Özel İdare mallarının devrinde hukuksuzluk

Yayın Tarihi 27 Mayıs 2014

İzmir’de Vali ile Bütünşehir Belediye Başkanı arasındaki kriz yeni bir boyut kazandı. Yeni yasa ile kapatılan Özel İdare’ye ait menkul ve gayrimenkuller Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerekirken İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın verdiği bilgiye göre gayrimenkullerin hazineye verildiği öğrenildi.

Kısa adı Seyap-Der olan Sağlık Eğitim Yerel Yönetim Politika Muhabirleri ve Danışmanları Derneği Başkanı Cemil Dirim ve yönetim kurulunu kabulünde açıklama yapan sayın vali Mustafa Toprak, köy tüzel kişilikleri ve kapatılan belde belediyelerinin mallarının önemli bir kısmını ilçe belediyelerine devrettiklerini belirtti ve “Bugün bir hizmet için ayarlanan gayrimenkuller hizmet alanı bittiği için asıl sahibine döner. Maliye de bunu yönlendirir” dedi.

Bu özel gelişmeyi Yenigün gazetemiz manşete taşıdı ve gündemi belirledi. Şimdi bu gündem üzerine çok konuşulacak ve çözüm bulunana kadar devam edecek. Çünkü gazeteciliğin temel ilkeleri, takip habercilik, kamu yararına habercilik bunu gerektirir.

* * *

Kapatılan bir kamu kurumunun mallarının devri ilk defa olmuyor. Daha önce de Büyükşehir Belediyesi yoktu, kuruldu ve bazı ilçe belediye malları Büyükşehir’e devredildi. Büyükşehir sınırları 50 km. yarıçapa çıktı, yine devir işlemleri oldu. Özel İdareler 30 Mart 2014 itibariyle kapatıldı. Trabzon’da, Manisa’da devirler sorunsuz yapıldı.

Peki, neden İzmir’de sorun yaşanıyor?

Konunun siyasi yönü var mı?

Bu ayrı bir araştırma ve tartışma konusu. Ama biz sanki siyasi yönü yokmuş gibi hukuki yönü üzerinde duralım.

İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu gerek seçimden önce ve gerekse de seçimden sonra ısrarla İzmir’in malları İzmir’de ve İzmirlide kalmalı diyor. Bu bir siyasi söylem diye algılandı. Oysa hukuki temeli vardı. Şöyle ki, Özel İdare Merkezi yönetimin yerinden yönetim ayağıdır.

Devlet merkezi yönetim ve taşra yönetimi olarak örgütlenmiştir. Yerinden yönetim ilkesi gereği taşra teşkilatları kurulmuştur. Yer yönünden ve hizmet yönünden yerinden yönetim ilkesi gereği Türkiye bugüne kadar demokrasiye geçme ve oturtma aşamalarını yaşamıştır. Anayasaya göre yerinden yönetim organları üç tane idi. İl Özel İdareleri kapatılınca belediyeler ve köy tüzel kişilikleri kaldı.

Sayın vali “bir hukuksuzluk varsa ona göre karşı çıkmak gerekir” dediği için bu hukuki altyapıyı açma gereği duydum.

Gerek anayasanın ruhuna ve gerekse de Özel İdare’nin kapatılması gerekçesine ve yasaya göre gayrimenkullerin hazineye devri doğru değildir.

Aslında henüz komisyon kararı vardır. Bu karar şu anda hukuken yasaya aykırı karar alamayacağı için ve henüz tapuda işlem yapılmadığı için YOKtur. Yok hükmündedir.

* * *

Dün gece Arena’da yapılan, Mithat Umutoğulları ve Sercan Avcı’nın bugünlere getirdiği, Bünyamin Dobrucalı’nın atağa kaldırdığı Ege Postası’nın 5’inci kuruluş yıldönümü kokteylinde konu yine Özel İdare mallarının hazineye devri idi. Genç ve çalışkan, gazeteci kökenli AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile sohbet ederken konu yine buna geldi. Yenigün TV program yapımcısı Ahmet Özsoy, Manisa’da devir işlemlerinin sorunsuz yapıldığını söylemesi üzerine Rıfat Sait, “Demek ki orada güven sorunu yokmuş” dedi. Rıfat Sait bu sözü ile aslında Valinin Kocaoğlu’na güvenmediğini teyit etmiş oldu. İyi de güven sorunu, bunalımı, krizi artık her neyse bu nedenle bir konu bu kadar kördüğüm olabilir mi?

* * *

Daha önceki bu konu ile ilgili yazılarımda devam edeceğimi yazmıştım. Şimdilik taraflara konuyu hukukçularına inceletmelerini öneriyorum ve yine devam edeceğimi yazıyorum.(Devamı var)