Pandemide Nikah Trendi

Yayın Tarihi 09 Haziran 2021

Pandemi hayatın tüm akışını etkilediği gibi söz, nişan, kına ve düğün davetlerini de etkiledi.

Salgın sürecinde bazı çiftler az sayıda davetli veya yalnızca şahitlerle evlenmeyi tercih ederken, bazıları nikahlarını ileri bir tarihe erteledi, bazıları da salgın sonuna kadar evlenmemeye karar verdi.

Salgın nedeniyle bir çok çift ne yazık ki düğün planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Sürekli değişen pandemi tedbirleri ve kısıtlamalarının bugünkü haliyle, evlenen çiftlerin sade bir nikah ve tebrik töreninden fazlasını yapması pek mümkün değil. Ancak butik düğün yapmanın avantajlarını pandemi döneminde keşfeden bir çok çift, kısıtlamalar kalktıktan sonra bu trendi sürdürecek gibi görünüyor.

 

***

 

Pandemi ile birlikte düğün davetiyeleri bile değişti. Önceden 1000 davetiyeye kadar basılırken şu an 100-200 adet basılıyor. Davetiyelerin çoğuna pandemi notları yazılıyor (Maske takmak zorunlu) ve sosyal medyadan gönderilmeleri tercih ediliyor. Düğün sahipleri katılamayacak olan davetliler için davetiyelerin altında "gelin - damat destek hesabı" olarak

IBAN numarası ve QR kod paylaşmaya başladı.

 

***

 

Büyük düğünlerin çiftleri yoran konularından bir tanesi, düğün günlerinde pek de tanımadıkları 300-500 kişinin beklentilerini karşılamaya çalışmaktı. Malum bazı çiftler, normalde düğüne çağırmayı düşünmeyeceği uzak tanıdıkları davet etmek zorunda hissediyordu. Samimi olunmayan kişilerden oluşan büyük bir davetli grubu, düğün gününde çiftler üzerinizdeki baskıyı da arttırıyordu. E haliyle büyük düğünlerin masrafı da büyük oluyordu. Dolayısıyla krizi fırsata çevirip, bu dönemde çiftlerin isteğine göre küçük ve şirin düğünler planlanabilir.

 

***

 

Evlendirme dairelerinde gerçekleşen nikahların çok da keyifli geçmediği aşikâr. Ancak küçük düğünlerde de sembolik bir nikah töreni gerçekleştirilebilir. Bu nikah töreni, isteğe göre, romantik ya da eğlenceli bir formatta tasarlanabilir.

 

***

 

Daha kısıtlı bir bütçe ve dar zamanda çok daha güzel detayları olan davet, kutlama veya düğün organize etmek mümkündür. Samimi ve küçük düğünlerin avantajları, salgın döneminde daha da ön plana çıktı. Kovid-19 salgını zayıfladıktan sonra bile, küçük nikah organizasyonları popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.