Pandemi ne olacak,

Yayın Tarihi 21 Nisan 2021

Evvel gün vefat eden Torbalı Belediyesi Başkanı değerli dostum yol arkadaşım İsmail Uygur’a Allah’tan rahmet kederli ailesine ve CHP İzmir e baş sağlığı diliyorum.

Kendine has kişiliği ile üç dönem belediye başkanlığı yürüten İsmail Uygur sözünün eri birisiydi.

Sıradan kompleksiz bir belediye başkanıydı. Bir gün kendisini ziyarete gittiğimde makam arabasını kendisi kullanmış bende yanına oturmuştum bütün torbalıyı bana gezdirmiş ve belediyenin yaptığı projelerini anlatmıştı. Arabaya binerken kendisinden yardım isteyen bir Torbalılı fakire cebinden çıkardığı 100 TL yi vermişti. Ben de şaşırmıştım. Cebimde ekmek alacak param yok diyerek yanına yaklaşan birine al git ekmek al diyerek bir sürü dua almıştı o fakirden. Biliyorum ki İsmail Uygur torbalı da binlerce böyle fakirin derdine derman olmuştur. Nurlarda uyu değerli başkan mekanın cennettir çünkü yetim öksüz fakir fukara gariban babası olduğunu gördüm yaşadım hepsinin duasıyla ve gözyaşları ile uğurlandın. Seni özleyeceğiz. Bizi şaşırttın bu ani ölümünle ama delikanlıca yaşadın b dünyada delikanlıca seni seviyoruz. Ruhun şad olsun..

Korona virüs acımasızca can almaya devam ediyor. Hükümetin bilim kurulunun uyarılarını dikkate pek almadığı, kontrollü serbestiyet kararları sonrası ortaya çıkmıştır. Bilim kurulunun tam kapanma kararına rağmen ekonomik sıkıntıların yaşanacağı düşüncesi ile kapanmayı göze alamayan hükümet başkanı sayın Erdoğan esnafın ekonomik acı içinde evlerine kapanması ile sonuçlanan karar aldı. Bu karar milyonarca vatandaşın ekonomik dar boğaza gireceğini kesinleştirdi. Daha önce serbestliğin sınırlandırılması kararı alınsaydı zamanında aşılama bitirilip yurt dışı giriş ve çıkışlara yasak getirilseydi korona virüsün cirit atmasının önü kesilmiş olacaktı. Özellikle Afrika İngiltere brezilya variantları da devreye girince ülkemizde mutasyonlu kovidin ülkemizde hızla yayılımı arttı. Şimdi ne olacak. Günlük resmi olarak 65 binlere dayana kovid hasta sayısı 300 lere dayanan ölüm sayısı ile dünyada en çok hasat ve ölüm oranları ile ilk sıralarda yer almaya başladık. 65 yaş ve üstünün ailen aşılanmasındansa onalar evlerde sokağa çıkma yasağı uygulamasındayken, eğitimciye polise askere yargı mensuplarına kamu çalışanlarına gazetecilere toplu taşım firmalarında görevlilere tez elden aşı yapılmalıydı. Ancak bunlar yanlış planlama ile yapılamadı. Bugün 21 nisan ve ülkemizin henüz yüzde 10 luk kısmı bile aşılanamamış durumda bir süreç yaşıyoruz. Bu gidişle ölüm oranları belki gerileyebilir ama normalleşmenin ciddi zaman alacağı ön görülüyor.

İzmir de ekonomi ciddi hasar aldı. Gıda firmalarının dışında kimsenin işleri iyi değil. Özellikle hizmet sektörün de kepengini kapatanların sayısı çok ciddi yükselişte. Kordonda esnafların yüzde 25 inin kepenginde devren kiralık ya da sahibinden kiralık levhaları bir aydır asılı duruyor. Devlet kurumlarında çalışan personellerden başka kimsenin çarkı düzgün dönmüyor. İhracatçının işi biraz iyi kurdan dolayı ihracatı sürekli olan için onun dışında ithalat yapan firmalar ciddi dar boğazdalar. Ekonomik bir çok ülke yardım destek paketleri açıklarken bide sadece vergi indirimi yada faiz affından bahsediliyor. Borçluların borcunu ödeyemediği için icarlık olduğu süreçte icarların mal varlıklarına el konmasının önünü açan kanunlar kararlar çıkartıyorlar.

Böyle giderse ülkede ekonomi çarkları çatır çatır kırılmaya başlayacak ve bu çarkların tamiri ciddi süreç alacak. Allah sonumuzu hayır etsin inşallah ! Kul hakkını yiyenlerinde orucunun bozulduğunu hatırlatarak Hayırlı ramazanlar diliyorum…