalışmasını, liderliklerini ve insiyatif yeteneklerini gözlemler. Bu esnada en önemli nokta, strese girip paniklememeniz ve her soruya sakince akılcı cevaplar verebilmektir. Eğer sizden bir sunum veya vaka çalışması hazırlamanızı bekliyorlar ise bunu verilen süre içinde çözümleyip iyi bir sunum yeteneğiyle anlatmanız, her bir katılımcı ile göz kontağı kurmanız ve güven ortamı yaratmanız önemlidir. Mülakat katılımcılarına göstermeniz gereken şey: Onlarla nasıl uyum içinde çalışabileceğiniz, iyi bir takım arkadaşı olduğunuz, güvenilir, sorumluluk sahibi ve çözüm odaklı olup aynı zamanda şirket kültürüne hızlı adapte olabileceğinizdir.
Unutmayın! Panel mülakatı; bu işin kariyeriniz için en doğru adım olduğunu onlara fark ettirmek, şirket ve çalışanları hakkında konuya hakim olduğunuzu göstermek için önemli bir platformdur. Kısaca, sahne sizindir!