Pakdemirli: "Su ve toprağın sevdalısı"

Yayın Tarihi 16 Ocak 2019

Rahmetli Ekrem Pakdemirli’nin devlete hizmette yadigarı oğlu Bekir Pakdemirli su ve toprak sevdalısı babasından aldığı manevi mirası devam ettiriyor. 

Tarım ve Orman bakanı Pakdemirli iki bakanlığın birleşmesini işte böyle anlatıyordu; toprak ve su birbirinden ayrı olamazdı ve birleşti, toprak suya kavuştu!

Genç ve konulara bilimsel yaklaşan çekirdekten tarımla içine olmuş olan ve hayatın içinden çiftçinin her sorununu yakından bilen Bekir Pakdemirli dünyaya çok önemli mesajlar veriyor. Benim de üzerinde durduğum ve bana bu yazıyı yazmaya yönelten bakanın tezi şuydu:  

"Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli. Savunma eşittir tarım, tarım eşittir savunmadır." 

   *   *   *

Ve görüşünü açmaya devam ediyor sayın bakan: “Hatta ilerleyen yıllarda da savunma sanayisinden çok daha önemli olacak. Dünyayı doyuran ve dünyanın da lideri olacak. Bugün Türkiye 190 ülkeye, bin 700 ürün ihraç ediyor. Bugünün başarısı da yarınların garantisi olmadığı için çok daha çalışmamız gerek.”

Pakdemirli bu görüşünü hayata geçirmek için MGK Genel Sekreteri ile paylaşıyor. Ve hatta MGK toplantılarından birinde gıda güvenliği sunumu yapma isteğini dile getiriyor. Bunun hazırlığını yapıyor.

Havza bazlı yönetime geçiş çalışmaları yapan bakanTürkiye’nin her yerinde tarıma verilen önemi anlatıyor ve herkesi bu duyarlılığa taşıyor:

"Bir ülkede savunma ne kadar önemliyse, tarım da o kadar önemlidir. Ben her konuşmamda değiniyorum; tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer. Önümüzdeki yıllarda dünya nüfusu giderek katlanacak. Bugünkü tarımsal ihtiyaç yüzde 50 oranında artacak. Gelecekte dünyayı doyurabilen ülke en gelişmiş ülke olacak. Bu yüzden akılcı ve gerçekçi projelerle tarıma yön vermeye ve tarımsal üretimi kalkındırmaya devam edeceğiz" 

Konya ovası kadar olan Hollanda’nın dünya tarımındaki payını geçmemiz gerek. Bunun için bu anlayışta olmalıydı ve şimdi bunu hedef almış bir bakan var. Hedef doğru olursa o hedefe giden yolda herkesin katkı sunması lazım. 

Kendini devlete ve millete adamış bir babanın evladı olarak kendini aynı adanmışlıkla çalışan bakanın bu hedefte yapacağı çok şey olduğunu ve bunların ülkemiz yararına sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.