Özfatura muhalefete ne öneriyor!

Yayın Tarihi 03 Şubat 2015

Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediyesinin iki dönem başkanlığını yapmış Dr. Burhan Özfatura ile birlikte Yenigün TV’de değerli arkadaşım Ahmet Özsoy’un konuğu olduk.

Burhan Özfatura her zamanki gibi engin deneyimini hiç çekincesiz sakınmadan bize ve kamuoyuna sundu. Zaten ben bildim bileli her gün müthiş bir disiplin ile çalışır, gönüllü danışmanlarından raporları toplar ve gerek Türkiye ve gerekse de dünya ve insanlık için nasıl daha iyi ve güzel yaşanabilir derdi ile yazılarını yazar, önerilerini getirir. Ve tabii ki eleştirilerini de!

Burhan Özfatura’nın en önemli özelliklerinden biri eleştiri ve özeleştiri, yani karşıdakini ve kendini kritik edebilmektir. Kendini kritik ederken sorun yok ama karşıdakini ederken sorun çıkıyor. Çünkü onun dostça ve çözüme yönelik kritikleri eleştiri kabul etmeyen siyaset geleneğimize ters geliyor.

Özfatura AKP’ye de genel siyaset anlamında kritik getirdiği gibi, Cumhurbaşkanına da, başbakana da yanlış gördüğü siyasi değerlendirmelerine karşı çıkabiliyor.

Mesela başkanlık sisteminin Türkiye’ye uymayacağını söylüyor. Hatta Haziran seçimlerinden sonra başkanlık sistemine geçilirse Türkiye’nin bir daha seçimleri unutacağını, olsa olsa Saddam türü seçim görebileceğini söylüyor.

Dr.Burhan Özfatura ile yapılan Tv programı geniş bir biçimde Yenigün gazetesinde yayınlandı. Ben burada bazı önemli gördüğüm hususların altını çizeceğim.

* * *

Özfatura muhalefete ne öneriyor?

Önce geniş bir Türkiye ve dünya tahlili yapan Özfatura, rakamlarla ekonomik tabloyu ortaya koyduktan sonra bütün muhalefete Yunanistan’daki Syriza hareketini örnek gösterip ortak bir reform paketi ile halka gidilmesi ve bunun halka iyi anlatılması gerektiğini öneriyor!

Ortak bir muhalefet reform programı!

Bence CHP’nin de MHP’nin de ve diğer seçime giren-girmeyen partilerin de dikkate alması hatta Yunanistan örneğinde olduğu gibi özellikle sol partilerin dikkate alması gereken bir öneri.

* * *

Burhan Özfatura’nın ortaya koyduğu rakamların bir kısmını alıntılayayım da gerisini siz anlayın: “Üretim merkezlerimiz satıldı. 58 milyar dolarlık özelleştirmenin parası nereye gitti? Dış borç 128 milyar dolardan 387 milyar dolara çıktı. IMF’ye borcumuz kalmamış olsa ne yazar? Kamunun borcu iki katına çıkmış. Türkiye gelir dağılımı dengesinin en bozuk olduğu ülkelerden biri. Halkın %90’ı milli gelirin sadece %23’ünü alıyor. Milyonlarca insan günde 3-4 doların altında ücretle çalışıyor. İşsizlik fonlarına baktığınızda ise 246 milyar lira paranın yok olduğunu, ‘Saray’a harcandığını görüyoruz. Araç giderlerinde %336 artış gerçekleşmiş. Bu bütçenin %40’ı israfa gidiyor. AKP döneminde 650 milyar lira faiz ödemesi yapıldı. Bu ödemeler 1300 aileye ödendi. İnsanlarımızın aldığı azıcık maaştan vergi kesiyoruz ama bu faiz ödemelerinden vergi kesintisi yapılmıyor.”

Daha devam edeyim mi Özfatura’nın söylediklerine, yoksa bu kadarı bile tüylerinizi ürpertecek gerçekler mi?

Bu rakamları sol partiler dahi günlük gündemin peşine takıldıklarından bu kadar net bir şekilde dile getirmedi. Veya getirdiler de gündem oluşturamadılar.

* * *

Özfatura’nın reform paketi içeriğinde; vergi reformu, çalışma reformu, planlı ekonomi, eğitim reformu,ar-ge müsteşarlığı, tarım reformu, sanayi reformu, vs…üniversitelerde teknoparktan tutun da madenciliğe kadar çok kapsamlı bir mevcut iktidarın bütün tahriplerini ortadan kaldıracak bir dizi reform var.

Siz de var mısınız? Var mı 7 Haziran seçimlerine hazırlanan muhalefet? Var mısınız muhalifler reform programına!

* * *

Bence CHP veya MHP hiç vakit kaybetmeksizin Dr. Burhan Özfatura ile temasa geçip programın ayrıntılarını almalı ve hatta elini taşın altına sokmasını önermeli ve Özfatura’yı meclise taşımalı!